Co jsou létající mravenci, hubení a jak se zbavit mravenců
Ovocné mušky, mouchy domácí a nedej bože vosy jsou dost nepříjemné, když napadnou váš dům. Nyní se můžete potýkat s létajícími mravenci. Může to znít jako naprostá noční můra, zejména když se rojí při páření, ale naštěstí tito okřídlení tvorové nejsou vůbec nebezpeční. A kontrola jejich populace, i když je frustrující, není tak těžká, jak se zdá.
To, že ve svém domě najdete několik létajících mravenců, ještě neznamená, že vás čeká mravenčí invaze. Samci létajících mravenců umírají ihned po páření a ne všechny královny mravenců přežijí, aby založily novou kolonii.
Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov
Co je létající mravenec?
Létající mravenci nejsou jedinečným druhem mravenců, ale spíše jednou vývojovou fází společnou všem druhům mravenců. Létající mravenci neboli „alates“ jsou samci a samice mravenců, kteří dosáhli pohlavní dospělosti. Tito mravenci vylétají ze svých kolonií za účelem páření. Obvykle jsou nejaktivnější v teplých dnech pozdního jara a léta a toto chování často vede k zakládání nových kolonií.
3 způsoby, jak se zbavit létajících mravenců
Řešení okamžitého problému
Zjevných rojů se můžete zbavit pomocí vysavače, ať už ručního, nebo plnohodnotného s hadicovým nástavcem. Okamžitě vyjměte sáček z vysavače a vyneste jej z domu, aby si mravenci nemohli najít cestu zpět dovnitř.
Viditelné mravence, jak lezoucí, tak létající, zahubí také pesticidy ve spreji. Ty však nezasáhnou skrytou kolonii, která bude pokračovat v rozmnožování dalších mravenců, dokud nebude vyřešena. Postřiky je třeba používat s velkou opatrností, pokud jsou používány v interiéru.
Pokud máte silné obavy o bezpečnost komerčního ošetření proti škůdcům, vyzkoušejte přírodní verzi smícháním saponátu na nádobí a mátového oleje. Naplňte lahvičku s rozprašovačem jedním dílem tekutého saponátu, dvěma díly vody a několika kapkami oleje a poté postříkejte mravence a okolí. Saponát hmyz vysuší, zatímco mátový olej ho udusí.
Útok na mravenčí kolonii
Stejně jako v případě jakéhokoli jiného napadení mravenci, tak nezbavíte svůj domov všech mravenců, pokud nezaútočíte na jejich kolonie, ve kterých se množí. Tato kolonie je zdrojem létajících mravenců a nejlépe ji vyřešíte nastražením návnady na mravence. Návnada na mravence je obvykle sladká látka smíchaná s boraxem nebo jinou látkou, která narušuje reprodukční cyklus mravenců. Mravenci návnadu seberou a odnesou ji zpět do hnízda, kde celou kolonii zahubí.
Alternativou je vstříknutí insekticidního prachu do oblasti, kde mravenci žijí. Toto řešení, které nejlépe provede profesionální deratizátor, vyžaduje přesné určení místa výskytu mravenčí kolonie.
Vyměňte poškozené dřevo
Pokud spatříte roj okřídlených mravenců – zejména pokud je spatříte v zimních měsících, kdy se s největší pravděpodobností rozmnožují – je velká pravděpodobnost, že se ve vašem domě nachází hnízdo mravenců tesaříků. To může být docela vážný problém, protože mravenci tesaříci jsou po termitech druzí, pokud jde o jejich schopnost způsobit škody na konstrukci. Létající mravenci tesaříci jsou větší než běžní domácí mravenci, jsou až dva a půl centimetru dlouzí.
Pokud je mravenec tesařík tím druhem, který napadá váš dům, je důležité odstranit a vyměnit veškeré shnilé, rozkládající se dřevo ve stěnách nebo pod podlahou, protože právě tento rozkládající se materiál podporuje vznik mravenčí kolonie. Pokud je poškození rozsáhlé, může se někdy jednat o poměrně náročný projekt, který pravděpodobně vyžaduje práci profesionálního dodavatele. Nemůžete však zaručit, že jste svůj domov zcela zbavili tesaříků, pokud jste neodstranili rozkládající se dřevo, ve kterém hnízdí.
Co způsobuje výskyt létajících mravenců?
Létající mravenci se v domácnostech vyskytují ze stejného důvodu jako mravenci lezoucí – jsou zde zdroje potravy a vlhkosti a místa pro zakládání kolonií. Většina druhů mravenců se živí běžnými potravními látkami a mohou se usídlit téměř v každém tmavém, skrytém prostoru. Pokud vidíte létající mravence, znamená to, že skrytá kolonie je dobře založená a je schopná podporovat rozmnožování mravenců.
Pokud však identifikujete mravence tesaříky, je to proto, že někde ve vašem domě našli rozkládající se dřevo, pravděpodobně ukryté ve stěnách v blízkosti země nebo pod podlahami. Mravenci tesaříci toto tlející dřevo nežerou jako termiti, ale využívají ho k vyhloubení tunelů a chodeb, ve kterých hnízdí. Přítomnost mravenců tesaříků znamená, že se někde nachází tlející dřevo.
