Domácí prostředky na svědění a pálení pochvy

Máte pocit pálení nebo svědění v pochvě? Častou příčinou je infekce nebo zánět pochvy či vulvy, lékařsky označovaný jako vaginitida (infekce vaginy) nebo vulvovaginitida (vulvovaginální infekce). To může také způsobit příznaky, jako je neobvyklý vaginální výtok, bolest a nepříjemný zápach. Existují především čtyři druhy vaginitidy:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Bakteriální vaginóza, která je způsobena přemnožením škodlivých bakterií v pochvě. Tím se naruší rovnováha mezi dobrými a špatnými bakteriemi. Rovnováhu bakterií v pochvě mohou ovlivnit faktory, jako je sprchování, nový sexuální partner nebo více sexuálních partnerů a používání antibiotik nebo nitroděložního tělíska.

Kvasinková infekce, která je způsobena přemnožením kvasinek nebo kandidy v pochvě. Může ji způsobit užívání antibiotik nebo kortikosteroidních léků. Těhotenství a cukrovka také zvyšují pravděpodobnost vzniku kvasinkové infekce.

Trichomoniáza, což je pohlavně přenosné onemocnění způsobené parazitickými prvoky známými jako Trichomonas vaginalis.

Atrofická vaginitida, která se projevuje při poklesu ženského hormonu estrogenu. Tento hormon udržuje poševní tkáně vlhké. Hladina estrogenu obvykle klesá po menopauze. Pokles hladiny estrogenu mohou způsobit také některé léky, chemoterapie, radioterapie, těhotenství, stres, deprese a nadměrné cvičení. Nízká hladina estrogenu může způsobit ztenčení a zmenšení vaginálních tkání. To může způsobit zánět a suchost.

Citlivost na produkty, jako jsou čisticí prostředky, vaginální spreje, spermicidy, výplachy nebo mýdla, může také způsobit pocit pálení nebo svědění v pochvě.

Lékař vám může předepsat antimykotika na kvasinkové infekce a antibiotika na bakteriální vaginózu a trichomoniázu. Pokud však hledáte alternativní prostředky, které mohou být při těchto stavech užitečné, vyzkoušejte následující možnosti. Mějte však na paměti, že je důležité navštívit lékaře, pokud se u vás vaginální infekce objeví v těhotenství. Pokud je budete ignorovat, může to mít vliv na dobrý stav dítěte.

Konzumujte jogurt

Jogurt obsahuje „dobré“ bakterie známé jako Lactobacillus acidophilus, které mohou zabránit nadměrnému růstu kandidy. Podle výzkumu, který zkoumal ženy trpící opakovanými kvasinkovými infekcemi, každodenní konzumace jogurtu výrazně snížila počet kvasinkových infekcí, které dostaly.

Jak ho užívat: Konzumujte 250 g jogurtu obsahujícího Lactobacillus acidophilus denně.

Vyzkoušejte česnek

Česnek může být účinný proti kvasinkovým infekcím i bakteriální vaginóze. Sloučenina obsahující síru zvaná alicin, která je v česneku přítomna, inhibuje růst kandidy, zatímco jiná sirná sloučenina zvaná allein odpovídá za jeho antibakteriální vlastnosti. Jedna studie dokonce zjistila, že česnekové tablety jsou svou účinností srovnatelné s lékem metronidazolem, který se běžně používá k léčbě bakteriální vaginózy.

Jak ho použít: Oloupejte stroužek česneku, zabalte ho do gázy a použijte jako vaginální čípek. Ten můžete nechat působit přes noc, abyste se vypořádali s infekcí.

Užitečné může být i zařazení česneku do jídelníčku. Mějte však na paměti, že čerstvý česnek působí proti kvasinkám účinněji než česnekový prášek.

Použití oleje Tea Tree

Tea tree olej je tou kouzelnou složkou, která funguje na kvasinkové infekce, bakteriální vaginózu a trichomonádu. Bioaktivní sloučeniny jako terpinen-4-ol, alfa-terpineol, gama-terpinen a alfa-terpinen, které jsou v tomto esenciálním oleji přítomny, jsou považovány za zodpovědné za jeho antimykotické, antibakteriální a antiprotozoální vlastnosti.

Jak ho používat: Omyjte si vagínu roztokem tea tree oleje zředěným ve vodě. Můžete si připravit výplach s 0,4% koncentrací esenciálního oleje rozmíchaného ve čtvrt litru vody. Můžete také namočit tampon do 40% roztoku tea tree oleje a použít ho jako čípek. Mějte na paměti, že tampon by neměl být ponechán déle než 24 hodin.

Použijte kyselinu boritou

Kapsle kyseliny borité lze použít jako čípky k léčbě opakujících se bakteriálních vaginóz i kvasinkových infekcí. Ty mají silný antimikrobiální účinek. Mějte však na paměti, že to není vhodný prostředek, pokud jste těhotná.

Jak se používá: Želatinovou kapsli naplňte přibližně 600 mg prášku kyseliny borité. Každý večer si vložte kapsli do pochvy a ráno ji vyjměte a to po dobu 2 týdnů. Po odeznění infekce můžete čípky s kyselinou boritou nadále používat dvakrát týdně z preventivních důvodů.

Vyzkoušejte zlatobýl

Zlatobýl, rostlina pocházející ze Severní Ameriky, se běžně používá k odstranění trichomonádových a kvasinkových infekcí. Podle výzkumů obsahuje sloučeninu známou jako berberin, která je účinná proti kvasinkám i Trichomonas vaginalis.

