Co znamená svědění pokožky hlavy a jak se ho přirozeně zbavit
Svědí vás pokožka hlavy? Někteří se drbou na hlavě, zatímco o něčem vážně přemýšlejí ve stylu „hmm, nechte mě o tom přemýšlet“. Pro mnoho jiných je však žádoucí časté poškrábání, protože je skutečně a vytrvale svědí hlava, konkrétně je svědí pokožka hlavy.
Často předpokládáme, že se musí jednat o lupy, což je běžný problém, ale existuje mnoho stavů, které mohou kromě lupů způsobovat suchou a svědivou pokožku hlavy – neboli pruritus pokožky hlavy. Například pásový opar nebo dokonce bakteriální infekce způsobená autoimunitním onemocněním.
Svědění je nejčastějším příznakem, ale svědivá pokožka hlavy může být také příčinou kožních infekcí, otoků, zarudnutí, plešatění a poškozených vlasů. Obvyklá léčba většinou spočívá v nějaké formě antimikrobiální nebo keratolytické terapie (pod dohledem dermatologa), steroidů a speciální diety.
Není však pochyb o tom, že jedním z nejúčinnějších způsobů léčby svědění vlasové pokožky je starý dobrý šamponový peeling, který pomáhá odstranit uvolněnou a šupinatou kůži. A abyste svědění skutečně dlouhodobě zastavili, musíte zjistit, co ho způsobuje. Podívejme se na některé z nejlepších přírodních způsobů léčby svědění vlasové pokožky a na nejčastější příčiny.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíNejlepší přírodní prostředky proti svědění pokožky hlavy
Esenciální olej Tea Tree
Tea tree oil je úžasný esenciální olej známý také pod názvem melaleuca. Na tea tree oleji je skvělé, že má antioxidační účinky a je antimikrobiální, což znamená, že má schopnost bojovat proti bakteriím, virům a plísním. Podle výzkumu publikovaného v časopise International Journal of Dermatology četné studie prokázaly, že čajovníkový olej skvěle působí na různé zánětlivé příznaky, včetně seboroické dermatitidy, a v konečném důsledku pomáhá při procesu hojení.
Jiná studie publikovaná v časopise Journal of the American Academy of Dermatology podrobně sledovala výsledky, které měl čajovníkový olej na osoby s lupy při použití šamponu, který obsahoval 5 % čajovníkového oleje. U osob, které používaly šampon s olejem z čajovníku, bylo zaznamenáno zlepšení o 41 %, což pomohlo zmírnit svědění vlasové pokožky a samotné lupy.
Jóga, tai-či a další formy cvičení
Může se to zdát zvláštní, ale věděli jste, že cvičení prokazatelně pomáhá snižovat zánět spojený se svěděním vlasové pokožky? Je to pravda.
National Psoriasis Foundation uvádí, že pacienti zaznamenali pozitivní účinky díky józe, tai-či nebo qigongu a cvičení obecně. Důvodem je, že správné cvičení vyžaduje kontrolované dýchání. Protahovací a posilovací cvičení spolu s meditací také zlepšují průtok krve, a tím pomáhají odbourávat stres.
Čištění vlasů, kartáčů a hřebenů
I když ne všechny příčiny svědění vlasové pokožky mají co do činění s nakažlivým onemocněním, některé, jako například tinea capitis, ano. Kromě toho je velmi důležité udržovat dobrou osobní hygienu a vyhýbat se sdílení hřebenů a kartáčů. Vzhledem k tomu, že tinea capitis neboli pásový opar se častěji vyskytuje u dětí, věnujte zvýšenou pozornost vzdělávání dětí v oblasti těchto osvědčených postupů a jednoduchých přírodních prostředků.
Používejte masku na vlasy a pokožku hlavy
Už jste někdy vyzkoušeli přírodní masku na vlasy a pokožku hlavy z banánu, avokáda a medu? Zní to dost dobře na to, abyste ji raději snědli! No, tyto tři ingredience mohou ve skutečnosti udělat s vaší hlavou a pokožkou hlavy docela fenomenální věci. Například med je již dlouho známý jako starodávný prostředek na hojení ran, přičemž mnohé zprávy naznačují, že mikroorganismy obsažené v medu pomáhají bojovat proti bakteriím a plísním.
