Domácí prostředky k léčbě tasemnice u lidí

Infekce tasemnicí vás může zasáhnout v tichosti, bez zjevných příznaků – dokud nezaznamenáte úbytek hmotnosti, bolesti břicha nebo, což je horší, nezjistíte, že se vám larvy dostaly do mozku nebo zablokovaly některou část střev. Pokud vás znepokojuje představa silných léků nebo chirurgického zákroku, je dobré problém řešit hned v zárodku pomocí jednoduchých domácích prostředků. Nebo ještě lépe, předejděte napadení tasemnicí tím, že přijmete správná preventivní opatření.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Domácí prostředky proti tasemnici

Zde je několik přírodních prostředků, u kterých se zkoumá jejich využití při léčbě nebo tlumení infekce tasemnicí u lidí.

Papája

Papája a její šťáva působí antiparazitárně a je vhodná k tomu, abyste se přirozeně zbavili tasemnice. Papájový extrakt získaný drásáním slupky je silným anthelmintikem, které bojuje proti helmintům neboli parazitickým červům. Je proto schopen parazita, v tomto případě tasemnici, po omráčení nebo usmrcení vypudit, aniž by jakkoli poškodil vaše tělo.

Mějte však na paměti, že tento lék může u některých vyvolat gastritidu. Protože se jedná o abortivní prostředek, může také u těhotných žen vyvolat děložní stahy a musí se užívat pouze po poradě s lékařem.

Vzduchem sušená semena papáji mají také významnou antiparazitární aktivitu na lidské střevní parazity. Semena rozemelte a na lačný žaludek užijte dvě čajové lžičky prášku ze semen s trochou medu. Případně si připravte koktejl z kokosového mléka, plodů papáji a prášku ze sušených semen a vypijte ho.

Ananas

Ananas obsahuje enzymy rozkládající bílkoviny zvané cysteinové proteinázy, které mohou pomoci strávit kutikulu tasemnice, tvrdý ochranný obal na tasemnici. Pijte hodně čerstvé ananasové šťávy po dobu několika dní. Pro dosažení nejlepších účinků můžete při odšťavňování ponechat část slupky.

Jak na to:

Podle neoficiálních zkušeností doporučujeme pít šťávu z ananasu buď v průběhu dne, nebo hned ráno na lačno. Pro nejlepší výsledky to dělejte několik dní po sobě.

Česnek

Syrový česnek a jeho olej lze díky jeho antiparazitárním vlastnostem použít k léčbě tasemnice. Předpokládá se, že za tento účinek jsou zodpovědné sirné sloučeniny v česneku.

Jak na to:

K této domácí léčbě stačí ráno na lačný žaludek rozžvýkat dva až tři stroužky česneku. Případně můžete dva syrové stroužky česneku rozdrtit do mléka, uvařit ho a pak na lačný žaludek vypít. Tento režim dodržujte několik dní až týden.

Hřebíček

Hřebíček ve výzkumu prokázal anthelmintickou aktivitu. Vědci totiž zjistili, že suspenze prášku z hřebíčku je 4,5 krát účinnější než práškový čerstvý česnek. Ukázalo se také, že je 7,3 krát účinnější než dokonce piperazin, anthelmintikum.

Jak na to:

Pro přípravu domácího léku proti tasemnicím namelte hřebíček na prášek a uchovávejte ho ve sklenici. Čajovou lžičku tohoto prášku povařte asi 10 minut v horké vodě. Tento hřebíčkový čaj pijte několikrát týdně, abyste pomohli zahubit vajíčka a červy.

Dýňová semínka

Taeniáza je parazitární onemocnění trávicího systému způsobené tasemnicemi. V jedné studii byla testovaným osobám s taeniázou podávána dýňová semínka v kombinaci s extraktem z arekových ořechů. Asi 79 % účastníků vyloučilo celé tasemnice a dalších 3,5 % vyloučilo neúplné segmenty. Téměř všichni, kteří červy vyloučili, tak učinili do 3 hodin od podání léčby – někteří je dokonce vyloučili již po 20 minutách.

K léčbě se používalo ponoření arekového ořechu a loupaných syrových dýňových semen do vody a následně se podával síran hořečnatý zředěný na 30 procent ve vodě. Léčba probíhala na lačný žaludek. Někteří účastníci uváděli jako vedlejší účinky závratě a nevolnost. Netřeba dodávat, že v této podobě bude muset léčbu provádět vyškolený naturopat nebo lékař.

Jak na to:

Doma můžete zkusit konzumovat syrová dýňová semínka. Příjemným způsobem tohoto léku je rozmixovat semínka s kokosovým mlékem na konzistenci podobnou kaši a následně zapít jednou nebo dvěma velkými sklenicemi vody, což pomůže při vyprazdňování. Tento jednorázový prostředek by měl pomoci vyčistit váš organismus od červů.

