Co jsou to hemoroidy u konečníku a jejich příznaky a léčba

Hemoroidy jsou velmi častým onemocněním konečníku, které postihuje miliony lidí na celém světě. U více než poloviny lidí se někdy objeví symptomatické hemoroidy, a proto je běžné se ptát, jak se hemoroidů zbavit. Většina pacientů je schopna se hemoroidů zbavit pomocí stravy s vysokým obsahem vlákniny, bylinných doplňků a nechirurgické lékařské léčby.

S hemoroidy se často setkáváme v ordinacích primární péče, na pohotovostních odděleních, gastroenterologických odděleních a chirurgických klinikách, ale jak poznáte, kdy se hemoroidy objevily a kdy byste měli navštívit lékaře? To jsou časté dotazy lidí, u kterých se hemoroidy objeví a kteří nevědí, jak se s bolestí vypořádat a jak ji léčit. Naštěstí existuje přírodní léčba, jak se rychle zbavit hemoroidů, a začít s ní může pomoci zmírnit tyto doslova bolesti zadku.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co jsou to hemoroidy?

Možná si teď říkáte, proč je tak důležité vědět, jak se zbavit hemoroidů, zejména pokud jste se s příznaky hemoroidů nikdy předtím nesetkali. No, je to proto, že nikdo není vůči hemoroidům imunní.

Určitě jste nevěděli, že hemoroidy vlastně máme všichni. Hemoroidy jsou normální polštářky tkáně, které jsou vyplněné krevními cévami a nacházejí se na konci konečníku, těsně uvnitř řitního otvoru. Spolu s kruhovým svalem zvaným anální svěrač pomáhají hemoroidy kontrolovat pohyb střev. Když lidé říkají, že „mají hemoroidy“, ve skutečnosti tím myslí, že se jim hemoroidy zvětšily. Zvětšené hemoroidy jsou často spojeny s příznaky, jako je svědění, výtok hlenu nebo krvácení. Ke krvácení dochází, když tvrdá stolice poškodí tenké stěny cév v hemoroidech.

Mezi dva základní typy patří vnitřní a vnější hemoroidy. Vnitřní hemoroidy jsou častější a vnější hemoroidy bývají pociťovány jako velká boule kolem vnější strany konečníku, která může způsobovat bolestivé sezení. Krvácení je u zduřelých vnějších hemoroidů poměrně časté.

Zduřelé vnitřní hemoroidy mohou vycházet z konečníku a pak je lze vidět jako měkké hrudky tkáně. Těmto hemoroidům se říká vyhřezlé nebo prolapsované hemoroidy. Větší hemoroidy mohou způsobovat pocit, jako by něco tlačilo na konečník, což může být při sezení velmi nepříjemné.

Hemoroidy jsou klasifikovány podle stupně, který je založen na tom, jak závažné jsou:

Stupeň 1: mírně zvětšené hemoroidy, které nejsou vidět zvenčí.
Stupeň 2: Větší hemoroidy, které mohou občas vylézt z konečníku, například při stolici, ale pak se samy vrátí zpět.
Stupeň 3: Hemoroidy, které vycházejí z konečníku při stolici nebo fyzické aktivitě a samy se nevracejí zpět. Lze je pouze zatlačit zpět do konečníku.
Stupeň 4: Hemoroidy, které jsou stále mimo konečník a již je nelze zatlačit zpět dovnitř. Malý kousek anální sliznice může také sestoupit z dolní části konečníku a vylézt ven z konečníku, což se nazývá rektální prolaps.

Jaké jsou nejčastější příznaky hemoroidů

Nejčastějším příznakem hemoroidů je krvácení z konečníku a mezi hlavní obtíže patří perianální útvar vystupující z konečníku a výtok z konečníku. Mezi další příznaky hemoroidů patří:

podráždění a svědění v okolí konečníku
únik stolice
citlivé bulky v konečníku
bolestivé vyprazdňování
vyklenutí kůže při stolici
krev na toaletním papíře po stolici

Zvláště bolestivá forma hemoroidů 4. stupně má podobu trombózního hemoroidu. Jedná se o (obvykle) vnější hemoroidy, které nemají průtok krve, protože žíla, která je s nimi spojena má trombózu (krevní sraženinu). Trombóza způsobující trombozovaný hemoroid se často bez větší léčby znovu vstřebá během dvou až tří týdnů. Bolest pocházející z otoku a zánětu hemoroidu je obvykle nejhorší v prvních 24-48 hodinách po jeho vzniku.

