Co způsobuje opary – Příčiny, příznaky a možnosti léčby oparu
Opary, nazývané také orální herpes nebo herpes labialis, jsou malé puchýřky, které se objevují v ústech nebo v jejich okolí (někdy i na nose a bradě). Opary se sice nedají vyléčit, ale jejich příznaky obvykle samy odezní přibližně za několik týdnů. Existuje také několik věcí, které můžete udělat sami, abyste snížili závažnost příznaků a urychlili jeho hojení.
Kvalitní a přírodní přípravky na pleť a opary můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása
Příčiny oparu
Opary způsobuje virus zvaný herpes simplex typu 1 (HSV-1). Většina lidí se tímto virem někdy v životě nakazí, a proto má mnoho lidí v krevním oběhu protilátky proti herpes simplex. Ačkoli virus přetrvává po celý život, opary se vám nemusí nikdy objevit, protože virus může zůstat po celou dobu spící (neaktivní).
Pokud jste si právě všimli výskytu oparu, neznamená to, že jste se nakazili nedávno. Je pravděpodobné, že jste se nakazili před lety a k aktivaci došlo až nyní.
Virus herpes simplex je vysoce nakažlivý. Puchýř je nejvíce infekční v prvních dnech, kdy se vytvoří. Nakazíte se buď přímým kontaktem s puchýřem, nebo prostřednictvím slin. Virus se může přenést na ostatní i v případě, že osoba nemá žádné příznaky a virus se nachází v klidovém stavu.
Faktory které vyvolávají opary
Co způsobuje, že se spící virus aktivuje a způsobuje opary? Zde jsou některé ze spouštěcích faktorů:
Porušení kůže v blízkosti postiženého místa
Únava a vyčerpání
Stres
Menstruace
Konzumace alkoholu
Silné sluneční záření, chlad nebo vítr
Nachlazení, horečka nebo chřipka, které oslabují imunitní systém
Příznaky oparu
Příznaky oparu jsou zcela zřejmé. Když je opar na pokraji vzniku, objeví se svědění nebo pálení v okolí úst. Přibližně za 3 dny se na okrajích rtů, nosu, brady nebo uvnitř úst objeví malý bolestivý vřídek naplněný tekutinou. Jakmile puchýřek praskne, zanechá mělké otevřené vřídky, z nichž vytéká tekutina a poté se vytvoří krusta.
Rady, jak se vyhnout přenosu HSV prostřednictvím oparů
Abyste zabránili šíření viru, když máte opar, důkladně si po dotyku s vředem umyjte ruce. Neodebírejte strup ani neporušujte puchýře, protože to může způsobit sekundární infekci a zjizvení. V případě, že se oparu dotknete, buďte obzvláště opatrní a nedotýkejte se bezprostředně poté očí. Tekutina uvnitř puchýřů je nejvíce infekční. Kromě toho se vyvarujte i těchto činností:
Úzkému kontaktu s malými dětmi a kojenci
Líbání ostatních
Sdílení sklenic, lahví a příborů
Společnému používání zubních kartáčků, ručníků a dalších osobních předmětů
Těsnému kontaktu s osobami s oslabeným imunitním systémem
Blízký kontakt s dětmi s ekzémy/ popáleninami
Domácí prostředky k léčbě oparů
Led
Přiložení studeného obkladu přímo na opar může mít dočasný zklidňující účinek a zmírnit zánět. Jakmile ucítíte, že se opar tvoří, začněte ho ledovat a pravidelně to opakujte. Protože virus oparu potřebuje ke svému růstu teplé a vlhké prostředí, udržování oparu v chladu může zabránit jeho přílišnému zvětšení a bolestivosti.
Opalovací krém
Opalovací krém se skvěle hodí v případě, že již máte opar a chcete chránit svou pokožku během hojení a minimalizovat budoucí propuknutí oparu. Ujistěte se, že používáte opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30 a že jej používáte denně, zejména když víte, že budete na slunci.
Balzám z meduňky
Meduňka se často používá k léčbě různých zdravotních problémů včetně oparů. Při aplikaci na opary může snížit vzniklé zarudnutí a otok. Snižuje také pravděpodobnost vzniku nových ohnisek na kůži. Stačí namočit vatový tamponek do meduňky a několikrát denně jej přikládat na opar.
