Co způsobuje zapadlé oči a jak je můžeme léčit
Pracujete na noční směny nebo máte nedostatek spánku? Pokud ano, pak máte pravděpodobně zapadlé oči. To může způsobit, že vypadáte unaveně a nezdravě. Kůže pod očima je jemná, proto se někdy zdá být propadlá a má tmavší zabarvení než jinde na obličeji. Existují však i další důvody, proč vaše oči vypadají jako zapadlé.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo způsobuje zapadlé oči a tmavé kruhy?
Kůže pod očima je křehčí a jemnější. S přibývajícím věkem začíná naše kůže ztrácet kolagen a tuk, což způsobuje, že kůže vypadá tenčí a povadlejší. Jak se kůže ztenčuje, zvýrazňují se krevní cévy pod očima. Proto se začínají tvořit tmavé kruhy pod očima.
Věk je jednou z nejčastěji jmenovaných příčin zapadlých očí. Existuje však řada dalších důvodů, proč se začnou objevovat prohlubně a tmavé kruhy pod očima.
Pokud se příčiny odstraní, mohou se zapadlé oči vyřešit bez další léčby. To znamená, že příčinám se lze vyhnout nebo je včas léčit, aby se zabránilo opakovanému výskytu zapadlých očí.
Níže uvádíme několik příkladů zdravotních problémů a problémů souvisejících s životním stylem, které ovlivňují kůži pod očima:
Únava a nedostatek spánku
Když se přepracujeme nebo nemáme dostatek spánku, naše pleť a oči jsou prvním místem, kde se projeví její účinky. Nedostatek spánku může oslabit svaly kolem očí, způsobit otoky pod očima z nahromaděné tekutiny a vést k tvorbě tmavých kruhů. Stejně tak příliš mnoho spánku může mít za následek opuchlé oči.
Zapadlé oči vypovídají o tom, že jste v noci vynechali řádný spánek. Pořádný spánek v noci není totéž, co spánek přes den. Ujistěte se, že v noci spíte minimálně osm hodin, abyste se vyhnuli nezdravým, zapadlým očím.
Stárnutí
Kolagen je nejrozšířenější bílkovinou v lidském těle a dodává pokožce pevnost a pružnost.
Jak tělo stárne, má tendenci kolagen ztrácet. Prvním místem, kde je úbytek kolagenu nejvíce patrný, je kůže pod očima. Úbytek kolagenu způsobuje, že se oči usazují zpět v očních důlcích, takže vypadají jako zapadlé.
Genetika
Zapadlé oči a tmavé kruhy mohou být důsledkem genetiky a mohou být předány našimi rodiči. Genetika může ovlivnit polohu očí v očních důlcích, což způsobuje, že pod očima nebo v místě slzných kanálků vypadají více vpadlé. Naše kůže může být také pigmentovaná tmavěji, což může způsobit, že oblast pod očima vypadá unaveněji.
Nadměrné vystavování se slunci
Trocha slunce může obličeji a tělu prospět, avšak přílišné slunění může mít na naši pleť nepříznivý vliv. Slunce způsobuje, že naše tělo produkuje nadměrné množství melaninu, který ztmavuje naši pokožku. Pokud je vaše pokožka přirozeně tmavší díky genetickým předpokladům, může nadměrné vystavování slunci způsobit, že pokožka kolem očí bude ještě tmavší.
Dehydratace
Vždycky se nám říká, abychom pili více vody, a to z dobrého důvodu. Udržování hydratace podporuje normální funkci našich orgánů, mezi které patří i pokožka. Dehydratace způsobuje, že pokožka je méně pružná, zejména v okolí očí, kde je kůže nejkřehčí. Oblast pod očima může také ztmavnout, změnit barvu a být více propadlá.
Namáhání očí
Množství času, které strávíme sledováním obrazovky televize, mobilu nebo počítače, může mít negativní dopad na naše oči. Pokud oči namáháme, může to způsobit rozšíření a zviditelnění cév pod očima. Zde se pak zvýrazní tmavé kruhy pod očima. Namáhání očí může souviset také s dehydratací.
Alergie
Pokud trpíte sezónními alergiemi, například sennou rýmou, můžete být náchylnější k zapadlým očím. Při alergické reakci produkuje vaše tělo jako obranný mechanismus chemické látky známé jako histaminy. To způsobuje příznaky, jako je svědění očí, zarudnutí a rozšíření cév, což může mít za následek tmavé kruhy a zapadlé oči.
Nevyvážený úbytek hmotnosti
Pokud držíte samovolně sestavený dietní plán, který vás nutí vynechávat jídla, možná byste měli svůj dietní plán změnit. Diety jsou zdravé, pokud je zajišťují odborníci. Vynechávání jídel může pomoci k rychlejšímu zhubnutí, ale není zdravé. Vašemu tělu je tím odepřena energie, kterou na celý den potřebuje. To se projeví v podobě zapadlých očí.
