Cvičení břicha pro vyrýsované břišní svaly
Jak na perfektní vyrýsované břišní svaly pomocí cvičení břicha bez zbytečných omylů aneb „cesta za sixpackem“
Ploché břicho a vyrýsované svaly na něm jsou asi snem každého, kdo alespoň někdy navštívil posilovnu, či zkusil cvičení v domácím prostředí. Na těle pravděpodobně neexistuje svalová partie, která by všeobecně budila tolik pozornosti, jako právě břišní svaly. Přitom paradoxně právě u ní záleží na prováděných cvicích snad nejméně.
Ano uvažujete správně, přesně proto jste nikdy nezaznamenali viditelné výsledky při pilném odcvičení „třicetidenního programu pro ploché břicho„. Ptáte se v čem jiném tedy může tkvět tajemství onoho sixpacku, po kterém každý touží?
Další zajímavé články z kategorie ZdravíTrocha anatomie
Je to jednoduché, anatomie našeho těla je uzpůsobena tak, že každý z nás těch šest buchtiček na těle má. Stačí se podívat na jakýkoliv obrázek v učebnici biologie a hned uvidíte, jak je břišní svalstvo vystavěno. Pokud už je nám jasné, že sixpackem disponuje každý, pravděpodobně se ptáte, proč na vašem břiše onen pekáč buchet není vidět. A přitom ten chlápek na obálce časopisu ho má z břicha vystouplý ven snad dvacet centimetrů.
Odpověď je znovu překvapivě jednoduchá a věřte tomu, že to má s cvičením břicha jen pramálo společného. Jak tedy dosáhnete podobných výsledků?
Tuky jako hlavní nepřítel
Tady už vás velice pravděpodobně nepotěším. Protože pokud jste se rozhodli, že se sixpackem „vyzbrojíte“ pro příští plážovou sezónu i vy, věřte tomu, že budete muset prvně shodit tuk a to nejen na břiše, ale na celém těle! Svalová anatomie je totiž jak jsme si řekli jasně daná. Každý z nás tedy má na břichu pekáč buchet, akorát drtivá většina z nás ho má zakrytý vrstvou vody a tuku.
Tělo ale nikdy nebude hubnout jen tu partii, kterou vy se rozhodnete cvičit, a proto cvičení břicha nemá téměř žádný vliv na budování sixpacku. Pokud tedy cvičíte břicho, tak tělo sice spotřebovává váš tělesný tuk a hubnete, ale nikoliv však z partie kterou právě cvičíte. Tuk se nejdříve musí uvolnit do krevního oběhu a vy tak ztrácíte hmotnost celkově, nikoliv na vámi cílené partii.
Aby se mužům na břiše objevil pekáč buchet je nutné aby svoje procento tělesného tuku stáhli k hodnotám pohybujícím se okolo 10%. Zatímco u žen pak břišní svaly opticky vylézají zhruba u hodnoty tuku 15%. Pravděpodobně je vám již jasné, že k těmto hodnotám se nedostanete unavujícími sériemi ani vysokým počtem opakování žádného cviku na břicho. Pokud budete chtít zhubnout na břichu, musíte shodit tuky i v jiných oblastech těla a toho docílíte jedině komplexním cvičením v kombinaci s aerobní aktivitou.
Má tedy cenu cvičit břicho?
Rozhodně ano! Střed těla, který je tvořen z velké části právě břišním svalstvem se totiž zapojuje při spoustě dalších cviků. Pokud ho budete mít silný, budete daleko zpevněnější a mnohem lépe budete zvládat náročnější prvky obsažené v komplexnějších cvicích než jsou třeba sklapovačky. Trénink břicha by tedy ve vašem plánu pro vyrýsované břišní svaly rozhodně chybět neměl. Nicméně je potřeba vědět, co od něj čekat a nedivit se, že ani po několika vyčerpávajících sériích se buchtičky na břichu stále neobjevují.