Co způsobuje bílé kousky ve stolici

Bílé kousky či tečky ve stolici jsou obvykle důsledkem jídla, léků nebo parazitů. Léčba je často jednoduchá a úprava stravy je snadná.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Proč se objevují?

Bílé kousky ve stolici může způsobovat velké množství různých věcí. Některé jsou závažnější než jiné. Tečky mohou být jen malé kousky nestrávené potravy nebo je mohou způsobit některé léky.

Stolice nám může hodně napovědět o našem celkovém zdravotním stavu. Doporučujeme věnovat pozornost jakýmkoli změnám ve vašich střevních návycích, včetně bílých kousků, kterých jste si dříve nevšimli. Tyto bílé kousky nás mohou upozornit na vnitřní infekce a další onemocnění, o kterých jsme možná nevěděli, dokud nebyl tento stav mnohem pokročilejší.

Co způsobuje bílé kousky ve stolici?

Existuje řada různých příčin bílých kousků ve stolici, které se liší svou závažností.

Nestrávená potrava

Častým zdrojem bílých kousků ve stolici je nestrávená potrava. Někdy mohou obtížně stravitelné potraviny – jako je quinoa, ořechy, semena, zelenina s vysokým obsahem vlákniny a kukuřice – skutečně projít trávicím traktem, aniž by byly zcela stráveny. To může způsobit drobné bílé kousky ve stolici.

Je to pravděpodobné, pokud nepociťujete žádné jiné příznaky, jako je průjem nebo bolest břicha.

Malabsorpce (malabsorpční syndrom)

Malabsorpce, která může být u některých jedinců důsledkem nestrávené potravy, může rovněž způsobit bílé kousky ve stolici. Závažná malabsorpce může způsobit, že stolice bude objemnější a v celém objemu bledší kvůli vyššímu obsahu tuku. Příčinou může být např:

Onemocnění jater
Nedostatečnost slinivky břišní
Střevní zánět

Mezi další příznaky malabsorpce mohou patřit:

Průjem
Bolest břicha
Úbytek hmotnosti
Únava

Celiakie

Celiakie – autoimunitní onemocnění charakterizované abnormální imunitní reakcí na bílkovinu lepek – může způsobit těžký zánět v trávicím ústrojí, který snižuje schopnost střev správně vstřebávat živiny. To může vést k výrazné malabsorpci živin. Příznaky mohou zahrnovat:

Průjem
Ztráta hmotnosti
Nadýmání
Únava
Bolest břicha

Léky

Některé léky mohou vést k bílým kouskům ve stolici, zejména ty, které jsou ve formě kapslí. Někteří lidé nejsou schopni správně trávit některé léky v kapslích. V takovém případě můžete ve stolici pozorovat malé bílé kuličky.

Informujte o tom svého lékaře. Ten může rozhodnout, zda je třeba změnit vaše léky. Svého lékaře byste také měli informovat, pokud se u vás objeví příznaky jako horečka, nevolnost nebo bolest břicha.

Paraziti

Je možné, že bílé kuličky ve stolici způsobují různé druhy parazitů. Segmenty tasemnice se objeví jako velké, bílé, ploché kousky na stolici. Často budou mít velikost poštovní známky. Mezi příznaky mohou patřit např:

Nevolnost
Slabost
Průjem
Bolest břicha
Ztráta hmotnosti
Únava

Hlístice mají bílou barvu a kladou vajíčka v blízkosti konečníku. Jsou velmi malé, ale mohou být vidět i na stolici. Mezi příznaky patří silné svědění, vyrážka a nepříjemné pocity v anální oblasti. Při silném napadení může jedinec pociťovat také bolesti břicha.

Plísňové infekce

Malé shluky bílé hmoty nalezené na stolici mohou být také způsobeny plísňovými infekcemi, jako jsou kvasinkové infekce Candida. Je pravděpodobnější, že se s nimi setkáte, pokud jste měli chronické problémy s infekcemi způsobenými bakterií Candida nebo proděláváte nemoc či léčbu, která oslabuje imunitní systém, jako je AIDS nebo chemoterapie.

Diagnostika základní příčiny

Když lékaři řeknete o bílých kouscích ve stolici, zeptá se vás na další příznaky, které můžete mít, jako je zácpa, průjem, bolesti břicha nebo únava. Může také nařídit řadu vyšetření v závislosti na tom, jakou příčinu předpokládá.