Přírodní maska na vlasy může poskytnout dokonalé bojovníky proti bakteriím, a pokud se používá několikrát týdně, může skutečně přinést zdravou změnu. Stačí smíchat malý rozmačkaný banán, dvě polévkové lžíce medu a polovinu avokáda, a zároveň vše dobře promíchat. Poté ji naneste na vlasy a dbejte na to, abyste pokryli pokožku hlavy. Nechte působit 20-30 minut a poté vlasy umyjte přírodním šamponem na svědivou pokožku hlavy.
Vyhýbejte se zánětlivým potravinám způsobujícím infekce
Stejně jako kandidu mohou plíseň způsobit a zanítit potraviny, které jíte. Je velmi důležité, abyste se vyhýbali zánětlivým potravinám, jako je například vše zpracované – cukr, lepek, mléčné výrobky, sója, arašídy a alkohol, abychom jmenovali alespoň některé z nich. Nejlepší, co můžete udělat, je zajistit, aby váš jídelníček byl plný protiplísňových potravin. Mezi tyto potraviny patří česnek, jablečný ocet, banán, avokádo, lněné semínko, zázvor a kokosový olej.
Vyhněte se používání chemických látek na vlasy
Chemické látky se nacházejí ve většině výrobků na vlasy, které najdete na pultech místních obchodů. Tyto chemikálie mohou vést přímo ke svědění vlasové pokožky, hrbolkům na hlavě a dalším nepříjemným stavům vlasové pokožky. Dobrou zprávou je, že se jedná o snadnou nápravu. Vyhýbáním se chemikáliím a volbou přírodních prostředků, jako je například domácí kondicionér, můžete negativní účinky obejít.
Rozhodněte se pro výrobu přírodního domácího prostředku a uvidíte, zda to problém vyřeší. Protože mnoho těchto pěnidel obsahuje chemikálie a další látky způsobující vyrážku, mohou pokožku hlavy podráždit. Toto podráždění může způsobit velké svědění a zarudnutí, a dokonce i přítomnost alergických reakcí, jako je kopřivka a sípání.
Svědění pokožky hlavy – příčiny a příznaky
Lupy a seboroická dermatitida
Lupy a seboroická dermatitida jsou nejčastějšími příčinami svědění pokožky hlavy. Svědění a šupinatění je způsob, jakým tělo reaguje na zánět způsobený přemnožením kvasinek. Kvasinky se obvykle vyskytují na pokožce hlavy a dalších částech těla, kde se nachází více vlasů. Přítomnost kvasinek je sice běžná, ale problém způsobuje jejich nadměrná přítomnost. Zejména kvasinka zvaná malassezia může způsobit nadměrný růst kožních buněk a podráždit pokožku hlavy.
Abychom byli konkrétnější, lupy a seboroická dermatitida jsou ze souvislého spektra stejného onemocnění, které postihuje seboroické oblasti těla, a často ti, kteří mají ekzém, mají lupy. Lupy se vyskytují na pokožce hlavy a obvykle zahrnují svědivou, šupinatou kůži, ale mnohdy nevidíte skutečný zánět.
Naproti tomu seboroická dermatitida může postihovat pokožku hlavy (včetně toho, že máte citlivou pokožku hlavy) i jiné oblasti těla, ale kromě svědění, šupinatění nebo olupování kůže, které může být závažné, zahrnuje i zánět. Vlastnosti, jako je imunitní systém, genetika, emoční stres a výživa, mohou ovlivnit skutečný výskyt a závažnost lupů a seboroické dermatitidy.
Ke svědění vlasové pokožky může přispívat i růžovka, která může přesahovat hranice obličeje a způsobovat šupinatění, svědění a zarudnutí i na vlasové pokožce.
Alergické reakce na potraviny a šampony
Alergické reakce se mohou objevit z mnoha zdrojů, ale dva nejčastější zdroje jsou z jídla a šamponu. Existuje mnoho potravin, například zpracovaný cukr, arašídy a sójové výrobky, které obsahují atributy způsobující záněty a plísně, a pokud se jim nevyhnete, pravděpodobně budete mít nějaké problémy.
