Co je hormonální akné a jak se ho rychle a přirozeně zbavit

Pokud patříte mezi ty, kteří trpí na hormonální akné, tak je pravděpodobné, že jste vyzkoušeli mnoho domácích prostředků na akné, ale možná jste nedosáhli výsledků, ve které jste doufali. Je to pravděpodobně proto, že léčba tohoto typu akné může být komplikovaná, vzhledem k tomu, že k němu dochází z jiných důvodů, než jsou ucpané póry, což je častý případ jiných forem akné.

Jak můžete hormonální akné zastavit? Jedním z prvních kroků je práce na vyrovnání hormonů, například pomocí výživné zdravé stravy, zvládání stresu a dostatku spánku.

Další úrovní plánu léčby je používání správných typů čisticích a lokálních přípravků. To znamená takové, které pomáhají čistit a zklidňovat podrážděnou pleť, aniž by zhoršovaly její příznaky.

Chcete slyšet dobrou zprávu? Nejste sami, pokud se u vás objevilo akné v dospělosti, protože to postihuje většinu lidí v určitém období jejich života na základě různých faktorů.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co je to hormonální akné?

Jedna z definic hormonálního akné (které se někdy označuje jako akné dospělých) zní: „Akné způsobené genetickými a hormonálními faktory, které způsobují výskyt akné dlouho po pubertě a v období dospívání„, tedy v podstatě po dvacítce.

Mezi specifické hormony, které přispívají k tomuto typu akné, patří reprodukční hormony jako estrogen, progesteron a testosteron. Ačkoli akné dospělých může postihnout jak ženy, tak muže, podle dermatologické asociace je častější u žen. Částečně proto, že je běžně spojeno se změnami menstruačního cyklu spolu s menopauzou a těhotenstvím.

Příznaky a jak poznám, že je mé akné hormonální?

Zde je několik příznaků:

Vznikají bolestivé cysty, které vypadají jako hluboké hrboly pod povrchem kůže a které nelze snadno „vyšťourat“ nebo odstranit.
Pupínky a někdy i bolestivé cysty, které se objevují v okolí spodní části obličeje, zejména na bradě a v oblasti čelistí a někdy i na krku, ramenou a zádech.
Zvýšená mastnota a lesklost pokožky.
Pupínky, které mají tendenci se objevovat každý měsíc ve stejnou dobu, často se shodují s menstruačním cyklem ženy.
Pupínky, které se objevují stále na stejných místech, což se děje proto, že se určité póry zvětšují a jsou náchylné k infekci a zánětu.

Jak se tyto příznaky liší od příznaků cystického akné nebo jiných typů akné?

Cystické akné a hormonální akné/dospělé akné mají mnoho společného, například to, že obě způsobují bolestivé a citlivé pupínky pod kůží.

Tyto pupínky se liší od černých teček na povrchu a malých bílých teček na kůži, které jsou většinou způsobeny bakteriemi uvízlými v pórech. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že cystické a hormonální akné způsobují bolestivé cysty, které jsou způsobeny zánětlivou reakcí, nikoliv pouze špatnou hygienou.

Příčiny
Jak už název napovídá, hormonální akné je způsobeno nerovnováhou hormonů, včetně estrogenu, progesteronu, testosteronu a „stresových hormonů“, jako je kortizol.

Ženy jsou ke vzniku tohoto typu akné náchylnější než muži, a to zejména ve 20. a 30. roce života, kdy jsou na „vrcholu reprodukce“ a produkují nejvíce hormonů.

Co vyvolává hormonální akné?

Mezi nejčastější příčiny patří:

Změny hormonů způsobené menstruačním cyklem ženy. Akné se nejčastěji objevuje před menstruací nebo někdy během ovulace, kdy se hladina hormonů zvyšuje.
Hormonální výkyvy, které vedou ke zvýšené produkci mazu v pórech, což může „ucpat“ póry a způsobit pupínky. Nadbytek hormonů může stimulovat mazové žlázy, což vede k celkově mastnější pleti.
Ovlivnění hladiny hormonů v důsledku těhotenství, porodu a laktace (kojení).
Menopauza, která snižuje produkci estrogenu a progesteronu.
Genetika, protože většina typů akné se vyskytuje v rodinách.
Stres, který může ovlivnit produkci hormonů.
Hormonální antikoncepční léčba, zejména když ji začnete užívat poprvé.
Rychlé změny hmotnosti nebo velká změna pohybového režimu, protože obojí ovlivňuje produkci hormonů.
Užívání některých léků, které mohou měnit hladinu kortizolu nebo jiných hormonů.

Jak se rychle zbavit hormonálního akné?

