Druhy zeleniny které dobře rostou v truhlících a květináčích
Neexistuje nic takového jako spolehlivé pěstování zeleniny, ale pěstování zeleniny v truhlících, květináčích a různých nádobách se mu blíží, protože snižuje problémy způsobené povětrnostními vlivy a zvířaty. Další velkou výhodou tohoto typu zahradničení je, že nepotřebujete obrovský prostor nebo zahradní pozemek.
Mezi nejsnadněji pěstovatelné druhy zeleniny v truhlících a květináčích patří druhy, jako jsou rajčata, brambory, papriky a lilek, a také rychle rostoucí plodiny, jako je hrášek a salát. Podívejte se na několik druhů zeleniny, které můžete pěstovat, i když nemáte žádný zahradní pozemek se záhonky, ale máte terasu, verandu nebo balkon s dobrým osluněním.
Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada
Rajčata (Solanum lycopersicum)
Pěstování rajčat v nádobách je snadné a neuvěřitelně uspokojivé. Většina rajčat je nejšťastnější ve velkých nádobách a bude potřebovat kolíky nebo mřížku na rajčata. Tato opora zabrání tomu, aby se těžké plody ohnuly a zlomily révu. Pokud kupujete sazenice rajčat, hledejte krátké, statné rostliny, které ještě nemají květy. Mějte na paměti, že čím větší odrůda rajčat, tím větší květináč bude potřebovat. Malá třešňová rajčata nebudou potřebovat tolik místa a půdy jako velká rajčata typu beefsteak.
Rajčata nemají ráda chlad, proto je nevysazujte příliš brzy. Než sazenice vysadíte, ujistěte se, že jsou otužilé nebo postupně aklimatizované na život venku. Při výsadbě sazenic rajčat odstraňte semenné listy a první sadu pravých listů a spodní polovinu sazenice vložte do země. Rajčata se vysazují mnohem hlouběji než většina rostlin. K této rostlině také nepouštějte psy a kočky. Listy jsou při požití domácími zvířaty jedovaté.
Hrách (Pisum sativum)
Hrách lze vysazovat brzy na jaře a pak znovu, když se na podzim ochladí. Existují tři druhy hrachu: Hrách anglický, hrách sněžný a hrách cukrový. Jsou ideální pro sukcesní výsadbu, protože obohacují půdu o dusík. V závislosti na pěstované odrůdě vyžaduje většina hrachu určitý druh opory. Vysazujte je brzy na jaře. Jakmile se oteplí a skončí jejich produkce, vytáhněte je a do nádoby zasaďte něco jiného. Dusík je důležitou živinou, která hnojí půdu pro další várku rostlin. Hrách je také jednou z nejlepších zelenin, kterou můžete pěstovat s dětmi – roste rychle a snadno.
Brambory (Solanum tuberosum)
Čerstvě sklizené brambory chutnají úplně jinak než brambory koupené v obchodě. Mají vyšší obsah vody a hořkou, zemitou chuť, která předznamenává svěžest jara. Pěstování brambor v nádobách vyžaduje hodně půdy a vody, ale stojí za vynaložené prostředky a úsilí. Tyto nádoby také zvyšují úroveň ochrany proti plísni neboli hnilobě (Phtophthora infestans), která se snáze šíří mezi rostlinami v zemi.
Tykev (Curcurbita)
Dýně je snadno pěstovatelná zelenina a květy dýní jsou krásné, jemné jedlé rostliny. Většina dýní vyžaduje hodně místa a přiměřeně velkou nádobu. Ideální podmínky pro pěstování zahrnují dostatek světla, dobrou půdu a také důslednou zálivku a výživu. Pokud se chystáte pěstovat zimní dýně v nádobě, ujistěte se, že vybraná odrůda nepatří mezi obří typy, které mohou vážit více než 20 kg a nádoby převracet. ‚Honeybear‘ je oceněná menší odrůda žaludové dýně a existují dokonce i malé dýně, které můžete pěstovat.
Hlávkový salát a salátová zelenina (Lactuca sativa)
Pěstování salátu a dalších salátových zelenin v nádobách je rychlé. Pěstování v truhlících a květináčích umožňuje snadnější kontrolu plevelů a škůdců než pěstování v zemi. Většina salátů a salátové zeleniny se pěstuje na jaře, i když existují novější odrůdy vyšlechtěné tak, aby odolávaly letním vedrům. Sklizeň můžete prodloužit také tím, že s rostoucím teplem přemístíte nádobu na chladnější a stinné místo. Salát nepotřebuje tolik slunce jako většina zeleniny. Mezi skvělé směsi salátové zeleniny a mesclun, které si můžete koupit pro zahrádky v nádobách a které skvěle chutnají a vypadají dobře v dekorativních květináčích, patří směs Elegance Greens Mix a Mesclun Mix.