Nejlepší postupy v boji proti tasemnicím

Zbavit se tasemnice co nejrychleji je důležité, abyste zabránili nákaze dalších osob žijících a přicházejících do styku s nakaženou osobou. Vzhledem k tomu, že se tasemnice může rychle množit, jakmile se dostane do vašeho těla, je vaší první a nejlepší obrannou linií zmařit infekci tasemnicí ještě dříve, než k ní dojde. Zde je návod, co můžete udělat.

Kupujte kvalitní maso

Nespoléhejte se na neznámé značky masa nebo ryb. U zavedených značek, velkých i malých, je větší pravděpodobnost, že mají důkladné kontroly kvality, které nejenže splňují normy kvality potravin, ale také zahrnují osvědčené postupy, které minimalizují riziko kontaminace tasemnicí nebo larvami.

Správná tepelná úprava masa

Ačkoli hovězí, vepřové a ryby jsou nejznámějšími pachateli, pokud jde o zdroje nákazy tasemnicí u lidí, je důležité dobře vařit veškeré maso. Dbejte na to, aby bylo uvařené celé a při doporučené teplotě. Ryby by měly být opečené, zatímco maso musí být vařené či pečené tak dlouho, dokud z něj po píchnutí nevytéká šťáva, která již není červená nebo růžová.

Zabraňte křížové kontaminaci tím, že zajistíte, aby vařené maso připravené ke konzumaci nepřišlo v žádném okamžiku do styku se syrovým masem. Pomocí potravinářského teploměru zkontrolujte teplotu vařeného či pečeného masa v jeho nejsilnější části. U masa by měla dosahovat nejméně 60 stupňů Celsia a u mletého masa 70 stupňů Celsia.

Zmrazte ho

Larvy a vajíčka tasemnice obvykle nemohou přežít při velmi nízkých teplotách. Ryby a maso můžete zmrazit při teplotě nižší než -10 °C na 48 hodin nebo déle, abyste tyto larvy a vajíčka zahubili. Cysty prý také zahynou, pokud maso uchováte při teplotě 4 °C déle než měsíc.

Umyjte se

Vždy si řádně umyjte ruce, zejména po návštěvě toalety. Nesprávnou hygienou můžete nákazu tasemnicí přenést nejen prostřednictvím jídla a pití, ale dokonce i kontaktem s kontaminovanými povrchy, jako jsou kliky!

Ruce byste si měli velmi dobře umýt také před přípravou jídla. Pokud manipulujete se syrovým masem, uchovávejte ho odděleně. Nezapomeňte si umýt ruce vodou a mýdlem poté, co se syrového masa dotknete, a předtím, než začnete pracovat na přípravě dalších potravin.

Používejte brčka na plechovky a limonády

Když pijete nápoje v plechovkách nebo limonády, nebo dokonce balenou vodu, nalijte si ji do sklenice nebo použijte brčko. Nádoby se totiž mohou při přepravě nebo skladování kontaminovat a při pití z nich může dojít k požití vajíček nebo larev, které vás nakazí.

Bezpečné cestování

Při návštěvě míst náchylných k nákaze tasemnicí, jako jsou některá místa v rozvojových zemích, byste měli být obzvláště opatrní. Pitná voda z kohoutku nemusí být vždy bez kontaminantů a likvidace odpadních vod může být méně než ideální, což vytváří nejlepší podmínky pro rozmnožování a šíření tasemnice. Zde je několik věcí, které můžete udělat, abyste zůstali v bezpečí.

Vždy pijte balenou vodu nebo vodu před pitím převařte.
Ovoce a zeleninu před konzumací vždy omyjte.
Vyhýbejte se syrovému ovoci a zelenině v jakékoli podobě – syrové maso je přísně zakázáno.
Dbejte na to, aby maso a ryby, které konzumujete, byly řádně tepelně upraveny.

Kdy navštívit lékaře

Tyto domácí prostředky jsou určeny k očistě vašeho organismu od tasemnice a jejich larev a mohou dokonce pomoci zabránit tomu, abyste se vůbec nakazili. Pokud však do několika dnů nezaznamenáte žádné výsledky, nebo pokud se u vás objeví závažnější příznaky infekce, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Vzhledem k riziku vážnějších onemocnění, jako je například mozková mrtvice, nebo dokonce ucpání střev či střevních vývodů v těle, je důležité problém řešit co nejdříve.

Tipy, jak zabránit nákaze tasemnicí prostřednictvím vašeho psa

Kromě toho, že přijmete preventivní opatření, abyste zabránili nákaze tasemnicí, měli byste také vzít svého psa k veterináři na odčervení. Je snadné tyto čtyřnohé členy rodiny přehlížet, ale i oni s vámi sdílejí život a mohou stejně snadno přenést infekci jako kdokoli jiný z rodiny. Pravidelné podávání léků proti tasemnici podle plánu vás může ochránit před nákazou ze psích výkalů napadených vajíčky. Tato infekce může způsobit tvorbu cyst v životně důležitých orgánech vašeho těla, včetně jater, takže může ohrozit váš život, proto ji berte vážně. I když i v kočičích výkalech se mohou vyskytovat tasemnice, předpokládá se, že se na člověka přenášejí méně snadno.