Jakmile zhubnete, začne vám ubývat i tuk v obličeji. Díky tomu vypadají vaše oči jako zapadlé. Pokud ztratíte hodně tuku, červenomodré cévy, zejména ty kolem obličeje, se zdají být průhlednější, takže oblast kolem očí vypadá tmavší.
Udržování zdravého způsobu hubnutí vám pomůže a vaše zapadlé oči nemusí při správném dietním plánu vypadat jako zapadlé.
Nedostatek výživy
Za zapadlé oči a tmavé kruhy pod očima je velmi často zodpovědná nedostatečná výživa.
Nedostatek vitaminu C je příčinou zapadlých očí. Vitamin C je potřebný ve formě kolagenu. Kolagen je zodpovědný za celkový vzhled pokožky. Jedním z nejčastějších příznaků nedostatku vitaminu C je samovolné praskání kapilár, které vede k tvorbě modřin. To spolu s nezdravou pletí způsobuje, že vaše oči vypadají jako zapadlé. Konzumace potravin bohatých na tento vitamin je nezbytná. Mezi tyto potraviny patří pomeranče, růžičková kapusta, brokolice, jahody a další.
Nedostatek vitaminu K může způsobit zapadlé oči. Vitamin K je zodpovědný za srážení krve. Posiluje také stěny kapilár a zabraňuje jejich praskání. Tento nedostatek nejen zhoršuje tvorbu krevních sraženin, ale také vás vystavuje riziku vzniku modřin, pokud dojde k porušení kapilár. Dobrým zdrojem vitaminu K je zelená listová zelenina, jarní cibulka, zelí, okurky a další.
Nedostatek železa může také způsobit zapadlé oči. Železo je součástí hemoglobinu a hemoglobin dodává krvi červenou barvu. Pokud je hemoglobinu v červených krvinkách méně, pak je železa ve vašem těle nedostatek. Krev se nebude jevit jako červená, což bude snadno viditelné přes tenkou, jemnou kůži pod očima. Vaše oči tak budou vypadat jako zapadlé s tmavými kruhy. Přidání potravin bohatých na železo do vašeho jídelníčku by mělo s tímto problémem pomoci. Mezi zdroje železa patří červené maso, mořské plody, fazole, tmavě zelená listová zelenina, suché ovoce a další.
Jak lze zapadlé oči léčit?
Zapadlé oči a tmavé kruhy v důsledku stárnutí nebo genetiky mohou způsobit, že budete vypadat staře a unaveně. Chcete-li zmírnit následky zapadlých očí, budete potřebovat ošetření, které vám pomůže obnovit objem a vypnout kůži pod očima.
Zapadlé oči v důsledku zdravotních potíží, jako jsou alergie a problémy s dutinami, lze léčit pomocí léků. Ty mohou zahrnovat antibiotika na infekce dutin a antihistaminika a oční kapky na alergie.
V případě zapadlých očí způsobených stárnutím nebo genetickou výbavou lze zvážit kosmetickou chirurgii a dermální výplně. Chirurgický zákrok však nikdy není bez rizika.
Dermální výplně zahrnují injekci kyseliny hyaluronové do citlivé tkáně těsně pod očima, takže mohou způsobit vedlejší účinky.
Chirurgická léčba je nejlepším způsobem, jak ošetřit pokleslé oční partie, obnovit pravidelnost očí a vyrovnat objem poraněné očnice v případě úrazů oka.
Zapadlé oči nevyžadují vždy léčbu
Pokud se vám však nelíbí, jak zapadlé oči vypadají, můžete se pokusit sami provést několik změn, které jejich vzhledu pomohou. Patří sem např:
- Více spánku, abyste se cítili a vypadali lépe odpočatí.
- Dbejte na to, abyste během dne pili dostatek tekutin, protože dehydratace může přispět ke vzniku zapadlých očí.
- Přestat kouřit, protože kouření může negativně ovlivnit vzhled vaší pleti i váš celkový zdravotní stav.
- Používání krémů, které vhodně hydratují pokožku v oblasti pod očima.
- Používání chladivých obkladů na oči ke snížení zánětu.
Zapadlé oči nemusí být závažné, ale mnoho lidí chce najít řešení, které by pomohlo zlepšit jejich vzhled. Pokud máte zapadlé oči, může vám pomoci kvalitní noční spánek, dostatečný příjem vody a vyvážená zdravá strava. Pokud jste toto dodržovali a vaše zapadlé oči a tmavé kruhy stále přetrvávají, měli byste navštívit lékaře a podniknout potřebné kroky.