Jak se používá: Můžete si připravit výplach se zlatobýlem a použít ho k výplachu pochvy. Pro účinnou léčbu trichomoniázy ji kombinujte s myrhou, jak je uvedeno níže.

Vyzkoušejte myrhu

Myrha, pryskyřice ze stromu Commiphora molmol, je pro své léčivé účinky ceněna po celém světě již odedávna. A podle výzkumů může účinně působit proti prvokům, kteří způsobují trichomoniázu. V jedné studii se ukázalo, že ženám s trichomoniázou, které nereagovaly na antibiotika, prospělo, když užívaly extrakt z myrhy nalačno po dobu 6 až 8 dní.

Jak se používá: Smíchejte asi půl čajové lžičky myrhy a zlatobýlu s půllitrem vody. Tento roztok postavte na sporák a nechte ho asi 10 minut vařit. Po vychladnutí sceďte a používejte jako výplach dvakrát denně po dobu asi 2 týdnů.

Zvlhčujte přírodními oleji

Pokud je vaše vaginální suchost a svědění důsledkem atrofické vaginitidy, můžete do pochvy aplikovat přírodní oleje, jako je kokosový a mandlový olej, které ji zvlhčí a promastí. Na rozdíl od syntetických olejů, jako je vazelína, které se obtížně vyplavují, vaše tělo dokáže tyto oleje vyloučit. Kromě toho nepoužívejte k mazání pochvy syntetické oleje, protože ty mohou v těle zůstat několik dní a způsobit změnu pH (hladiny kyselin) v pochvě. V důsledku toho se zde snáze daří škodlivým zárodkům.

Mějte na paměti, že byste neměli používat zvlhčující nebo lubrikační krém na bázi oleje s kondomem, protože olej může kondomy narušit a poškodit.

Jak používat: Kokosový nebo mandlový olej naneste prsty dovnitř a kolem pochvy, abyste se zbavili vaginální suchosti a svědění.

Dejte si sóju a sójové výrobky

Sója je bohatá na izoflavony, což je druh fytoestrogenu. Fytoestrogeny jsou bioaktivní sloučeniny, které vykazují vlastnosti podobné estrogenům a mohou být užitečné při menopauzálních příznacích, jako je vaginální suchost. Jedna studie zjistila, že pokud ženy konzumovaly stravu bohatou na fytoestrogeny, která zahrnovala sójové produkty, jako je miso, tofu, sójový nápoj a také lněné semínko, snížila se vaginální suchost a dokonce i návaly horka.

Jak na užívání: Protože sója obsahuje hodně vlákniny, může způsobovat plynatost a nadýmání. Začněte proto s malým množstvím a postupně zvyšujte množství sóji ve svém jídelníčku, abyste dali svému organismu čas na adaptaci. A nezapomeňte, že je vždy lepší sáhnout po celých sójových produktech, jako je edamame, sójové mléko nebo tofu, než po zpracované sóji, jako jsou sójové proteinové izoláty. Zkuste nahradit zakysanou smetanu v omáčkách, dipech a dresincích čištěným tofu nebo používejte sójové mléko do koktejlů.

Vyzkoušejte lněná semínka

Lněná semínka obsahují fytoestrogeny stejně jako sója. Lignany, fytoestrogeny obsažené ve lněných semínkách, mohou pomoci zlepšit příznaky menopauzy, jako je vaginální suchost a návaly horka.

Jak je používat: Lněná semínka rozemelte a zapijte dostatečným množstvím vody. Nezapomeňte však, že lněná semínka je třeba zkonzumovat do 24 hodin po namletí, aby zůstala účinná. Denně můžete zkonzumovat asi 9 g lněných semínek, ale přidávejte je do svého jídelníčku postupně – podobně jako sója i lněná semínka mají vysoký obsah vlákniny.

Mějte na paměti, že tento prostředek pro vás nemusí být vhodný, pokud jste těhotná nebo kojíte, a to kvůli jeho aktivitě podobné estrogenům. Před zařazením lněných semínek do jídelníčku se také poraďte se svým lékařem, pokud trpíte endometriózou, střevní neprůchodností nebo rakovinou dělohy, prsu či vaječníků.

Pijte lékořicový čaj

Kořeny lékořice mají estrogenní účinek. Obsahují také sloučeniny, které mohou stimulovat tvorbu hlenu, a tak mohou být užitečné při zmírňování vaginální suchosti.

Jak užívat: Zkuste vypít 2 až 3 šálky lékořicového čaje denně. Vařte 150 g kořene lékořice v 500 ml vody po dobu asi 15 minut a poté lékořicový čaj sceďte. Mějte však na paměti, že lékořice může zvyšovat krevní tlak, takže byste ji měli užívat pouze po poradě s lékařem. Také je lepší neužívat lékořici déle než 2 týdny.

Vyzkoušejte ašvagandu

Starověká věda ájurvéda tradičně používá ašvagandu k léčbě zánětů v pochvě. Podle výzkumů může tato bylina zlepšit vaginální lubrikaci a dokonce zvýšit úspěšnost sexuálních styků u zdravých žen.

Jak ji užívat: Ájurvéda doporučuje podávat ašvagandu s ghí a medem. Před spaním si také můžete vzít půl čajové lžičky prášku z ašvagandy rozmíchaného v šálku mléka. Před užíváním ašvagandy se však poraďte s ájurvédským lékařem, který určí, zda je pro vás tato bylina vhodná, a poradí vám vhodné dávkování.