Co je třeba mít na paměti, pokud trpíte depresí

Ve světě, který vás nutí být „silní“ a „stateční“, se v depresi můžete cítit slabí. Ve společnosti, která vám říká, že „je to všechno ve vaší hlavě“, vás deprese může frustrovat a izolovat. Navzdory nesčetným televizním pořadům, reklamním kampaním a podpůrným skupinám, které se depresí zabývají, stále existuje společenské stigma a odsuzování tohoto duševního onemocnění. Ať už jste tichý trpitel, nebo jste na cestě k uzdravení, zde je několik věcí, na které byste neměli zapomínat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Věci, které byste měli mít na paměti, pokud trpíte depresí

Nejste sami

Velkou depresivní poruchou trpí miliony dospělých lidí na světě. Mnoho z dospívajících trpí klinickou depresí a u některých lidí je diagnostikována deprese v pozdním věku. Deprese se týká každého z nás, od mladých až po staré. A možná se kvůli ní cítíte osamělí. Je však důležité si připomenout, že nejste jediní, kdo si tím prochází.

Až se dostanete na samé dno, přečtěte si o lidech, kteří depresí trpí. Mnoho celebrit, které vedou zdánlivě „šťastný“ život, promluvilo o tom, že procházejí úzkostí, výkyvy nálad a dalšími problémy. O svém každodenním boji s depresí hovoří i několik blogerů na internetu. I když se stále můžete cítit na dně, čtení o ostatních a jejich boji by vám mohlo pomoci cítit se o něco méně osaměle.

Může to být a bude to lepší

Ve dnech, kdy prostě nemůžete vstát z postele, vám deprese může připadat jako stálý společník. Ale ačkoli to může znít banálně, zlepší se to. Ve skutečnosti většina lidí, kteří se léčí s depresí, vykazuje zlepšení příznaků za pár týdnů. To zahrnuje medikaci, psychoterapii a navštěvování podpůrných skupin.

S depresí a jejími příznaky může pomoci i cvičení. Ukazuje se, že pravidelné cvičení, ať už aerobní, nebo odporové, je účinné při snižování příznaků deprese. Ačkoli neexistuje žádné doporučené dávkování cvičení, je důležité najít to, co vám vyhovuje, a vydržet u toho.

Žít s depresí neznamená, že nikdy nebudete šťastní. Připomínejte si, jak daleko jste došli a co dobrého jste dosud prožili. Depresi neustále překonáváte, i když jste se celý den usmívali jen něčemu tak „pošetilému“, jako je meme s kočkou. Vždy nezapomínejte oslavovat maličkosti.

Je v pořádku nebýt v pořádku

Se vším společenským tlakem na to, abyste byli „silní“, a se všemi stigmaty spojenými s emocemi, může mít člověk pocit, že prochází depresí jako něčím, co by měl skrývat. Ale není žádná hanba cítit se slabý nebo zlomený. Procházet duševní nemocí je stejné jako mít chřipku nebo zlomenou ruku. Většina lidí, kteří procházejí depresí, se cítí odsuzována, nálepkována a odmítána svým okolím. Nepomáhá ani svět dokonalosti a šťastných tváří na sociálních sítích. Tento pocit odsuzování brání mnoha lidem aktivně vyhledat pomoc při depresi.

Pokud tedy máte pocit, že v určitý den nemůžete pracovat, neváhejte si vzít den volna. A pokud máte pocit, že se vám chce brečet, nebraňte si v tom. Jen nezapomeňte vyhledat pomoc a pracovat na depresi.

Deprese vás nedefinuje

Deprese ztěžuje nesoudit sám sebe. Ztěžuje také představit si život, ve kterém nebojujete s duševním onemocněním. Je však důležité si neustále opakovat, že smršť emocí – pocit viny, úzkost, podrážděnost, osamělost a nezájem o cokoli – vás nedefinuje. Vždy věnujte pozornost tomu, co depresi spouští. Pochopte, co pro vás deprese znamená a co s vámi dělá. To vám pomůže přijmout tyto záchvaty smutku bez pocitu, že je s vámi něco v nepořádku.

Deprese může být způsobena čímkoli, od chybné regulace nálady mozkem, genetické náchylnosti, stresujících životních událostí a zdravotních problémů až po některé léky, které můžete užívat. Najděte rovnováhu mezi poznáním vnějších spouštěčů a příčin deprese a jejím přijetím takovou, jaká je. Pomůže vám to cítit se mnohem lépe.

Obraťte se na přátele nebo rodinu

Ať už je to přítel, člen rodiny nebo někdo, koho často potkáváte v parku, neváhejte ho oslovit. I když možná chcete být silní a zvládnout věci sami, požádat o pomoc vyžaduje odvahu. Rozhovor o depresi vám pomůže pochopit, čím procházíte, a budete se cítit lépe.

Deprese může způsobit, že se budete cítit nemilovaní. Když si s někým promluvíte, pomůže vám to cítit se milovaný a opečovávaný. Kdo ví, třeba se najde někdo, kdo také prochází depresí a neměl odvahu se ozvat. A pokud byste raději nemluvili s někým známým, vždy jsou tu odborníci, kteří vám pomohou.

S depresí může být těžké žít. Často také způsobuje, že ztrácíme ze zřetele sami sebe, své cíle a své vášně. Naštěstí jsou k dispozici zdroje, které vám pomohou se s depresí účinně vypořádat. Zatímco budete vyhledávat léčbu, nezapomeňte se poplácat po zádech za to, že jste se nenechali depresí ovládnout.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Annie Wright , Verywellmind