Téměř jistě bude součástí vyšetření stolice. Pro tento test přinesete do laboratoře vzorek stolice, aby ji technik mohl vyšetřit na přítomnost krve, plísní, parazitů a dalších abnormalit.

Další testy, které může lékař nařídit, zahrnují:

Kompletní krevní obraz (CBC). Lékař vám odebere krev z paže a provede testy, aby se ujistil, že všechny krevní testy vypadají dobře. Tento test může pomoci odhalit anémii. Může také poukázat na možnou infekci.

Krevní test a endoskopie horní části trávicí trubice. Tyto testy prověří, zda se nejedná o celiakii. K potvrzení diagnózy celiakie je nutná biopsie z tenkého střeva.

Ultrazvuk nebo CT vyšetření. Tato zobrazovací vyšetření mohou zhodnotit zdravotní stav vašeho žlučníku a jater tím, že poskytnou jejich snímky.

Léčba základní příčiny

Léčba bude zcela záviset na základní příčině bílých kousků ve stolici.

Nestrávenou potravu lze léčit malou změnou stravy. Změny byste měli pozorovat během několika dnů.

Před vyřešením malabsorpce bude třeba léčit její základní příčinu. V případě celiakie to zahrnuje přechod na zcela bezlepkovou dietu. Dokonce i jedno „nesprávné jídlo“ může způsobit těžký zánět ve střevech.

Pokud se jedná o problémy s játry, slinivkou břišní nebo žlučníkem, léčba se bude týkat zlepšení jejich funkce.

Pokud tvorbu bílých kousku způsobují léky, může vám lékař změnit lék na jiný nebo na jinou formu téhož léku. Například místo perorálního doplňku stravy vám může být schopen podat stejnou dávku v tekuté formě, injekční formě nebo sublingválním léku. Sublingvální léky se rozpouštějí pod jazykem.

Parazity lze léčit perorálním lékem určeným k jejich úplnému odstranění z vašeho organismu. Budete také muset vyčistit celý dům. Chcete-li se zbavit parazitů z vašeho domova:

Vyperte všechny lůžkoviny, ručníky a oblečení v horké vodě. Usušte je při vysoké teplotě v sušičce nebo vyžehlete.

Vyčistěte všechny povrchy v domě, zejména záchodová prkénka.

Důsledně a pravidelně si myjte ruce.

Vyskytují se nějaké komplikace?

Bílé kousky ve stolici jsou vždy příznakem něčeho jiného, i když je to něco jiného neškodné.

Mezi nejzávažnější komplikace, které mohou nastat, patří:

Příznaky způsobené parazity. Mezi příznaky patří silné bolesti břicha, únava a nedostatek živin.

Hromadění žluči. To svědčí o základním onemocnění jater. Zhoršující se onemocnění jater může přejít v cirhózu, která může mít závažné komplikace.

Příznaky celiakie a malabsorpce. Mezi příznaky patří průjem, bolesti břicha a závažný nedostatek živin.

Infekce. Neléčené plísňové infekce se mohou šířit a postihnout krev, mozek, srdce, oči a další důležité orgánové systémy v těle. To může být velmi nebezpečné.

Lze bílým kouskům ve stolici zabránit?

Existuje několik způsobů, jak bílým kouskům ve stolici předcházet:

Jezte zdravou a vyváženou stravu. Díky tomu získáte celou řadu živin a doufejme, že se co nejvíce vyhnete nestráveným potravinám.

Přejděte na jiné než kapslové léky. Mohou být pro vás lépe stravitelné.

Dodržujte správnou hygienu. To zahrnuje časté mytí rukou a udržování krátkých nehtů, abyste se bránili parazitům.

Vyhněte se nadměrnému pití alkoholu. Hojné užívání alkoholu může poškodit žlučový systém.

Pokud trpíte celiakií, držte bezlepkovou dietu.

Jezte stravu s nízkým obsahem cukrů, pokud víte, že jste náchylní ke kandidě. Jakékoli vnější infekce ihned léčte.

Co byste měli vědět?

Bílé kousky ve stolici často nejsou důvodem k obavám. Nejčastěji jsou způsobeny nestrávenou potravou, což lze vyřešit během několika dní změnou stravy.

Určitě navštivte svého lékaře kvůli jakýmkoli změnám ve stolici – i když se zdají být nepatrné – abyste se mohli ujistit, že jste vy i váš trávicí trakt zcela zdraví. V případě potřeby vám lékař pomůže najít léčbu, která je pro vás vhodná.