Aloe Vera
Aloe vera má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zklidnit puchýře. Rovněž ochrání oblast před bakteriemi. Nejlepší je nanášet ji na postiženou oblast kůže několikrát denně. Gel z aloe vera seženete v místní lékárně. Můžete ji také pěstovat jako pokojovou rostlinu, takže ji můžete používat k léčbě oparů a řady dalších onemocnění přímo doma.
Čajový sáček
Jakmile máte tušení, že se vám na kůži vyklube bolestivý opar, přiložte na dané místo čajový sáček. Nejprve namočte čajový sáček do horké vody, nechte jej vychladnout a poté jej na 5 až 10 minut přiložte na pokožku. Tento postup můžete vyzkoušet i poté, co se na kůži objeví puchýř, abyste zkrátili dobu trvání propuknutí oparu. Postup opakujte až čtyřikrát denně a pokaždé použijte čerstvé čajové sáčky.
Tea Tree Oil
Olej z čajovníku je protiplísňový, antibiotický a antiseptický, takže je skvělým prostředkem na opary. Pro dosažení nejlepších účinků aplikujte esenciální olej z čajovníku na opar třikrát až čtyřikrát denně.
Sůl
Virus herpes simplex potřebuje ke svému růstu teplé a vlhké prostředí. Když na opar přiložíte sůl, odvede vlhkost ven, čímž ztíží růst viru. Chcete-li opar ošetřit solí, jednoduše naneste práškovou sůl na opar a kolem něj pomocí prstu nebo Q-tipu. Pokud používáte prst, ujistěte se, že jste si ho nejprve umyli antibakteriálním mýdlem. Sůl nechte působit asi 40 sekund a poté ji smyjte teplou vodou. Přebytečnou vodu utřete měkkým kapesníkem.
Dieta kterou je třeba dodržovat při léčbě oparů
Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem argininu
Arginin je aminokyselina, která napomáhá šíření viru oparu. Ve skutečnosti pro něj funguje jako stavební kámen. Mezi potraviny bohaté na arginin patří semena, celozrnné výrobky, ořechy a čokoláda.
Jezte potraviny bohaté na lysin
Jezte potraviny, které mají vysokou koncentraci aminokyseliny lysinu. Pomáhá předcházet a léčit opary tím, že blokuje arginin, aminokyselinu potřebnou pro růst virů. Chcete-li do svého jídelníčku zařadit více lysinu, jezte hodně masa (drůbeží, jehněčí, hovězí), mléčných výrobků, ryb a fazolí.
Jezte potraviny, které posilují imunitní systém
Zařazení čerstvého ovoce a zeleniny do každodenního jídelníčku pomůže posílit imunitní systém. Květák, růžičková kapusta, zelí, brokolice, česnek a cibule patří mezi nejlepší druhy zeleniny, které vám pomohou dosáhnout lepšího imunitního systému.
Další možnosti léčby oparu
Ačkoli jsou opary nevzhledné a často bolestivé, nejsou obvykle nebezpečné a nezpůsobí trvalé poškození kůže. Obvykle opar zmizí sám do týdne nebo dvou, a to bez jakékoli léčby. I když neexistuje žádná léčba, která by infekci vyléčila, některé krémy mohou příznaky zklidnit a zmírnit. Krémy na opary si můžete koupit volně prodejné v lékárnách bez lékařského předpisu. Tyto krémy vysuší opar, změkčí krusty nebo znecitliví puchýře.
Pokud je bolest příliš silná, můžete si vzít lék proti bolesti. Před užitím jakýchkoli léků se však vždy poraďte se svým lékařem. Lékař vám také může předepsat antivirové léky ve formě krémů a tablet. K dispozici jsou také léky, které co nejvíce zkracují dobu trvání oparu.
Je obtížné zcela vyloučit možnost nákazy oparem, ale je možné snížit riziko nákazy dodržováním nezbytných preventivních opatření. Vzhledem k tomu, že na opary neexistuje absolutní lék, jediné, co můžete udělat, je pokusit se snížit počet ohnisek. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je vyhýbat se známým spouštěčům, věnovat pozornost svému zdraví obecně a používat opalovací krém, když vyjdete ven. Nezapomeňte však, že pokud se u vás opary objevují často, je nejlepší čas na konzultaci s lékařem.