Jak se bránit létajícím mravencům
Nejlepším způsobem, jak zabránit napadení vašeho domu jakýmkoli druhem mravenců, je odstranit zdroje potravy. Dbejte na to, aby potraviny byly uchovávány v uzavřených nádobách, a udržujte podlahy a pracovní desky rovnoměrně čisté. Sladké nebo mastné materiály jsou pro mravence obzvláště atraktivní. Ujistěte se, že krmivo pro domácí zvířata je uloženo v těsných nádobách, a rozsypané krmivo pro domácí zvířata zametejte.
I když si myslíte, že jste problém s mravenci vyřešili, vždy existuje možnost, že se v budoucnu objeví další roj. Utěsněte všechny trhliny kolem oken a podlahových lišt nebo ve stěnách, abyste zabránili případné další invazi.
Chcete-li mravencům tesaříkům zabránit do budoucna ve výskytu, nezapomeňte pravidelně kontrolovat a opravovat hnijící dřevo. Konstrukční stěny v blízkosti úrovně terénu mohou být obzvláště náchylné k hnilobě, zejména v teplém a vlhkém podnebí a pokud jsou domy postaveny na základových deskách.
Létající mravenci vs. termiti
Létající mravenci odlétají za účelem páření, shromažďují se v mohutných shlucích a poté se vracejí do stávajícího hnízda nebo hledají nové. Nebojte se, létající mravenci nekoušou a nepředstavují pro člověka žádné nebezpečí. Okřídlení mravenci však vypadají velmi podobně jako termiti – škůdci, kteří mohou představovat značný problém, pokud je řádně neošetříte. Hmyz rozpoznáte podle několika klíčových znaků:
Termiti: Křídla jsou stejně dlouhá, tykadla jsou rovná, stejně jako břicho.
Létající mravenci: Křídla jsou nestejně dlouhá, tykadla jsou ohnutá a břicho je tenké, s jasně viditelným „pasem“.
Zatímco mravenci tesaříci si v rozkládajícím se dřevě vyhloubí tunely a chodby, aby mohli hnízdit, termiti dřevo ve skutečnosti konzumují, což znamená, že škody, které způsobují, mohou být mnohem větší.
Často kladené dotazy
Koušou létající mravenci?
Většina druhů mravenců není bodavý hmyz, i když někteří mohou způsobit kousnutí, obvykle v obraně. Na rozdíl od komárů a některých much nemají mravenci, kteří se vznesli do vzduchu, zájem vás kousnout.
Jak dlouho žijí létající mravenci?
Létající fáze životního cyklu mravenců trvá u samců pouhý den nebo dva, ale samice může pokračovat v létání, dokud se nespáří, v té době si sama oddělí křídla a začne se plazit, aby si našla nové místo k hnízdění. Samice, které se stanou královnami, mohou u některých druhů žít až 30 let.
Kdy mám zavolat odborníka?
Když všechno ostatní selže, zavolejte odborníka. Firmy zabývající se hubením škůdců mohou přijmout další opatření k likvidaci létajících mravenců a kolonie, ze které pocházejí. To může být jediné řešení, pokud je vaše zamoření rozsáhlou kolonií mravenců tesaříků nebo termitů.
Přečtěte si etikety na výrobcích
Komerční návnady a insekticidy proti mravencům mohou obsahovat širokou škálu přírodních i syntetických látek. Před použitím výrobků si pečlivě přečtěte jejich etikety.
Kyselina boritá nebo jiné boritany se obvykle mísí s cukrem nebo sirupem, aby byly návnady pro mravence atraktivní. Tyto návnady lákají mravence, kteří návnadu přinesou zpět do kolonie, kde usmrtí všechny ostatní mravence, včetně létavců. Kyselina boritá je poměrně málo toxická pro lidi a zvířata, ale je toxická pro rostliny. Jedná se o jednu z nejbezpečnějších možností, kterou můžete pro komerční návnadu na mravence zvolit.
Návnady s obsahem indoxakarbu se používají k hubení ohnivých mravenců a jsou baleny jako granulované přípravky. Indoxakarb je agenturou EPA označen jako pesticid se sníženým rizikem.
Metopren a pyriproxyfen jsou regulátory růstu hmyzu, které brzdí vývoj hmyzu z jednoho stádia do druhého. Používají se především k regulaci mravenců ohniváků. Regulátory růstu mohou být toxické pro ryby a vodní organismy. Dbejte na to, abyste návnady likvidovali tak, aby se nedostaly do vodních zdrojů.
Hydrametylnon se nachází v mnoha návnadách balených jako gely, tekutiny a granule a používá se proti argentinským mravencům, mravencům tesaříkům, mravencům ohnivákům a dalším.
Imidakloprid, klotianidin, acetamiprid a thiamethoxam jsou neonikotinoidní pesticidy, používané většinou k hubení mravenců v interiérech ve formě gelu nebo kapaliny. Neonikotinoidy jsou pro člověka poněkud toxické a mohou se vstřebávat kůží.
Fipronil se používá mimo jiné k hubení mravenců ohniváků, argentinských mravenců a mravenců tesaříků. Přípravky jsou dodávány ve formě gelů, granulí, kapalin a impregnovaných materiálů. Agentura U.S. EPA klasifikovala fipronil jako „možný karcinogen pro člověka“.
Metaflumizonové návnady se používají k hubení ohnivých mravenců v granulovaných a peletovaných výrobcích.
Fenoxykarb se používá v některých přípravcích zaměřených na ohnivé mravence, balených jako granulované přípravky.