Lidé s hemoroidy mají zvýšené riziko portální hypertenze. Podle WebMD: „Portální hypertenze je zvýšení krevního tlaku v systému žil zvaném portální žilní systém. Žíly vycházející ze žaludku, střeva, sleziny a slinivky břišní se spojují do portální žíly, která se pak větví na menší cévy a prochází játry“.

Mnoho lidí si klade otázku: „Zmizí hemoroidy?“. Většina oteklých hemoroidů skutečně zmizí, pokud dodržujete rozumný režim stravy a hygienických návyků, jakož i další doplňkové léčebné metody doporučené lékařem.

Jak dlouho hemoroidy trvají

U většiny lidí příznaky hemoroidů odezní během několika dní, ale v některých případech se mohou znovu objevit a/nebo vyžadovat lékařskou pomoc. Pokud příznaky přetrvávají déle než týden nebo dva a nezlepšily se domácí léčbou, je pravděpodobně čas navštívit lékaře. Pro ty, kteří již mají časté hemoroidy, může být dietní zásah jedním z nejlepších způsobů, jak se jednou provždy zbavit vnějších i vnitřních hemoroidů.

Ačkoli lidé předpokládají, že jakákoli bolest konečníku při použití toalety jsou hemoroidy, existuje řada dalších anorektálních onemocnění, která mohou způsobovat příznaky, včetně dermatologických onemocnění, divertikulitidy, abscesu a píštěle, fisury, sexuálně přenosných chorob, bradavic, HIV, infekcí a zánětlivých vředů. Tyto stavy lékař vyloučí, když půjdete na vyšetření konečníku, pokud nejsou příčinou.

Divertikulitida vs. hemoroidy

Lidé jsou někdy zmateni rozdílem mezi divertikulitidou a vnitřními hemoroidy. Divertikulitida je stav, kdy se váčky nebo váčky uvnitř stěn tlustého střeva zanítí a tlačí do tlustého střeva. I když některé příznaky a základní problémy jsou podobné tomu, co způsobuje hemoroidy, divertikulitida bývá o něco závažnější a úzce souvisí s věkem a nedostatečným příjmem vlákniny.

Jaké jsou nejčastější příčiny hemoroidů

Vědci předpokládají, že příčinou vzniku hemoroidů je degradace (neboli rozpad) podpůrných tkání análních polštářků. Existují některé faktory, které přispívají ke vzniku hemoroidů, například:

nadváha
pravidelné zvedání těžkých předmětů
stárnutí
těhotenství a porod
dědičnost
zácpa nebo chronický průjem
porucha funkce střev v důsledku nadměrného užívání projímadel nebo klystýrů
nadměrně dlouhý pobyt na toaletě

Zvýšení nitrobřišního tlaku během těhotenství nebo při zácpě a dlouhodobé sezení na záchodě s námahou jsou hlavními faktory, které přispívají ke vzniku hemoroidů. Další příčinou může být oslabení podpůrné tkáně v důsledku stárnutí a genetiky.

Jako možné příčiny vzniku příznaků hemoroidů se uvádí i řada dietních faktorů, včetně stravy s nízkým obsahem vlákniny, kořeněných jídel a konzumace alkoholu, ale výzkumy, které to dokazují, jsou rozporuplné. Bylo také publikováno, že běloši z vyšších socioekonomických vrstev byli postiženi častějším výskytem hemoroidů, ale tyto údaje mohou být omezené, protože vycházejí z praxe lidí při vyhledávání zdravotní péče.

Konvenční léčba hemoroidů

Když navštívíte lékaře kvůli zvětšeným hemoroidům, prohlédne si váš konečník, aby zjistil, zda je zanícený a zda hemoroidy při tlačení vycházejí z konečníku ven, nebo jsou již mimo něj. V závislosti na závažnosti vašich příznaků se lékař může rozhodnout provést řadu vyšetření, aby stanovil diagnózu. Lékaři obvykle nejprve provedou rektální vyšetření, které spočívá v jemném zasunutí prstu do konečníku v rukavicích a s lubrikantem. Lékař krouživými pohyby prohmatá vnitřek análního kanálu, což mu umožní vyšetřit svaly svěrače a strukturu blan vystýlajících konečník.

