Co způsobuje pálení při průjmu a jak se ho zbavit přirozeně
Průjem vzniká, když vaše střeva nejsou schopna absorbovat dostatek tekutin z odpadních látek z vašeho těla. Je to jeden z nejnepříjemnějších zážitků, které může kdokoli zažít. Nadýmání, křeče v břiše, časté nutkání na stolici a řídká, vodnatá stolice mohou rozhodně zkoušet vaši trpělivost. A když vás při každém vyprázdnění střev bolí nebo pálí zadek, může to situaci ještě zhoršit.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je to pálení při průjmu?
Bolestivý, pálivý průjem není obvykle známkou vážného zdravotního stavu. I když je velmi nepříjemný, obvykle během několika hodin nebo dnů sám odezní. Během této doby však musíte dobře jíst a měli byste se hydratovat, abyste se vyhnuli komplikacím. Příčina vašeho pálení konečníku nebo řitního otvoru během průjmu nebo po něm může být subjektivní.
Příčiny pálení při průjmu
Váš konečník a řitní otvor se mohou z různých důvodů zanítit, čímž se zvýší průtok krve do postižené oblasti, dojde ke zvýšení teploty v dané oblasti a výsledkem je pocit pálení. Zde jsou uvedeny některé z běžných příčin pálení při průjmu.
Fyzické trauma: Potraviny, které jsou hrubé nebo velké, nebo ty, které obsahují jedlé lusky, skořápky a semena, nemusí být během procesu trávení zcela rozloženy. Když tedy tyto potraviny opouštějí tělo, mohou se třít o tkáně konečníku a způsobit drobné ranky a trhliny. To může mít za následek bolestivý zážitek při vyprazdňování. Dokonce i časté utírání konečníku, když máte průjem, může mít za následek podobný zážitek.
Žaludeční kyseliny a trávicí enzymy: Když jíte potravu, žaludeční kyseliny a trávicí enzymy přítomné v žaludku ji pomáhají rozložit. Nakonec, když se potrava dostane do tenkého střeva, se do ní dostane žluč, která pomáhá kyseliny a enzymy neutralizovat. Když však máte průjem, proces trávení se urychlí. To může způsobit, že kyseliny a enzymy zůstanou ve vašich výkalech, což způsobí pocit pálení při odchodu stolice.
Kapsaicin: Pálivé potraviny, jako jsou papriky, obsahují sloučeninu zvanou kapsaicin, která je jednou z nejčastějších příčin pálivého průjmu. Protože průjem urychluje proces trávení, kapsaicin nemusí být v době, kdy opouští váš organismus, zcela rozložen, což způsobuje pálení konečníku a řitního otvoru.
Zdravotní stavy které zvyšují riziko pálivého průjmu
Existují určité zdravotní stavy, které mohou zvyšovat riziko pálivého průjmu, a to:
Dráždivý tračník (IBD): IBD je autoimunitní onemocnění, které se vyznačuje chronickým zánětem trávicího traktu. Existují 2 formy IBS, ulcerózní kolitida a Crohnova choroba. Tyto stavy vedou k tvorbě abnormálních výrůstků a vředů v trávicím traktu, které mohou způsobovat pálivou bolest při vyprazdňování.
Potravinové intolerance a alergie: Pokud jste alergičtí nebo nesnášíte určité potraviny a náhodou je konzumujete, vaše tělo reaguje zrychlením trávení, aby se jich zbavilo. To může mít za následek průjem.
Hemoroidy: Tento stav způsobuje otok žil v dolní části konečníku a v okolí řitního otvoru. Při epizodách průjmu mohou být tyto oblasti podrážděné, což způsobuje pálení a bolestivý pocit.
Antibiotika: Antibiotika narušují křehkou rovnováhu mikrobů ve střevech a mohou umožnit přemnožení nežádoucích bakterií, což způsobuje průjem.
Rakovina tlustého střeva: Kolorektální karcinom vede ke vzniku polypů v dolní části trávicí soustavy a v oblasti konečníku. V důsledku tohoto zdravotního stavu může dojít k pálení při průjmu.
Diabetes: Diabetici nejsou schopni účinně odstraňovat glukózu z krve. Když se glukóza hromadí v krevním oběhu, může to mít za následek průjmové komplikace.
Jak léčit pálení při průjmu přirozeně
Některé domácí prostředky mohou pomoci snížit intenzitu pálivého průjmu, aniž by ovlivnily vaše imunitní procesy. Zde je několik způsobů, jak bolestivý a pálivý průjem léčit přirozenou cestou.
Pijte hodně vody, abyste nahradili ztracené tekutiny.
Pijte slanou vodu nebo ředěné džusy, abyste nahradili ztracené soli a cukry.
Dejte si jogurt nebo probiotické doplňky stravy, abyste obnovili přirozenou rovnováhu střevních mikrobů.
K otírání konečníku používejte měkký koupelnový kapesník nebo vlhký ručník a buďte co nejšetrnější.
Vyhýbejte se kořeněným jídlům, potravinám, na které jste alergičtí, mastným jídlům, cukru a umělým sladidlům.
Vyhýbejte se potravinám, které vaše tělo dehydratují, jako je kofein a alkohol.
Dvakrát až třikrát denně se na 10 až 15 minut ponořte do teplé vody nebo sedací koupele.
Kdy byste měli navštívit lékaře?
Lékařskou pomoc budete muset vyhledat, pokud se u vás vyskytne některý z následujících příznaků.
Žádné známky úlevy od průjmu ani po jednom nebo dvou dnech
Nechutenství a výrazný úbytek hmotnosti
Zvracení
Horečka, zimnice a noční pocení
Kožní vyrážka
Silné křeče v břiše
Extrémně bolestivý průjem
Krev ve stolici
Černá stolice
Extrémní žízeň, vyčerpání a závratě
Tmavě zbarvená moč
Neobvykle páchnoucí výkaly