Domácí prostředky k léčbě flebitidy neboli povrchový zánět žil

Nateklá žíla a následná pulzující bolest a podráždění nejsou nic příjemného. Pokud vás ale zánět žil vyloženě trápí, je třeba dát věci urychleně do pořádku. Tento zánět žíly, který se při vzniku krevní sraženiny nazývá také tromboflebitida, totiž může ovlivnit vaši pohyblivost a každodenní aktivity. Kromě nepříjemných pocitů však zánět žil potřebuje pozornost i proto, že někdy má fatální následky.

Zatímco povrchová flebitida postihuje povrchové žíly a obvykle není škodlivá, flebitida hlubších žil může způsobit i cestu krevní sraženiny do plic s život ohrožujícími následky.

Vzhledem k možnosti takových komplikací bude muset vaše první linie léčby při podezření na zánět žil začít u lékaře. Ten posoudí rozsah zánětu. Pokud je závažný, může vám lékař předepsat léky na ředění krve, aby se krevní sraženiny nedostaly do hlubších žil a krevního oběhu. Protizánětlivé léky proti bolesti a krémy se obvykle používají ke snížení otoku a bolesti způsobené zánětem žil.

Jakmile jsou vyloučeny závažné důsledky, mohou vám některé jednoduché domácí prostředky pomoci vrátit se do normálu. A dobrou zprávou je, že zánět žil lze po včasném zachycení léčit a dalším epizodám dokonce předcházet. Zde se dozvíte, co můžete udělat, abyste se s příznaky vypořádali doma.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Používejte kompresní punčochy

Kompresní punčochy jsou navrženy tak, aby pomáhaly udržovat průtok krve a snižovaly otoky a nepohodlí. Obvykle se nosí přes den a na noc se sundávají. Používání kompresních punčoch vám může pomoci vypořádat se s pomalým průtokem krve a snížit otoky, pokud máte zánět žil. Poraďte se se svým lékařem a zjistěte, jak dlouho je musíte nosit.

Aplikujte teplý vodní obklad

Snadným způsobem, jak snížit otok, je přikládání teplého vodního obkladu. Jedna studie zjistila, že pacienti, u kterých se objevil zánět žil v důsledku nitrožilní tekutinové terapie, dobře reagovali na obklady teplou vodou. Výzkumníci naznačili, že se jedná o levnou a účinnou léčbu pro řešení zánětu žil. Mimochodem, zánět žil je častým důsledkem nitrožilní tekutinové terapie.

Obklad si připravíte tak, že namočíte čistou žínku do teplé vody a vyždímáte z ní přebytečnou vlhkost. Přiložte ji na postižené místo na 10-20 minut. Přikrytím obkladu plastovou fólií lze teplo uchovat déle. Tento postup budete muset provádět 3-4krát denně.

Udržujte oblast ve zvýšené poloze a bez tlaku

Pokud máte zánět v žilách, může udržování místa ve zvýšené poloze pomoci snížit otok. Dobrým nápadem je také netlačit na oblast, protože to může zmírnit bolest a snížit pravděpodobnost dalšího poškození.

Vyhýbání se dlouhému stání a udržování nohou ve zvýšené poloze, když sedíte, může pomoci předcházet tromboflebitidě. Pravidelné cvičení, zejména chůze, může také zlepšit krevní oběh, zejména u lidí s křečovými žilami.

Aplikujte Aloe Vera

Bylo zjištěno, že aplikace protizánětlivého aloe vera urychluje vymizení příznaků, jako je zarudnutí, otok a bolest, u lidí s flebitidou způsobenou nitrožilní léčbou. Za příznivý účinek aloe vera mohou být zodpovědné složky jako glukomannan, giberelin a kyselina salicylová.

Stačí rozlomit list aloe vera, nabrat gel uvnitř a přiložit ho na postižené místo, abyste si ulevili. Po 20 minutách opláchněte, tento postup provádějte dvakrát denně.

Nakapejte si zředěný citronový eukalyptový olej

Voňavý citronový eukalyptový olej působí také proti zánětlivým stavům, jako je zánět žil. Odborníci doporučují smíchat 10 kapek tohoto esenciálního oleje v čajové lžičce slunečnicového oleje nebo jiného nosného oleje a nanést na postižené místo. Můžete také smíchat 15 až 20 kapek citronového eukalyptového oleje v čajové lžičce mléka, přidat do vody ve vaně a dopřát si relaxační koupel.

Dejte si česnek a cibuli

Cibule a česnek mají sloučeniny obsahující síru, jako jsou parafinické polysulfidy, adenosin a alicin, které působí jako látky ředící krev. Tyto sloučeniny mohou zabránit shlukování krevních destiček a vytváření krevních sraženin. Přidání těchto látek podporujících chuť do stravy tak může pomoci zabránit vzniku krevních sraženin, které vedou k zánětům žil.

Mějte však na paměti, že tyto přípravky nemají nahrazovat léky na ředění krve předepsané lékařem. Bez souhlasu lékaře nemůžete vysadit žádné předepsané léky a měli byste ho informovat, pokud kromě léků na ředění krve užíváte i potraviny s ředícím účinkem.

Pijte ananasovou šťávu

Ananasy obsahují skupinu enzymů známých jako bromelain. Výzkum naznačuje, že tato důležitá složka může být prospěšná při léčbě i prevenci tromboflebitidy. Bylo zjištěno, že bromelain účinně zmírňuje otoky a záněty. Má také účinek na ředění krve, protože může snížit tendenci krevních destiček slepovat se. Popíjejte tedy lahodnou ananasovou šťávu, abyste ulevili svým zaníceným žilám a získali i řadu dalších zdravotních výhod. Můžete se také poradit se svým lékařem o doplňcích stravy s bromelainem.

Užívejte zázvor

Zázvor je další široce dostupnou složkou s protizánětlivými a zároveň krev ředícími účinky. Jedna studie zvýšila lepivost krve a její tendenci k tvorbě krevních sraženin u zdravých mužů přidáním 100 gramů másla do jejich stravy po dobu jednoho týdne. Když však bylo k jídlu s vysokým obsahem tuku přidáno 5 gramů zázvoru, mělo to na ředění krve účinek a tendence krevních destiček shlukovat se byla výrazně potlačena. Přidáním tohoto koření do vaření tedy nejen zvýšíte mňam faktor, ale také udržíte na uzdě krevní sraženiny, které mohou vést k zánětům v žilách.