Co jsou to plovoucí skvrny v očích a máte se jich obávat?
Jednoho dne, když si bezstarostně vykračujete, najednou spatříte podivné černé útvary, které se vznášejí po stranách vašeho oka. Přemýšlíte, zda se jedná o zdravotní potíže a zda se máte připravit na špatné zprávy. Zhluboka se nadechněte a uklidněte se. Je to vlastně docela běžný jev, zejména pokud je vám více než 50 let. Tyto černé stíny nebo pavučinové skvrny jsou sice nepříjemné, ale váš mozek se sám přizpůsobí tak, aby tyto stínové efekty ignoroval. Je to podobné, jako když už nevnímáte obroučky svých brýlí. I když je lze většinou ignorovat, přečtěte si, jak se tyto plovoucí skvrny náhle objevují a kdy je třeba je brát vážně.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíPlovoucí skvrny v očích a jejich náhlý výskyt
Věci jste schopni vidět, když světlo prochází vaší zornicí a dopadá na sítnici. Nejprve prochází gelovitou látkou zvanou sklivec. Sklivcová hmota je přes dětství a mládí čirá a průhledná gelovitá látka. S přibývajícím věkem se však tento gel začíná zkapalňovat a shromažďovat v centru oka. Část nerozpuštěného gelu zůstává ve formě částeček a způsobuje plovoucí skvrny. Když světlo pokračuje ve své obvyklé cestě zornicí, sklivcem a nakonec dopadá na sítnici, setkává se s těmito částicemi. Stín těchto nerozpuštěných částic dopadá na sítnici a ty se při pohybu posouvají, což vede ke vzniku plovoucích skvrn v oku. Na plovoucí částice v oku si častěji stěžují ženy než muži.
Plovoucí částice v očích nejsou trvalé
Protože tyto plovoucí částice v oku jsou kousky tkání, časem se zmenší a většinou se usadí dole mimo zorné pole. To může trvat nějakou dobu a v závislosti na velikosti plovoucí tkáně může trvat i 6 měsíců nebo déle. Většinou však k tomu přispívá i mozek tím, že začne stinné skvrny ignorovat. Pokud trpíte nějakým onemocněním, například cukrovkou, nebo jste nedávno utrpěli úraz oka, pak je nejlepší nechat si poradit od lékaře. V opačném případě jejich výskyt ignorujte, protože jsou jen nedílnou součástí přibývajících let.
Oční cviky, kterými se jich zbavíte
Existují cviky, které vám pomohou plovoucí skvrny zmenšit a urychlit i jejich vymizení. Otáčejte očima nejprve po směru hodinových ručiček a poté proti směru hodinových ručiček. Toto cvičení provádějte během dne asi 10 krát, dokud se zákaly neztratí. Dalším dobrým cvičením je zaostřování očí. Držte tužku na délku paže před očima a soustřeďte se na ni. Pomalu ji přibližujte k očím. Toto cvičení provádějte taky 10 krát denně, abyste posílili své oči.
Antioxidanty pomáhají posilovat oči
Jezte hodně potravin bohatých na antioxidanty. Antioxidanty pomáhají zlepšovat krevní oběh a také posilovat vrstvu sítnice v oku. Sestavte si jídelníček bohatý na zelenou listovou zeleninu, jako je špenát a švýcarský mangold. Pokud je sezóna jahod, pak neexistuje sladší způsob, jak získat svou kvótu antioxidantů. Dobrým zdrojem silných antioxidantů jsou také kiwi a pomeranče. Uvaření horkého šálku zeleného čaje několikrát denně vám také pomůže dostat do sebe tyto antioxidanty.
Kdy je potřeba vyhledat očního lékaře
I když jsou plovoucí skvrny v očích zcela neškodné, existují případy, kdy je třeba vyhledat očního lékaře. Pokud jsou plovoucí skvrny doprovázeny bolestí očí, pokud se vám rozostří vidění nebo pokud dojde ke ztrátě zraku, může se jednat o vážnější problém. Někdy se mohou objevit záblesky světla, kvůli kterým je třeba se co nejdříve objednat ke svému lékaři. Záblesky světla vznikají, když likvidace sklivce způsobí napětí na sítnici a vytvoří v ní malou trhlinu. Pokud se neléčí, může se vrstva sítnice odloučit a způsobit ztrátu zraku, která může být trvalá.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Optimax , Verywell Health