Co je střevní chřipka a jak dlouho trvají příznaky virózy

Není nic horšího, než když zjistíte, že máte střevní chřipku neboli gastroenteritidu. Zrušte všechny své plány a vraťte se do postele, protože to je jediné místo, kde budete chtít být! Tedy kromě toalety a koupelny, samozřejmě. Střevní chřipka je častou příčinou průjmu a určitě vás zajímá, jak dlouho bude toto trápení trvat.

Dobrou zprávou je, že nepotřebujete žádné léky. Střevní chřipka jako virová infekce odezní sama. Vaším cílem by naopak mělo být zmírnit příznaky a vyhnout se komplikacím, když ji procházíte.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co je to střevní chřipka?

Střevní chřipka (laicky také žaludeční nebo střevní viróza) je přezdívka pro virovou gastroenteritidu, virovou infekci trávicího ústrojí. Ve skutečnosti s chřipkou ani nesouvisí. Při infekci dochází ke vzplanutí sliznice žaludku, tenkého a tlustého střeva. Někdy se střevní chřipce říká „otrava jídlem“. Je také velmi nakažlivá, takže se jí vyhněte, pokud ji někdo má.

U kojenců a dětí je hlavní příčinou rotavirus. Dospělí ho mohou dostat také, ale příznaky jsou obvykle mírnější. Norovirus postihuje lidi všech věkových kategorií, zatímco adenovirus a astrovirus infikují především kojence a malé děti.

Jaké jsou příznaky střevní chřipky?

Mezi nejčastější příznaky patří:

Vodnatý průjem
Zvracení
Horečka
Zimnice
Žaludeční křeče
Bolest hlavy

Hlavními příznaky jsou vodnatý průjem a zvracení, ale pravděpodobně se budete cítit unavení, bolestiví a vyloženě nemocní.

Jaké jsou komplikace?

Mezi všemi těmi průjmy a zvracením je vysoké riziko dehydratace. To je nebezpečné zejména pro malé děti, starší lidi a osoby se slabou imunitou. Pokud dojde k dehydrataci, může to vést k následujícím příznakům:

Malé nebo žádné močení
Sucho v ústech a v krku
Závratě
Bolest hlavy
Malátnost

Dehydratace rozhodně nezpůsobí zmírnění příznaků střevní chřipky. Při zotavování dejte přednost dostatečné hydrataci a pijte hodně vody, ovocných šťáv, vývaru a nápojů s elektrolyty.

Jak dlouho trvá střevní chřipka?

A teď ta hlavní otázka: Jak dlouho budete muset trpět? Příznaky, které často začínají 12 až 48 hodin po expozici, obvykle trvají 1 až 3 dny. V některých případech mohou příznaky trvat o něco déle.

Kdy je správný čas na návštěvu lékaře

Pravděpodobně nebudete potřebovat diagnózu lékaře, abyste si uvědomili, že máte střevní chřipku. Navíc odezní sama od sebe. Pokud však příznaky trvají déle než 3 dny, nebo se ve vaší stolici objeví krev, vyhledejte lékaře. Ve hře může být mnohem závažnější infekce.

Jak předcházet střevní chřipce

Po prodělané virové gastroenteritidě už ji pravděpodobně nebudete chtít nikdy znovu zažít! Omezte pravděpodobnost, že se jí nakazíte, pomocí těchto 3 návyků.

1. Myjte si ruce

Před jídlem a po jídle, nebo manipulaci s potravinami si umyjte ruce teplou vodou a mýdlem. Obecně platí pravidlo, že počítejte s 20 sekundami mytí. Zopakujte to po každém použití toalety nebo výměně plenek u dítěte. Nemůžete se dostat k umyvadlu? Použijte antibakteriální gel.

2. Dezinfikujte povrchy

Pravidelně čistěte tvrdé povrchy dezinfekčními prostředky, jako je bělidlo. Pokud chcete přírodnější variantu, použijte směs octa a antibakteriálního tea tree oleje. Zvláště důležité je čistit plochy, které přicházejí do styku s potravinami.

3. Vyhněte se kontaktu

Nejezte jídlo, které připravila nakažená osoba. Pokud žijete s někým, kdo má střevní chřipku, používejte oddělené nádobí. Jídlo a nápoje také dočasně oddělujte.

I po 2 týdnech, kdy se cítíte lépe, můžete být stále infekční. Virus se může zdržovat i ve stolici. Během této doby buďte mimořádně opatrní, abyste ho nešířili na další lidi – nebo se znovu nenakazili!

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Gastroenteritida – Česká Wikipedie , Viral Gastroenteritis – National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases