Co vede k růstu plísní a hniloby a jak se zbavit plísně na zdi
Plísně a hniloby jsou druhy hub, kterým se daří ve vlhkých a teplých prostorách uvnitř i vně domu. Ačkoli většina těchto nepříjemných hub není pro člověka přímo škodlivá, alergie na plísně jsou poměrně časté. Postižené osoby mají tendenci trpět bolestmi hlavy, rýmou nebo ucpaným nosem, sípáním nebo kašlem, svěděním očí, a dokonce i kožními vyrážkami, pokud jsou vystaveny velkým koloniím plísní.
Některé druhy plísní – zejména černá plíseň (Stachybotrys chartarum) – mohou vyvolat astma a závažné plicní onemocnění. Kromě zdravotních následků jsou však plísně a hniloby nežádoucími návštěvníky vašeho domova. Vytvářejí barevné skvrny na stěnách, podlahách a stropech a mohou poškodit tapety, koberce, sádrokartonové desky a izolaci. A samozřejmě zatuchlý zápach plísní nebo hniloby má daleko ke svěží a čisté vůni, kterou si většina lidí ve svých domovech přeje.
Protože spory plísní jsou téměř všude v prostředí a velmi rychle se množí, když jim vyhovují podmínky, je důležité, aby váš domov byl pro tyto houby co nejméně přívětivý. Bohužel mnoho majitelů domů dělá jednoduché chyby, které podporují růst plísní. Zde je pár příkladů, kterými možná nevědomky podporujete růst plísní ve svém domě a jeho okolí. Zároveň může jít o jednoduchý návod, jak se zbavit plísně v domě.
Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Alza.cz
Přeléváte své pokojové rostliny
Začínající pěstitelé rostlin se možná nejvíce obávají nedostatečného zalévání svých pokojových rostlin, ale ve skutečnosti je stejně velkým problémem i přemokření. Nejenže přemokřená půda „utopí“ a způsobí hnilobu kořenů rostliny, ale je také otevřenou pozvánkou pro plísně. Pokud na povrchu zeminy pokojových rostlin zpozorujete vrstvu bílé, rozmazané plísně, lžičkou odeberte horní centimetr zeminy a nahraďte ji čistou, čerstvou zeminou. V budoucnu omezte zalévání a dávejte rostlinám napít pouze tehdy, když je půda suchá asi půl centimetru nebo centimetr pod povrchem.
Drobné netěsnosti neopravujete
Drobné kapání vody na toaletě. Pomalý únik vody pod kuchyňským dřezem. Sotva patrnou louži vedle pračky. Je lákavé tyto drobné netěsnosti ignorovat, ale tím podporujete růst plísní, které milují vlhkost, a zvyšujete také své účty za vodu. Je mnohem snazší řešit únik vody, dokud je ještě malý, proto s opravou neotálejte. Zavolejte odborníka, nebo pokud je to ve vašich kutilských schopnostech, opravte netěsnosti sami, jakmile si jich všimnete.
Necháváte rozlité tekutiny na kobercích
Ano, rozlitá sklenice vody nebo jiného nápoje nemusí způsobit velkou louži, ale jakmile pronikne pod koberec… vlhké prostředí je ideálním místem pro vznik plísní. Rozlité tekutiny vždy ihned uklízejte a vysušte, i když se jedná „pouze o vodu“. Pokud se do toho pustíte ihned, pomůžete nejen zabránit vzniku plísní, ale také snížíte výskyt skvrn na koberci.
Vlhkost ve vašem domě je příliš vysoká
V některých částech země je vysoká vlhkost běžnou součástí léta. Může se však stát problémem, pokud vlhkost v interiéru dosáhne mnohem více než 60 %, protože výsledná kondenzace na stěnách, podlaze a oknech může být dostatečná pro růst plísní a hniloby. V případě potřeby spusťte odvlhčovač vzduchu ve vlhkých částech domu – sklep bývá hlavním podezřelým.
Do interiéru prší
Pokud dlouhodobé netěsnosti ve střeše nebo kolem oken propouštějí déšť dovnitř, zaplatíte za to nakonec nejen poškozením nátěrů, sádrokartonových desek a dokonce i dřevěných špalet, ale také růstem plísní. Stejně jako v případě všech netěsností je nejlepší postarat se o jejich opravu co nejdříve, než se plíseň usadí.
