Co se stane, když nepijete dostatek vody
Váš věk, pohlaví, lokalita a index tuku (BMI) určují, kolik vody potřebujete a kolik jí můžete zadržet. Průměrné lidské tělo tvoří 55-60 % vody.
Možná si myslíte, že vodu tělo potřebuje pouze jako médium pro krev. Ale mozek a srdce dospělého člověka tvoří asi 3/4 vody, což je zhruba tolik, kolik je vlhkosti v banánu. I zdánlivě suché kosti obsahují 31 % vody, svaly asi 70 %, zatímco plíce 83 % podobně jako jablko. Voda promazává naše klouby, oči a vnitřní orgány, reguluje tělesnou teplotu a slouží jako médium pro výživu různých částí našeho těla.
Vodu ztrácíme potem, močí, stolicí, a dokonce i vydechovaným dechem. Když jí ztrácíme více, než kolik jí spotřebujeme, vystavujeme se riziku dehydratace. Následuje pokles energie, nálady, vlhkosti kůže, krevního tlaku a známky zhoršeného poznávání. Pokud jste diabetik nebo alkoholik, můžete se dehydratovat snadněji než ostatní. Zde jsou příznaky, na které byste si měli dát pozor, abyste pochopili, zda potřebujete zvýšit příjem vody:
Další zajímavé články z kategorie ZdravíMáte častý pocit žízně
Citlivá koordinace mezi naším jazykem a mozkovými neurony byla po staletí evoluce vyladěna tak, aby pomáhala udržovat správnou rovnováhu vody. Když vám dochází zásoby vody, vaše tělo vám dává příliš známý signál – žízeň. Také vaše rty a ústa budou suché. Žízeň můžete pociťovat až ve chvíli, kdy už jste dehydratováni o 1 nebo 2 %.
K našemu překvapení většina naší spotřeby tekutin není ve skutečnosti podmíněna žízní. Tekutiny jsou součástí našich jídel (polévka) a nápojů (čaj, káva) většinou kvůli zvyku, normě společenských setkání nebo neodolatelné chuti. To znamená, že můžeme mít tendenci ignorovat skutečné signály žízně. Navíc s přibývajícím věkem máme tendenci pociťovat méně žízeň.
Ačkoli je tedy žízeň snadno identifikovatelným indikátorem dehydratace, můžeme ji snadno přehlížet, dokud se nedostaneme daleko od pouhých varovných příznaků. To je také důvod, proč můžeme začít být dehydratovaní dříve, než si uvědomíme, že máme skutečně žízeň.
Močíte méně často a vaše moč má tmavou barvu
Vaše ledviny mají zásadní význam pro udržování hladiny vody v těle. Vzhledem k tomu, že většina tělesných tekutin se ztrácí močí, je pochopitelné proč.
Nízká hladina vody způsobuje, že smyslové receptory v mozku signalizují uvolnění antidiuretických hormonů. Po dosažení ledvin tyto hormony vytvoří buněčné vodní kanálky zvané aquaporiny, které umožňují krvi zadržovat více vody. Tím se koncentruje moč a snižuje se počet močení nebo pocit nutkání na močení.
Čím delší jsou intervaly mezi návštěvami toalety, tím tmavší je vaše moč. Pokud je vaše moč tmavě žlutá a silně zapáchá, měli byste se znepokojit. Pokud je hnědá nebo načervenalá nebo pokud nemočíte 8 hodin v kuse, navštivte lékaře.
Pokud má vaše moč jinou než světle žlutou barvu nebo pokud močíte méně než 5 až 6 krát denně, je třeba prozkoumat váš příjem vody a přijmout opatření.
Pociťujete zácpu
Kromě snížené fyzické aktivity a nízkého příjmu vlákniny může být rizikovým faktorem zácpy také mírná dehydratace. S menším množstvím vody, která je k dispozici na podporu pohybu střev, můžete mít potíže s odchodem stolice.
Slabý a zrychlený puls
Když nepijete dostatek vody, snižuje se objem vaší krve. Vaše srdce musí tento pokles kompenzovat, protože se snaží udržet stálý průtok krve v celém těle. To není nic jiného než přetěžování srdce. Může se tedy objevit slabý, zrychlený puls a bušení srdce. Ve velmi vzácných, ale závažných případech dehydratace to může být i smrtelné.
Pozor: Je důležité mít na paměti, že zrychlený tep není výhradním příznakem dehydratace. Může svědčit o závažnějších srdečních komplikacích. Pokud vám sklenice nebo dvě vody nepomohou ke zklidnění, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.
