Co znamená arytmie během spánku nebo cvičení

Protože srdce plní klíčový úkol zásobování všech buněk v těle krví, musí bít systematicky a kontrolovaně. Rychlost a rytmus srdečního tepu řídí elektrický systém srdce. Arytmie neboli abnormální srdeční rytmus narušuje schopnost srdce účinně pumpovat krev.

Arytmie, které udeří ve spánku, mohou vzniknout v důsledku nízké hladiny kyslíku v krvi způsobené poruchami dýchání ve spánku, nebo přehnanými normálními změnami srdečního rytmu souvisejícími se spánkem. Arytmie během spánku může způsobit, že srdce bije nepravidelně nebo příliš rychle či příliš pomalu. Přestože cvičení prospívá kardiovaskulárnímu zdraví, může občas vyvolat příhody arytmie.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co znamená arytmie během spánku nebo cvičení

Vzhledem k tomu, že srdeční arytmie mohou indikovat zdravotní stav, je nezbytné pochopit, proč se během spánku objevují.

Můžete mít poruchy dýchání související se spánkem

Poruchy dýchání související se spánkem označují spektrum dechových anomálií, které narušují normální frekvenci nebo hloubku dýchání během spánku. Běžným syndromem poruch dýchání ve spánku je obstrukční spánková apnoe (OSA) charakterizovaná přerušovanými epizodami obstrukce horních cest dýchacích během spánku. U osob s obstrukční spánkovou apnoe jsou časté arytmie. K riziku obstrukční spánkové apnoe přispívají faktory jako mužské pohlaví, stárnutí a obezita.

Dalším syndromem poruch dýchání ve spánku, který je spojen s arytmiemi, je centrální spánková apnoe, která je způsobena abnormalitami v centrálním nervovém systému. Někdy se připisuje obezitě hypoventilační syndrom, který snižuje pohyb plic v důsledku stlačení hrudní dutiny. Arytmie se mohou vyskytnout také v důsledku syndromu rezistence horních cest dýchacích, který je způsoben stavy, jež brání průtoku vzduchu dýchacími cestami.

Můžete mít nízkou hladinu kyslíku v krvi

Častou příčinou arytmií u osob se syndromy poruch dýchání ve spánku je hypoxie neboli nízká hladina kyslíku v krvi. Když se sníží nebo zastaví frekvence dýchání, klesne také hladina kyslíku v krvi. To má za následek mnoho tělesných změn, které zvyšují podrážděnost vašeho srdce a způsobují arytmii. Vědci se domnívají, že hypoxie, zvyšující se hladina oxidu uhličitého, změny vnitřního tlaku na hrudi a stimulace reflexů „bojuj nebo uteč“ jsou potenciálními spouštěči nočních arytmií u osob se syndromem poruchy dýchání ve spánku.

Můžete mít srdeční abnormality

Při přechodu z bdělého stavu do spánku se začíná měnit nervový a kardiovaskulární systém. Tyto změny jsou při přechodu z jedné fáze spánku do druhé hlubší. Zatímco v některých fázích spánku se tepová frekvence normálně snižuje, ve spánku s rychlými pohyby očí (REM) se tepová frekvence zvyšuje.

Odborníci naznačují, že tyto normální výkyvy rytmu se mohou u některých lidí zesílit, zejména u těch, kteří mají základní srdeční nebo respirační onemocnění, nebo jemné elektrické anomálie srdce. To má za následek nadměrně pomalý rytmus, fibrilaci síní ve spánku a další arytmie.

Viníkem mohou být vaše léky na předpis

Kromě poruch dýchání ve spánku mohou elektrické aktivity vašeho srdce během spánku změnit i další faktory, které, jako jsou předepsané léky, způsobují noční arytmii. Mnoho antipsychotik a antidepresiv je spojováno s arytmiemi a dokonce s náhlou srdeční zástavou. Ačkoli se tricyklická antidepresiva, jako je imipramin a nortriptylin, často užívají před spaním, aby se posílily jejich sedativní účinky, mohou tyto léky rovněž vyvolat noční arytmii.

Mohou zvyšovat riziko úmrtí

Různé studie zjistily, že syndromy poruch dýchání ve spánku, zejména obstrukční spánková apnoe, jsou spojeny s vyšším rizikem úmrtí. U osob se spánkovou apnoe se často vyskytuje srdeční selhání a vysoký krevní tlak. Studie zveřejněná v časopise The New England Journal of Medicine ukázala, že obstrukční spánková apnoe zvyšuje riziko mrtvice nebo úmrtí z jakékoli příčiny. Vyšší výskyt arytmií může být základní příčinou náhlé srdeční smrti ve spánku, která je častější u osob s poruchami dýchání ve spánku.

Příznaky a příčiny arytmie

Příznaky

Přestože během epizod arytmie není patrných mnoho vnějších příznaků, často se objevují některé běžné příznaky. Podle National Heart, Lung and Blood Institute mezi běžné příznaky patří např:

Pocení.
Úzkost.
Zpomalený srdeční tep.
Dýchací potíže.
Pauzy mezi údery srdce.
Pocit, že se vám srdce třepotá nebo přeskakuje.
Slabost a bolest na hrudi.
Závratě nebo točení hlavy během cvičení souvisejících s arytmií.

Příčiny

Arytmie se mohou vyskytnout z různých příčin, mezi které patří srdeční onemocnění, elektrolytové abnormality, metabolické poruchy nebo toxiny.

Dokonce i závodní sport může vyvolat v těle stav zvaný hyperarousal neboli akutní stresová reakce, který může narušit elektrickou aktivitu srdce a vést k srdečním arytmiím.

Stres způsobený nadměrným nebo intenzivním cvičením může zvýšit krevní tlak, což uvolňuje stresové hormony a vyvolává arytmii.

Kouření a konzumace kofeinu před cvičením nebo po něm mohou rovněž vést k arytmiím.

Arytmii mohou způsobit i některé zdravotní potíže, jako je nedostatečná činnost štítné žlázy, ischemická choroba srdeční a Wolffův-Parkinsonův-Whiteův syndrom.

Tipy pro prevenci výskytu arytmie

Při cvičení se nepřepínejte a dělejte si přestávky, kdykoli je to nutné (zejména pokud máte pocit, že se vaše srdce chová neobvykle).

Uvolněte své tělo a mysl tím, že po cvičení pomalu snížíte svou aktivitu, aby se vaše srdeční frekvence vrátila do normálu. Vydejte se na pomalou desetiminutovou procházku a protáhněte se.

Vyhýbejte se cvičením, která způsobují srdeční arytmii.

Vyhýbejte se nápojům nebo potravinám obsahujícím kofein a přestaňte kouřit.

Chronické srdeční arytmie obvykle vyžadují antiarytmický lék, který pomáhá kontrolovat jejich epizody.

Srdeční arytmie nikdy neignorujte, zejména pokud jsou bolestivé nebo se chronicky objevují během cvičení nebo po něm. Pokud se srdeční arytmie neléčí, mohou bránit krevnímu oběhu, což může mít za následek mrtvici, krevní sraženinu nebo dokonce srdeční selhání.