Domácí klystýr pro detoxikaci tlustého střeva a jater
Klystýr je proces, který pomáhá čistit tlusté střevo a játra. Zavedením zpětného toku tekutiny do konečníku a tlustého střeva klystýr přirozeně stimuluje střeva k uvolňování odpadních látek a čištění organismu. Existuje více než 20 různých typů klystýrů nebo klystýrových roztoků.
Proces spočívá v zavedení tekutého roztoku do tlustého střeva přes konečník neboli řitní otvor. Tekutý roztok putuje do tlustého střeva díky gravitaci a vyplavuje veškeré fekálie a další toxické odpadní látky. Někteří lékaři používají klystýr také k přípravě pacienta na kolonoskopii.
Používání klystýru se vyvinulo v techniku k vyplavování toxinů z těla. Ačkoli se klystýr může zdát jako poněkud primitivní metoda, jedná se o starobylou léčebnou techniku, která existovala dávno před moderními nemocnicemi a léčivy.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíLéky na pročištění tlustého střeva a jater
Zatímco lékaři používají baryový klystýr před kolonoskopií nebo rentgenovým vyšetřením tlustého střeva, některé klystýrové roztoky lze připravit doma s minimální vnější pomocí. Zde jsou některé z jednoduchých, doma vyrobených klystýrových roztoků.
Kávový klystýr
Kávový klystýr se běžně používá k odstranění toxinů z jater. K přípravě klystýrového roztoku použijte běžnou mletou kávu, protože instantní káva je neúčinná. Když se kofein obsažený v kávě dostane do organismu, játra absorbují také kofein a vylučují více žluči. Toxiny ve žluči jsou vyplavovány z tenkého střeva. Kávové klystýry je třeba provádět na začátku dne, pokud jste citliví na kofein.
Mléčný klystýr
Mléčný klystýr se skládá z 1 polévkové lžíce olivového oleje, 500 mililitrů teplého mléka a 1,5 litru teplé vody. Do směsi můžete přidat také 1 polévkovou lžíci medu. Roztok přidejte do klystýrového vaku a propláchněte tlusté střevo.
Jogurtový klystýr
Lidem trpícím syndromem dráždivého tračníku, hemoroidy, rakovinou tlustého střeva, zácpou nebo zánětlivým onemocněním střev může jogurtový klystýr prospět. Pro dosažení nejlepších výsledků používejte pouze domácí jogurt, protože živé bakterie v domácím jogurtu čistí tlusté střevo.
Klystýr s epsomskou solí
Klystýry s epsomskou solí jsou velmi účinným prostředkem na čištění tlustého střeva a nejčastěji používaným klystýrem. Epsomská sůl zvyšuje množství vody vstřebané střevem a vyvolává projímavý účinek.
Klystýr s česnekem a epsovou solí
Uvařte 3 stroužky nasekaného česneku ve 2 litrech vody a nechte 5 minut vařit. Poté přidejte 2 polévkové lžíce epsomské soli, nechte směs vychladnout, až je vlažná, a roztok použijte jako klystýr.
Klystýr s citronovou šťávou
Klystýr z citronové šťávy připravíte smícháním 1/3 šálku citronové šťávy na čtvrt litru vody. Protože tento klystýr může způsobit křeče v břiše, musí lidé tento klystýr používat s opatrností.
Klystýr se slanou vodou
Tento roztok má podobný účinek jako klystýr s epsomskou solí. Někteří pacienti uvádějí, že snižuje frekvenci močení tím, že zabraňuje hromadění vody v ledvinách. Předpokládá se, že snižuje přenos vody do tlustého střeva a z něj.
Klystýr s glycerinem a minerálním olejem
Tento roztok se skládá z 1,5 litru teplé vody, 2 lžic minerálního oleje, 2 lžic soli a 2 lžic glycerinu. Zatímco olej a glycerin pomáhají čistit tlusté střevo, slaná voda reguluje vstřebávání vody v tlustém střevě.
Octový klystýr
Roztok octového klystýru se skládá ze 2 polévkových lžic bílého octa a 2 litrů teplé vody. K pročištění tlustého střeva můžete použít také pšeničnou trávu nebo minerální olej.
Klystýr se solí a jedlou sodou
Tento klystýr pomáhá tělu vyloučit nežádoucí toxiny přítomné v tlustém střevě. Roztok se skládá z 1 lžíce jedlé sody, 1 lžíce mořské soli a 2 litrů teplé vody.
Klystýr z malinového čaje
Tento klystýr je účinný při snižování střevních zánětů. Pomáhá také stahovat stěny konečníku. K přípravě tohoto roztoku budete potřebovat pomoc bylinkáře.
Bylinný klystýr
Bylinkář vám pomůže připravit tento klystýrový roztok, který obsahuje 1 čajovou lžičku suché byliny nebo 1 polévkovou lžíci čerstvé nasekané byliny na 4 litry vody. Bylinu přidejte do vody a převařte ji. Listy sceďte a roztok nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Do tohoto klystýrového roztoku lze použít byliny, jako je kočičí tráva, jitrocel, tymián, yzop, máta, květ černého bezu, žlutý leknín, echinacea, pampeliška, petržel, mullein, ostropestřec mariánský a kořen blatouchu.
Přestože používání klystýru k očistě tlustého střeva, jater a střev má různé zdravotní výhody, rizika spojená s podáváním klystýru jsou značná. Zde jsou uvedeny výhody a nevýhody klystýru.
Výhody klystýru
Klystýr je jednoduchý prostředek, který pomáhá při odplavování všech žaludečních problémů.
Vyčistí střeva, podporuje lepší fungování střev, pročistí organismus a poskytuje léčebné účinky.
Klystýr odstraňuje veškerý obsah přítomný v tlustém střevě, který způsobuje onemocnění.
Pomáhá odstraňovat těžké kovy ze střevních stěn.
Používání kávového klystýru zvyšuje vylučování žluči.
Je účinným prostředkem při běžných potížích, jako je bolest hlavy.
Zatímco používání tinktury pomáhá hubit parazity, bylinné čističe střev pomáhají léčit chronický problém se zácpou.
Nevýhody klystýru
Klystýr může být při nesprávném provedení rizikovou procedurou.
Do tlustého střeva se mohou dostat bakterie, což může mít za následek infekce a v některých případech i smrt.
Samostatně prováděné klystýry mohou způsobit bakteriální infekci a alergické reakce.
Zavádění trysky do konečníku může při nesprávném zavedení podráždit konečník nebo způsobit jeho natržení.
Při příliš častém podávání může způsobit střevní nerovnováhu.
U některých lidí může klystýr způsobit nadýmání, křeče a extrémní nutkání k vylučování.
V klystýrovém vaku se mohou hromadit bakterie, pokud není řádně vyčištěn.
Do klystýrového vaku během procesu často vplouvají výkaly.
Ve vaku se může hromadit plíseň, pokud není po vyčištění důkladně vysušen, což může vyvolat alergickou reakci.