Necháváte mokré ručníky nebo oblečení na podlaze
Ať už se jedná o ručník po sprchování vašeho teenagera, propocené běžecké tričko a šortky nebo plavky vašeho dítěte, mokrá látka zmuchlaná na podlaze je pozvánkou k tvorbě plísní. Pokud jsou pro tuto obtížnou houbu vhodné podmínky, ucítíte charakteristický zatuchlý zápach již za den. Po každém použití pověste ručníky a mokré nebo propocené oblečení, nebo ho ihned vyperte, případně pověste, aby uschlo, než ho vhodíte do koše na prádlo.
Nenecháváte vyvětrat koupelnu
Koupelny jsou nejlepším místem pro vznik plísní a hub, protože bývají teplé a vlhké. Abyste udrželi vlhkost na nízké úrovni, nechte po koupeli nebo sprchování otevřené dveře, pusťte ventilátor v koupelně alespoň na 20 minut, roztáhněte sprchový závěs, aby mohl uschnout, a vždy vyvěste vlhké ručníky a koupelnové předložky.
Ve vaší kuchyni je příliš vlhkosti
Kuchyně jsou dalším oblíbeným místem výskytu plísní, protože nabízejí dostatek vlhkosti pro růst hub. Při vaření vody v hrnci otevřete okno, pokud je to možné, nebo spusťte ventilátor. Mokré nádobí ihned utřete a nenechávejte ve dřezu velké hromady nádobí. Rozložte utěrku na nádobí tak, aby mohla mezi jednotlivými použitími vyvětrat a proschnout, a pravidelně ji perte.
V garáži máte naskládané kartonové krabice
Na vlhkém papíru rychle rostou plísně, takže garáž plná naskládaných kartonových krabic se pravděpodobně promění v hřiště plísní, pokud kvůli vysoké vlhkosti nebo netěsnostem krabice navlhnou. Možnost vzniku plísní můžete snížit opravou případných netěsností střechy nebo podlahy v garáži. Je však také dobré oddělit krabice natolik, aby mezi nimi mohl proudit vzduch, nebo ještě lépe přenést obsah do plastových skladovacích nádob s těsnými víky. Umístění několika kbelíků naplněných kočičím stelivem nebo aktivním uhlím po garáži také pomůže kontrolovat vlhkost.
Odvětrávání spotřebičů které produkují vlhkost
Pokud klimatizaci, sušičku prádla, sporák nebo ventilátor v koupelně odvětráváte do podkroví místo ven, riskujete, že se vám do domu dostane plíseň. Vysoká vlhkost, kterou tyto spotřebiče produkují je více než dostatečná pro růst plísní, zejména pokud jsou umístěny v teplém prostoru, jako je podkroví. Pokud není možné odvětrat spotřebiče do venkovní části domu, zkuste je vybavit lapači vlhkosti, abyste měli vlhkost pod kontrolou.
Čerstvé palivové dřevo skladujete v garáži nebo v domě
Čerstvě nařezané palivové dřevo uvolňuje při postupném stárnutí velké množství vlhkosti. Dokud dřevo zcela nevyschne, skladujte jej venku na místě, které je chráněno před povětrnostními vlivy a má dostatečné proudění vzduchu – nikoli v garáži nebo obývacím pokoji, kde vlhkost a teplo pravděpodobně podporují růst plísní.
Nevysáváte dostatečně často
Spory plísní se šíří vzduchem a nakonec se usadí na podlaze, kam je snadno zanesou nohy členů rodiny a domácích zvířat. Pokud spory nakonec dopadnou na vlhké a nerušené místo, je pravděpodobné, že začnou růst a množit se. Jakmile spory najdou teplé a vlhké místo, trvá plísním pouhých 24 až 48 hodin, než vytvoří kolonii. Alespoň jednou týdně vysávejte všechny podlahové krytiny, zejména koberce a předložky, abyste pomohli odstranit spory plísní z vašeho domova. V ideálním případě používejte vysavač vybavený filtračním sáčkem HEPA.