Distální ulcerózní kolitida: Příčiny, příznaky a její léčba
Ulcerózní kolitida je zánětlivé onemocnění tlustého střeva nebo jeho částí. U levostranné ulcerózní kolitidy, jak název napovídá, se zánět vyskytuje pouze na levé straně tlustého střeva. Lékařsky je známá také jako distální ulcerózní kolitida. Příznaky tohoto onemocnění jsou velmi podobné příznakům ulcerózní kolitidy.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíPříznaky levostranné ulcerózní kolitidy
Vzhledem k tomu, že onemocnění postihuje tlusté střevo, je nejčastějším příznakem střevní diskomfort nebo neobvyklá stolice. Poškození a podráždění konečníku může vyvolat pocit neustálé potřeby stolice. Mezi typické příznaky patří následující:
Křečovitá bolest v břiše (obvykle na levé straně)
Vyčerpání nebo extrémní únava
Průjem
Pocit horečky nebo nevolnosti
Ztráta chuti k jídlu nebo úbytek hmotnosti
Křeče v konečníku
Někdy mohou pacienti s tímto onemocněním pozorovat krvavou stolici. Pokud každý den vyměšujete více než šest (krvavých) stolic, vyhledejte lékaře, protože to svědčí o vážném poškození tlustého střeva.
Příčiny a rizikové faktory levostranné ulcerózní kolitidy
Lékaři nemají jasno v tom, co je příčinou tohoto zánětlivého onemocnění. Domnívají se však, že je způsoben v důsledku autoimunitní poruchy, která má nepříznivý vliv na trávicí systém. Levostrannou ulcerózní kolitidou může být postižen kdokoli, ale následující faktory mohou riziko zvýšit:
Rodinná anamnéza ulcerózní kolitidy
Předchozí infekce trávicího systému
Geografické faktory, jako je život mimo rovník
Spouštěče, jako je stres nebo nezdravá strava
Pokud pozorujete jeden nebo více z těchto příznaků déle než týden, nechte se vyšetřit. Pokud bude mít lékař podezření na poškození tlustého střeva, doporučí vám podstoupit některá vyšetření k potvrzení diagnózy.
Diagnostika levostranné ulcerózní kolitidy
K potvrzení přítomnosti jakéhokoli typu ulcerózní kolitidy budete možná muset podstoupit proceduru zvanou endoskopie. Při tomto vyšetření budou tlustým střevem procházet osvětlené kamery, které zobrazí vnitřek orgánu a pomohou odhalit případné abnormality. Lékaři určí závažnost onemocnění na základě zarudnutí, otoku (přítomnosti nadměrného množství vodnaté tekutiny) nebo jiných nepravidelností ve sliznici tlustého střeva. U levostranné kolitidy se nepravidelnosti projeví pouze na části tlustého střeva (na levé straně) a tlusté střevo se za slezinnou flexurou (ostré ohbí mezi prodlouženým a sestupným tlustým střevem) normalizuje.
Bohužel, jakmile je jednou diagnostikována levostranná ulcerózní kolitida, mohou se pacienti s příznaky onemocnění potýkat po celý život. Možnosti léčby závisí na těchto příznacích a závažnosti onemocnění.
Přírodní prostředky pro léčbu levostranné ulcerózní kolitidy
Jak již bylo zmíněno, v závislosti na závažnosti onemocnění lékaři předepisují léky, které zmírňují příznaky onemocnění, jako je například zánět. Vzhledem k tomu, že onemocnění postihuje především tlusté střevo nebo trávicí systém, mohou přírodní prostředky pomoci stav zmírnit. Reakce na tyto přírodní prostředky se může u jednotlivých osob lišit a měly by se zkoušet pouze se souhlasem lékaře.
Následující rostlinné léky byly použity k léčbě ulcerózní kolitidy a mohou být použity i k léčbě levostranné ulcerózní kolitidy.
1. Gel z aloe vera
Aloe vera je oblíbená bylina, která se používá k léčbě více kožních onemocnění. Studie však ukazují její hodnotu i při léčbě ulcerózní kolitidy, a to díky jejím protizánětlivým vlastnostem. Perorální užívání gelu z aloe vera (přibližně 200 ml denně) může snížit zánět tlustého střeva.
2. Indické kadidlo
Indické kadidlo, ajurvédská bylina získávaná z pryskyřice rostliny, se tradičně používá k léčbě ulcerózní kolitidy. Předpokládá se, že přítomnost boswelových kyselin v bylině pomáhá zmírnit příznaky zánětu tlustého střeva. Studie uvádějí, že užívání přípravku z pryskyřice (350 mg třikrát denně) přináší pozitivní výsledky při léčbě ulcerózní kolitidy. Poznamenejme, že dávkování se může lišit v závislosti na závažnosti zánětu.
3. Lékořice
Lékořice, získávaná z kořene rostliny, může být účinným přírodním prostředkem při léčbě ulcerózní kolitidy. Její protizánětlivé vlastnosti a zklidňující účinky mohou zmírnit zánět tlustého střeva. Lékořice je k dispozici ve formě extraktů nebo kapslí. Je však důležité, abyste se o dávkování poradili se svým lékařem.
4. Šťáva z pšeničné trávy
Šťávu z pšeničné trávy, která se tradičně používá k léčbě onemocnění trávicího traktu, lze použít také ke zmírnění levostranné ulcerózní kolitidy. Šťáva vyvolává výrazné pozitivní změny v krvácení z konečníku a ve vyprazdňování, čímž pomáhá léčit kolitidu.
5. Výtažky z mučenky
Tormentil patří do čeledi růžovitých a jeho výtažky obsahují vysoký obsah tříslovin, které se chovají jako protizánětlivý prostředek. Díky svým protizánětlivým vlastnostem může být prospěšný při léčbě ulcerózní kolitidy. Bylo také prokázáno, že Tormentil je účinný při léčbě průjmu. Výtažky se užívají perorálně a mají zanedbatelné vedlejší účinky.
6. Kurkuma
Kurkumin je sloučenina obsažená v kurkumě (Curcuma longa), o které se uvádí, že má protizánětlivé vlastnosti, které působí i na žaludeční nebo střevní stěny. Toto indické koření ve formě prášku lze přidávat do potravin při vaření nebo užívat ve formě kapslí pod dohledem lékaře.
Kromě lékařské a bylinné léčby může ke zmírnění následků ulcerózní kolitidy přispět i zdravý životní styl zahrnující vyváženou stravu s pravidelným pohybem a zvládáním stresu. Vždy dodržujte předepsané léky a před zavedením nového prostředku ke stávající léčbě se poraďte se svým lékařem.