Dehydratace: Může být opravdu příčinou zvracení
Zvracení je nedobrovolné vypuzení nebo násilné vypuštění obsahu žaludku ústy. Může se jednat buď o jednorázovou událost, ke které došlo proto, že jste snědli něco nezdravého, co se vám v břiše správně neusadilo, nebo může být příznakem nějakého základního onemocnění.
Zvracení sice není nemoc, ale pokud k němu dochází nepřetržitě, existuje velká pravděpodobnost, že byste mohli skončit vážně dehydratovaní. Takový stav těžké dehydratace se může změnit k horšímu, pokud ho necháte bez léčby.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czMůže dehydratace skutečně způsobit zvracení?
Ke zvracení může dojít z řady důvodů. Nejčastějšími příčinami jsou žaludeční infekce, nevolnost z pohybu, otrava jídlem a přejídání. Někdy může zvracení také poukazovat na to, že máte vážné zdravotní problémy, jako je otřes mozku, encefalitida, meningitida, neprůchodnost střev, zánět slepého střeva, migréna nebo mozkový nádor.
Dehydratace však mezi ně nepatří. Neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrzovaly, že dehydratace může vést ke zvracení. Naopak, ve skutečnosti můžete skončit dehydratovaní kvůli zvracení.
Když vaše tělo ztrácí více tekutin, než kolik jich přijme, můžete být dehydratovaní. Mezi hlavní příčiny dehydratace patří zvracení, průjem, nadměrné močení, silné pocení a nedostatečný příjem tekutin.
Kdy může zvracení vést k dehydrataci?
Existuje celá řada zdravotních stavů, které mohou způsobit rychlou a trvalou ztrátu tekutin vedoucí nakonec k dehydrataci. Dlouhodobý záchvat zvracení může zcela jistě způsobit dehydrataci.
Gastroenteritida
Virová gastroenteritida, známá také jako střevní chřipka, často vede k projevům vystřelujícího zvracení a vodnatého průjmu. Příčinou, proč je vám tak špatně, mohou být různé viry. Při úporném zvracení ztrácíte velké množství tekutin. V důsledku této neustálé ztráty tekutin může dojít k dehydrataci.
V takovém případě je naprosto důležité, abyste pili více vody a doplnili tak všechny ty tělesné tekutiny, které jste předtím ztratili. Tím, že budete pít více vody než obvykle, nahradíte tekutiny ztracené v důsledku zvracení a průjmu. Nejlepším krokem vpřed by bylo dát si jakoukoli polévku nebo ovocnou šťávu.
Těhotenství
Těhotné ženy musí být obzvláště opatrné, pokud jde o udržení hydratace! Ranní nevolnost může způsobit, že se budete cítit dehydratovaná po několik dní. Při zvracení můžete ztratit tekutiny a elektrolyty. To má často za následek úbytek hmotnosti, nerovnováhu elektrolytů a poruchy výživy. V takové fázi byste museli být hospitalizováni.
Zvracení je během těhotenství běžnou zkušeností, která postihuje 70-80 % všech těhotných žen. Pocit na zvracení je nepříjemným příznakem ranní nevolnosti, který vede k dehydrataci.
Abyste se těmto komplikacím v těhotenství vyhnula, stačí jíst malá jídla a pít hodně tekutin, například vody. Dobrou sázkou na snížení nevolnosti a zvracení jsou zázvorové doplňky stravy. Můžete také vyzkoušet akupresuru! Tato forma alternativní terapie uvolňuje určité chemické látky, které mohou snížit nevolnost a zvracení.
Migrenózní bolesti hlavy
Při migréně pociťujete pulzující bolest na jedné straně hlavy. V závislosti na intenzitě této bolesti hlavy můžete mít velké potíže s prováděním běžných činností. Mezi příznaky migrény patří nevolnost, zvracení a citlivost na zvuk nebo světlo ve vašem okolí. Takové bolesti hlavy mohou případně trvat několik hodin nebo i dní.
Pokud máte nesnesitelnou migrénu, je důležité, abyste si lehli, byli dobře odpočatí a po určitou dobu se vyhýbali světlu, zvukům a celkově pohybům. Tímto způsobem budete schopni odolat pocitu na zvracení. Pozitivní je, že kvalitní doba odpočinku může pomoci účinně ukončit záchvaty migrény.
Infekce ucha
Ušní infekce jsou často doprovázeny zvracením, závratěmi a točením hlavy. Starší děti a dospělí mají většinou tendenci zvracet kvůli silným bolestem žaludku a potřebují nadbytek tekutin, aby se dobře hydratovali. Je velmi důležité, abyste navštívili pohotovost, pokud se cítíte malátní nebo zvracíte déle než 24 hodin.
Několik předepsaných antibiotik na ušní infekce může také způsobit nevolnost, zvracení a průjem. Chcete-li se takové situaci vyhnout, zvolte menší denní dávku léků nebo přejděte na přírodní prostředky, jako je esenciální olej z hřebíčku, česnek, zázvor a tea tree olej, které příznaky zmírní.
Nevolnost z pohybu
Nevolnost z pohybu, známá také jako cestovní nevolnost nebo nevolnost z jízdy autem, se objevuje při cestování. Způsobuje závratě, nevolnost a také zvracení. Je nápadná u těhotných žen, lidí trpících migrénou a u dětí ve věku 3-12 let. Ve většině případů lidé z tohoto stavu vyrostou a během několika hodin po cestovaní se cítí lépe.
Pokud zvracení pokračuje i po ukončení cestování, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. To opět může vést k tomu, že budete dehydratovaní a extrémně unavení.
Syndrom cyklického zvracení
Syndrom cyklického zvracení je vzácná porucha, při které zvracíte celé hodiny, nebo dokonce dny. K této formě neustálého zvracení může docházet bez zjevné příčiny.
Při silné nevolnosti a zvracení ztrácíte tělesné tekutiny. Infuzní tekutiny a léky mohou pomoci zabránit dehydrataci a léčit její příznaky. Pokud zvracení přetrvává několik dní, je možné podávat živiny nitrožilně.
Kdy je správný čas vyhledat lékařskou pomoc?
Je důležité, abyste co nejrychleji vyhledali lékařskou pomoc, pokud se u vás objevuje tmavá moč, cítíte se letargičtí, máte závratě, záchvaty, trpíte bolestmi na hrudi nebo břicha, obtížně se vám dýchá nebo pociťujete nadměrnou žízeň.
Neléčená dehydratace může způsobit vážné zdravotní problémy, a dokonce vést k úmrtí. Je známo, že těžká dehydratace vede k několika život ohrožujícím stavům, včetně poškození orgánů, kolapsu nebo kómatu.