Snadno se unavíte a jste často zmatení
Pokud navážeme na předchozí příznak, přetížené srdce může způsobit, že se snadno unavíte a pocítíte vyčerpání z horka.
V jedné studii byly ženy, které byly po dobu 24 hodin zbaveny tekutin, méně čilé, cítily se více ospalé, unavené a zmatené. V jiné studii se podobné příznaky projevily u mužů, kteří ztratili tekutiny odpovídající 1,6 % jejich tělesné hmotnosti.
Nemůžete myslet a výkyvy nálad to ještě zhoršují
Dokonce i mírná dehydratace může ovlivnit to, jak vnímáte každodenní úkoly – chůzi do supermarketu, vyťukávání tabulky v Excelu nebo dokonce pohodové čtení románu. Pokud nepijete dostatek vody, mohou tyto jednoduché úkoly vyžadovat vědomé úsilí o soustředění. Zdá se, že ženy jsou v tomto ohledu postiženy více než muži, zatím není jasné proč.
Máte migrenózní bolesti hlavy
Nedostatek vody byl označen za spouštěč migrény, spolu se zvýšenou podrážděností a zhoršenou koncentrací, které s sebou přináší.
Protože se vaše cévy při dehydrataci snaží pracovat s menším objemem krve, mohou se stáhnout, aby udržely stálý průtok krve. V důsledku nitrolební dehydratace se mohou dokonce zmenšovat části mozku. Proto mohou někteří lidé pociťovat silné bolesti hlavy.
Jedinci, kteří trpí migrénou vyvolanou nedostatkem vody, najdou úlevu při pití vody během 30 minut až 3 hodin.
Vaše pokožka zůstává napjatá, když ji stisknete
Vaše pokožka je z 30 % tvořena vodou, která slouží jako přirozená hydroizolace vašeho těla. Pokud nepijete dostatek vody, ohrožujete pružnost své pokožky. Požadavky na vodu v těle jsou prioritně směřovány k důležitým vnitřním orgánům a odčerpávají vodu z pokožky. Důsledkem je často vysušená, svraštělá pokožka a pokožka, která vypadá šedě nebo je chladná na dotek.
Stiskněte si pokožku dolní části paže nebo břicha. Pokud okamžitě nenaskočí a zůstane stažená půl vteřiny nebo déle, jste pravděpodobně dehydratovaní.
Cítíte se malátní
Méně vody v těle se může projevit poklesem krevního tlaku a v závažných případech i mdlobami. Je to jako nával do hlavy, který pociťujete, když se náhle posadíte nebo postavíte.
Dehydratace nezpůsobuje svalové křeče
Pokud se oddáváte intenzivní fyzické aktivitě, sportujete nebo maximálně trénujete, pravděpodobně jste někdy zažili nedobrovolné svalové záškuby, které se vyvinuly v křeče. Všeobecně rozšířeným stavem postihujícím vytrvalostní sportovce jsou svalové křeče spojené s cvičením. Dříve se mělo za to, že za silné křeče je zodpovědná dehydratace a ztráty soli (sodíku), avšak nejnovější výzkumy naznačují něco jiného. Zdá se, že skutečným spouštěčem je neurogenní porucha spojená se zvýšenou rychlostí běhu a předchozími křečemi.
Několik věcí, které je třeba si zapamatovat
Doporučený denní příjem vody je 2,4-3,7 litru pro muže a 2,1-2,7 litru pro ženy.
Pokud jste těhotná, kojíte nebo pravidelně cvičíte, vědomě pijte více, než jsou doporučené hodnoty – alespoň 3 litry, pokud jste těhotná, a 3,8 litru, pokud kojíte.
Příjem vody můžete zvýšit také konzumací jahod, okurek, melounů a brokolice, které obsahují více než 90 % vody. To vám pomůže snížit riziko mrtvice, cukrovky a některých typů rakoviny.
Všechny tekutiny nepomáhají rehydrataci. Většina tekutin, které pijeme, je ochucená solí nebo cukrem. To nepomáhá doplnit vodu v našem těle, ale naopak její ztrátu ještě zhoršuje.
Pravidelně sledujte a kontrolujte barvu své moči. Cokoli jiného než světle žlutou barvu je třeba vyšetřit.
Ať už sedíte celý den u pracovního stolu, nebo trénujete fotbal 7 dní v týdnu, potřeba, abyste zůstali dobře hydratovaní, má stejnou váhu.