Pokud navíc váš šampon nebo barva na vlasy obsahují spoustu chemických látek, je možné, že vaše pokožka hlavy má na tyto chemikálie alergickou reakci, známou jako kontaktní dermatitida. Existují různé možnosti, ale jednou z prvních věcí, které byste měli udělat, je přestat používat svůj současný šampon, barvu na vlasy a kondicionér a zjistit, zda problém ustoupí.
Autoimunitní onemocnění
Lupénka je chronické autoimunitní onemocnění a mezi příznaky lupénky patří vyvýšené, zarudlé, šupinaté skvrny na kůži nebo pokožce hlavy. Ačkoli víme, že lupénka je dědičná, odborníci nemají jasnou představu o její příčině. Uvádí se, že nejméně 10 % osob, které zdědily jeden nebo více genů, by mohlo vést k lupénce, ale pouze u 2 až 3 % se onemocnění skutečně vyvine. Je důležité, abyste nenechali lupénku bez povšimnutí, protože může vést ke svědění pokožky hlavy a zhoršovat se, pokud se neléčí.
Tinea capitis (pásový opar) nebo lichen planopilaris
Tinea capitis je plísňová infekce, běžně známá jako pásový opar, která často způsobuje infekci v oblasti vlasové pokožky. Dochází k ní v důsledku hlubokého rozšíření houby do vlasového folikulu a může se vyvinout v okrouhlé skvrny vypadávání vlasů (tzv. Alopecia areata). Často se projevuje jako vyvýšená vyrážka a může mít podobu černých teček nebo strniště. Související kožní infekce se často vyskytují v mužských vousech, v tříslech známé jako svědění kloubů a mezi prsty běžně známé jako atletická noha.
Houby mohou žít na odumřelé tkáni ve vlasech, nehtech a vnějších částech kůže. Tinea capitis je pravděpodobnější, pokud máte drobná poranění kůže nebo vlasové pokožky, nekoupete se nebo si často nemyjete vlasy, nebo máte dlouhodobě mokrou pokožku, často z pocení. Snadno se šíří, postihuje hlavně děti, ale v pubertě obvykle mizí. Na rozdíl od lupénky se tinea capitis neboli pásový opar může šířit kontaktem s lidmi nebo zvířaty, hřebeny a kartáči, klobouky nebo jakýmkoli jiným oblečením, které přišlo do styku s houbou.
Podobně zánětlivé onemocnění zvané lichen planopilaris (LPP) způsobuje nejednotné vypadávání vlasů, především na pokožce hlavy, a může způsobovat extrémní svědění vlasové pokožky.
Vši na hlavě
Vši se možná považují za něco, co se vyskytuje pouze u dětí ve škole, ale tito malí tvorové mohou napadnout i hlavu dospělého člověka. Ve skutečnosti vši dávají přednost čistým vlasům.
Příznaky zavšivení jsou nejčastěji svědění pokožky hlavy, krku a uší, což je alergická reakce na sliny, které vši produkují. Někdy se svědění může objevit až po dvou až šesti týdnech od napadení, zejména u těch, kteří se nakazili poprvé. Vajíčka vší, známá jako hnidy, jsou velmi malá a přichycují se na jednotlivé prameny vlasů. Mohou se jevit jako lupy, ale na rozdíl od vloček lupů je nelze snadno setřást díky jejich pevnému sevření vlasového stvolu.
Vím, že to zní dost nechutně, ale můžete spatřit dospělé vši, které se pohybují po hlavě – ve skutečnosti je však mnohem těžší je spatřit než jejich vajíčka neboli hnidy.
Bezpečnostní opatření a závěrečné myšlenky o svědění pokožky hlavy
Jak bylo uvedeno výše, ujistěte se, že nesdílíte hřebeny a kartáče. Pokud se u vás vyskytnou alergické reakce a nejste si jisti, proč k nim došlo, začněte vylučovací metodou hledat viníka. Svědění pokožky hlavy a podráždění vlasové pokožky mohou opět způsobovat chemické látky v šamponech, kondicionérech a dalších vlasových přípravcích spolu s některými potravinami, které možná jíte. Pokud se objeví závažné případy nebo problém přetrvává, nezapomeňte co nejdříve navštívit lékaře.
Najít řešení pro svědění pokožky hlavy může být jednoduché. Udělejte si čas a projděte si různé možnosti, abyste zjistili, zda najdete viníka, a pak jednejte. Vyčkávání pouze umožní, aby problém narůstal a zhoršoval se.