Pokud se lékař domnívá, že skutečně máte zvětšené hemoroidy, s největší pravděpodobností dále provede proktoskopii. Ta spočívá v zavedení krátké trubice se světlem a čočkou (proktoskop), která vyšetří blány vystýlající konečník. Lékař zjišťuje, zda se jedná o zvětšené hemoroidy a jak jsou velké. Lidé mají tendenci obávat se bolesti a nepohodlí, které jsou s těmito zákroky spojeny, ale obvykle nebolí a pomáhají lékaři navrhnout, jak se hemoroidů zbavit.

U většiny pacientů trpících hemoroidy se příznaky zmírňují pomocí dietoterapie, doplňků vlákniny, krému na hemoroidy a lékařských zákroků, jako je skleroterapie, podvazování gumičkou a infračervená koagulace.

Skleroterapie

Skleroterapie je zákrok, při kterém se do žíly vstříkne chemická látka (sklerotizátor), která ji zničí. Sklerosant se používá k poškození nejvnitřnější výstelky cévy, což má za následek vznik sraženiny, která blokuje krevní oběh v žíle. Časem se céva změní v jizvu a zanikne.

V roce 2010 skupina 338 japonských zdravotnických zařízení oznámila dobré výsledky skleroterapie pomocí síranu hlinito-draselného a kyseliny tříselné (ALTA). Po injekční aplikaci přípravku ALTA do hemoroidů 2., 3. a 4. stupně hlásilo 98 % z 3 519 pacientů pozitivní účinky do 28 dnů. Míra recidivy po dvou letech byla 18 procent a komplikace zahrnovaly pyrexii, nízký krevní tlak, bolest perinea a rektální vředy, které však byly mírné.

Podvázání gumovou páskou

Tento postup se používá k odstranění hemoroidu pomocí gumičky. Lékař zavede malý nástroj zvaný ligátor skrze lehčí trubičku do análního kanálu. Poté lékař uchopí hemoroid kleštěmi, posune válec ligátoru nahoru a uvolní gumičku kolem základny hemoroidu. Gumička přeruší přívod krve do hemoroidu a způsobí jeho odumření.

Studie publikovaná v roce 2000 v časopise Digestive Surgery zjistila, že podvazování gumičkou je užitečná, bezpečná a úspěšná metoda léčby symptomatických hemoroidů druhého a třetího stupně a lze ji úspěšně použít i v případech čtvrtého stupně, ale se zvýšenou mírou recidivy a nutností dalších zákroků.

Infračervená koagulace

Infračervená koagulace je postup, který se používá u vnitřních hemoroidů. Lékař používá přístroj, který vytváří intenzivní paprsek infračerveného světla, který způsobí zjizvení tkáně a přeruší přívod krve do hemoroidu. Když hemoroid odumře, vytvoří se na řitním kanálu pod dolní částí konečníku jizva a zjizvená tkáň udržuje okolní žíly na místě, aby se nemohly vyklenout do řitního kanálu.

Studie z roku 2003 srovnávala infračervenou koagulaci a podvazování gumičkou z hlediska účinnosti a nepohodlí. Výzkumníci zjistili, že pooperační bolest během prvního týdne po zákroku byla intenzivnější ve skupině s podvázáním pásky – bolest a pocit neustálého nucení na stolici byly rovněž intenzivnější u podvázání pásky. Pacienti ve skupině s infračervenou koagulací se vrátili do práce dříve, ale měli také vyšší míru recidivy nebo selhání. Výzkumníci dospěli k závěru, že podvazování pásky je sice účinnější při kontrole příznaků a obliteraci hemoroidů, ale je spojeno s větší bolestí a nepohodlím pacienta – to je třeba mít na paměti, když hledáte způsoby, jak se zbavit hemoroidů.

Operace hemoroidů

Chirurgický zákrok se v současné době provádí méně často než v minulosti, ale lze o něm uvažovat u pacientů s akutními komplikacemi hemoroidálního onemocnění nebo u těch, kteří nebyli schopni hemoroidy léčit jinými opatřeními. Chirurgická léčba hemoroidů, známá jako hemoroidektomie, spočívá v odstranění hemoroidu nebo sraženiny malým řezem. Provedení hemoroidektomie je obvykle ambulantní zákrok a zahrnuje dvou až třítýdenní rekonvalescenci.

Operace hemoroidů se může zdát děsivá, ale jedná se o relativně malý zákrok, který lékaři doporučují, když všechny ostatní metody léčby selžou.