Co mohou naznačovat různé typy prdů ohledně vašeho zdraví

Plynatost je jednou z nejběžnějších a nejnormálnějších tělesných funkcí, ale často je považována za nechutnou, a pokud si prdnete před ostatními, je to velmi trapné. Prdy jsou směsí vzduchu, který máte tendenci polykat, když jíte jídlo příliš rychle, žvýkáte žvýkačku nebo pijete limonádu či pivo, a plynů, které vznikají při procesu trávení. Tyto plyny se pohybují po střevech a vycházejí z konečníku. Prdíky mají výrazný zápach, protože když jsou cukry a škroby, které nejsou snadno stravitelné, jako je většina zeleniny, fazole a celozrnný chléb, rozkládány bakteriemi ve střevech, uvolněné plyny mají tendenci mít takový zápach. Bakterie ve vašem organismu vyprodukují asi 2 až 6 šálků plynu denně. Když se plyny nahromadí, uvolňují se z vašeho konečníku. Pravidelné prdění je vlastně dobrým znamením. Ukazuje, že konzumujete dostatek vlákniny a že bakterie ve vašem organismu jsou zdravé. A zápach a četnost vašich prdů vám může napovědět, zda je s vaším zdravím něco v nepořádku. Zde jsou některé z věcí, které různé typy prdů indikují.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Prdy bez vůně

Možná si říkáte: „Jsem příliš sofistikovaný na to, abych si prdnul“. Pravdou však je, že lidé vypouštějí plyny z konečníku téměř neustále a většinou to můžete dělat nevědomky. Takové prdy jsou obvykle bez zápachu, protože jsou jen směsí oxidu uhličitého a dalších plynů bez zápachu. Takové prdy jsou naprosto normální a jen ukazují, že i vy jste člověk jako všichni ostatní.

2. Zapáchající prdy

Když váš trávicí systém rozkládá potraviny, které obsahují síru, dochází k produkci sirovodíku, který má výrazný zápach podobný prdům. Mezi takové potraviny patří brokolice, květák, fazole a mléčné výrobky. Vaše prdy mohou být cítit i při konzumaci červeného masa, protože obsahuje sloučeninu zvanou thioly, která není příliš příjemná pro váš nos. Nemusíte si dělat starosti, když jsou vaše prdy mírně zapáchající, protože jsou zcela normální.

3. Velmi páchnoucí prdy

Mírně zapáchající prdy jsou obvykle docela snesitelné a většina z vás si jich ani nevšimne, pokud se zhluboka nenadechne, ale ty opravdu zapáchající mohou vést k rozpadu přátelství a slzám v očích. Ačkoli je zápach vašich prdů produktem trávení, ty extrémně zapáchající nemusí vždy znamenat, že vaše tělo účinně tráví snědené potraviny nebo že ve stravě přijímáte dostatek vlákniny. Mohou naznačovat, že máte zažívací potíže, například nesnášenlivost laktózy nebo lepku, syndrom dráždivého tračníku nebo gastroenteritidu. Pokud máte pocit, že vaše prdy jsou vždy extrémně zapáchající, měli byste navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.

4. Časté prdy

Prdění 10 až 15krát denně se považuje za normální, ale pokud prdíte více než 22krát denně, měli byste přehodnotit svůj jídelníček nebo své chování, které může způsobovat, že do svého organismu pumpujete více vzduchu. Možná jíte hodně složitých sacharidů, které jsou těžko stravitelné, možná pijete hodně kávy, která uvolňuje svaly svěrače a umožňuje prdům snadněji vyklouznout, možná jíte příliš rychle nebo pijete hodně limonád. Časté prdění může také znamenat, že vaše tenké střevo je bakteriálně přerostlé, pokud je doprovázeno plynatostí a nadýmáním.

5. Tiché prdy

To, jak hlasitě nebo tiše prdíte, nemá nic společného s jeho obsahem ani s vaším zdravím. O tom, jak hlučné nebo tiché jsou vaše prdy, rozhoduje to, jak je váš svěrač při vytlačování plynů nastaven.