Pálivé a sladké papriky (Capsicum annuum)
Pálivé i sladké papriky mohou být velkolepě krásné v nádobách, zejména oranžové a fialové sladké papriky. Daří se jim v pěstebních truhlících, ale lze je pěstovat v jakékoli velké nádobě s dostatkem slunce, dobrou drenáží a stálou zálivkou. Suchá nebo příliš mokrá půda je pro papriky zhoubná. Jednou z nejvýznamnějších výhod pěstování paprik v nádobách je, že pokud ve vaší oblasti hrozí několik dní nepřetržitě bouřlivé počasí, můžete rostliny přesunout dovnitř. Papriky se prodávají ve všech tvarech, velikostech a barvách. Pálivé papriky mají různou úroveň pálivosti od mírné přes pálivou až po stěží jedlou.
Okurky (Cucumis sativus)
Okurky seté jsou rychle rostoucí zelenina, která se běžně pěstuje v nádobách. Těmto vodomilným rostlinám se nejlépe daří ve velkých plastových nebo keramických květináčích, které pomáhají udržet půdní vlhkost. Pěstování okurek v nádobách je skvělý způsob, jak jim dopřát teplo, které milují (vyšší okolní teploty zvyšují teplotu půdy v nádobách rychleji než v zemi).
Existují dva hlavní typy okurek: keříčkové a popínavé. Můžete si také vybrat, zda chcete pěstovat odrůdu, která se častěji používá k nakládání, nebo odrůdu oblíbenější k jídlu. Oba typy jsou dobré do salátů, ale salátové okurky se obecně nehodí na nakládání. Obě odrůdy můžete pěstovat v nádobě. Keříčkové okurky bývají kratší a mají menší výnosy. Okurky révové vyžadují mříž nebo klec na rajčata.
Ředkvičky (Raphanus sativus)
Ředkvičky rostou rychle, většina z nich se od semínka ke sklizni dostane za pouhý měsíc. Nepotřebují také mnoho místa – mohou růst v nádobách hlubokých 10 až 15 centimetrů. V horkém počasí tyto rostliny uvadají, ale to snadno ovlivníte přesunutím rostliny do stínu nebo přidáním vody, která je ochladí. Existuje mnoho odrůd, což znamená, že si můžete vybrat semena podle vzhledu a chuti – některé druhy jsou nádherné. Jedlé jsou také vrcholky nebo zelené ředkvičky a lusky.
Rukola (Eruca vesicaria)
Pikantní listy rukoly jsou chutné a její jedlé květy jsou sladkou pochoutkou. Jsou také krásné. Rukola nepotřebuje obrovskou nádobu – postačí květináč hluboký 20 cm a o průměru 25 cm. Další výhodou pěstování rukoly v nádobě je, že ji můžete přemisťovat. Rukola potřebuje asi 6 hodin přímého slunečního světla, ale nemá ráda pálící odpolední slunce. Nejlepší je nechat tuto rostlinu na plném dopoledním slunci a přesunout ji nebo ji umístit tak, aby měla odpoledne jen částečné slunce.
Lilek (Solanum melongena)
Lilek je jednou z těch skvělých zelenin, které se hodí i jako okrasná rostlina. Některé odrůdy lilku mohou být husté a těžké – tyto druhy v nádobové zahradě nepoužívejte. Podívejte se na kompaktní kultivary, jako jsou ‚Fairytale‘ a ‚Hansel‘, které jsou krásné a chutné. Pro kořeny této rostliny a její keřovitý růst jsou zapotřebí velké nádoby. Pokud si pořizujete keramické nádoby, zvažte také pořízení glazovaných nádob, které déle zadržují vodu.
Informace na závěr
Při výběru nádob na zeleninovou zahrádku, budete pravděpodobně vybírat něco, co vyhovuje vašemu vkusu. Nezapomeňte zároveň i na praktickou stránku věci. Myslete na vhodné velikosti, hmotnost a místo, kam truhlíky či květináče plánujete umístit. Zahradní květináče, truhlíky a různé nádoby jsou k dostání v nejrůznějších materiálech a stylech. Ale použít vlastně můžete cokoliv jiného, v čem se vám bude zelenina, rostliny nebo bylinky dobře pěstovat.
Veškeré nádoby a truhlíky mají samozřejmě široké využití v prostoru, který chcete využít pro drobné zahradničení. Můžete je osázet nejen zeleninou, ale i květinami, bylinkami, okrasnou trávou či sukulenty.