Co se vám může stát když konzumujete příliš mnoho kurkumy?

Někdy to ve snaze dodržovat správné praktiky nakonec přeženeme a uškodíme si. To se stává zejména v případě přírodní léčby, protože dávkování a frekvence užívání mnoha léčivých bylin (včetně kurkumy) nejsou vždy předepsány. Pokud nenavštívíme praktického lékaře zabývajícího se přírodní léčbou při každé jednotlivé nemoci, je pravděpodobné, že se léčíme špatně.

Samoléčba je poměrně škodlivá. Jednak nevíme, kdy přestat. Také se může stát, že základní problém je jiný než ten, k jehož léčbě nás nabádají příznaky. S ohledem na tyto aspekty musíme být při užívání jakýchkoli léků, včetně přírodních bylin, velice obezřetní.

Kurkuma si v poslední době získala velkou popularitu. Latte, čaj z kurkumy, detoxikační diety a pilulky z tohoto koření jsou všude zcela běžné. Kurkuma však může mít při nadměrné konzumaci některé škodlivé účinky na organismus. Zde jsou některé z nevýhod nadměrné konzumace kurkumy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Inhibuje funkci žlučníku

Většina studií ohledně kurkumy se zaměřuje na její potenciální přínosy. Je však vhodné zhodnotit, co tento přínos dělá pro naše celkové zdraví. Kurkumin, účinná látka obsažená v kurkumě, může způsobit stažení žlučníku, což je v některých případech prospěšné. Co zůstává neoddiskutováno, je skutečnost, že u lidí s obstrukcí žlučových cest mohou být takové silné kontrakce ve skutečnosti nebezpečné! Proto si každý, kdo používá kurkumu k očistě či detoxikaci jater, musí být vědom toho, v jakém stavu se jeho organismus nachází, jinak mohou následovat škodlivé účinky.

2. Tvorba ledvinových kamenů

Kurkuma obsahuje velké množství rozpustných šťavelanů. Při léčbě kurkumou se doporučuje používat koncentrované výtažky, respektive kurkumu v množství mnoha čajových lžiček, což je více, než kolik průměrný člověk obvykle spotřebuje za den. Rozpustné šťavelany se mohou vázat na vápník a vytvářet šťavelan vápenatý (oxalát vápenatý) – nerozpustnou sloučeninu, která může tvořit ledvinové kameny.

3. Obsahuje přídatné látky

Je snad něco, co dnes jíme, nefalšované? Navzdory přísným směrnicím pro výrobce potravin je zcela běžné, že v potravinách najdeme barviva, konzervační látky a další příměsi. A ani u kurkumy to není výjimkou.

Často se přidává metanilová žluť, která jí dodává výraznou jasně žlutou barvu. Metanilová žluť je nepovolené potravinářské barvivo kvůli obsahu molybdenu. Některé vzorky kurkumy dokonce obsahují mouku jako přísadu pro zvětšení objemu, čímž se do výrobku, který jinak lepek neobsahuje, dodatečně přidává lepek. Tyto příměsi mohou mít hrozivý vliv na vaše zdraví.

4. Narušuje srdeční rytmus

V některých případech lidé, kteří konzumují kurkumu ve formě tablet, skončili na pohotovosti kvůli poruchám srdečního rytmu. Po určitém období studií bylo zjištěno, že kurkumové pilulky mohou do těla napumpovat příliš mnoho kurkuminu. To může vést k úplnému zablokování srdce, které je třeba systematicky zvrátit. Proto se vyplatí poradit se s lékařem, než se pustíte do nevybíravého polykání pilulek.

5. Způsobuje děložní stahy

Mnoho rostlinných léčivých přípravků má velmi přímý vliv na ženský reprodukční systém. Existuje důvod se domnívat, že kurkuma může působit jako projímadlo a přitom také stimulovat děložní stahy. Těhotné ženy s rizikem komplikací by se měly držet stranou od všech bylin a koření. Ačkoli je to nepravděpodobné, předpokládá se, že kurkuma může také způsobit silný menstruační tok.

Poznámka: Žádná bylina, ani ta nejprospěšnější, se nesmí užívat bez lékařského předpisu a déle než po stanovenou dobu. Pokud máte obavy ohledně užívaných pilulek, zeptejte se lékaře zabývajícího se přírodním zdravím.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: MedicineNet , Healthline