Pravidelně, ale šetrně si čistěte pleť

I když akné u dospělých bývá způsobeno spíše hormonálními faktory a stresem než nečistou pletí, je stále důležité čistit si obličej dvakrát denně a na noc odstraňovat veškerý make-up.

Mnoho dermatologů doporučuje vyzkoušet čisticí přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo glykolové, které pomáhají exfoliovat povrch pokožky, odstraňovat bakterie a odumřelé kožní buňky (například bakterie P. acnes, které běžně způsobují vyrážky) a zabraňují ucpávání pórů.

Další doporučenou možností je použití čisticího přípravku s obsahem probiotik, který pomáhá odstraňovat škodlivé bakterie z pokožky a podporuje zdravý „kožní mikrobiom“. Probiotické čisticí prostředky jsou také užitečné pro normalizaci pH pokožky a snížení zánětu.

Protože pleť se sklonem k akné u dospělých bývá celkově citlivá, vyhněte se produktům, které obsahují parfémy, uměliny, rafinované oleje a spoustu syntetických chemikálií, které mohou podráždění a vysušení ještě zhoršit. Odolejte pokušení nadměrně mýt nebo peelingovat obličej a pravidelně hydratujte, abyste udrželi rovnováhu hladiny mazu v pokožce.

Při dlouhodobém pobytu na slunci je také dobré používat opalovací krém, protože příliš vysušená pokožka může způsobit, že se v ní bude produkovat více mazu, což může vyvolat tvorbu pupínků. Nicméně malé slunění může být užitečné, protože normalizuje hladinu vitaminu D, který podporuje imunitní funkce a zdraví pokožky.

Vyzkoušejte retinoidy

Existuje mnoho různých lokálních retinoidních přípravků, které jsou k dispozici jak volně prodejné, tak na předpis. Retinoidy bývají užitečné při mírném až středně závažném akné, protože pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky a uvolňovat póry a zároveň zlepšují celkovou strukturu a tón pleti. Mohou také pomoci zmírnit tmavé skvrny a jizvy po akné.

Protože retinoidy mohou někdy dráždit citlivou pleť, zejména pokud jich aplikujete hodně nebo používáte tyto přípravky příliš často, začněte pomalu nanášením malého množství každý druhý večer. Pokud se zdá, že vaše pleť reaguje dobře, přejděte na aplikaci jednou denně.

Během dne nebo spolu s retinoidními přípravky můžete na obličej používat i další zklidňující složky, například koloidní ovesné vločky, aloe nebo měsíček lékařský. Esenciální oleje z čajovníku a levandule jsou v malém množství bezpečné i pro přímou aplikaci na pleť, a pokud máte citlivou nebo suchou pleť, můžete je kombinovat s nosným olejem, například jojobovým nebo kokosovým.

Jezte protizánětlivou stravu

Vaše strava může mít velký vliv na celkovou hormonální rovnováhu vašeho těla, například tím, že ovlivňuje mikrobiální rovnováhu ve střevech. Chcete-li porazit akné, cílem by měla být konzumace velkého množství antioxidantů a protizánětlivých potravin, které pomáhají podporovat hormonální rovnováhu, funkci imunitního systému a celkově zdravou pokožku, jako například

Probiotické potraviny
Čím zdravější jsou vaše střeva, tím lepší je rovnováha mezi dobrými a špatnými bakteriemi. Když konzumujete potraviny bohaté na probiotika, jako jsou jogurty, kefíry a kultivovaná zelenina, probiotika vystýlají vaše střeva a vytvářejí zdravou, uzavřenou bariéru, která zabraňuje zánětům, jež mohou vyvolat akné.

Potraviny s vysokým obsahem zinku
Zinek podporuje hojení ran a enzymové reakce, které hrají roli v imunitních funkcích. Lidé s akné mají obvykle nízký obsah zinku, ale jeho příjem můžete zvýšit konzumací například hovězího masa krmeného trávou, cizrny, dýňových semínek a kešu oříšků.

Potraviny bohaté na vitamíny A a C
Potraviny s vysokým obsahem vitaminu A a C, jako jsou bobulovité ovoce, zelená zelenina (kapusta a špenát), sladké brambory, mrkev, papriky a citrusové plody, bojují proti infekcím, brání se oxidačnímu stresu a urychlují hojení.

Potraviny bohaté na vlákninu
Konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako je zelenina, ovoce, ořechy, semena, luštěniny a 100% celozrnné obiloviny, podporuje čištění tlustého střeva a růst dobrých bakterií ve střevech.

Vysoce kvalitní bílkovinné potraviny
Hovězí maso krmené trávou, kuřecí maso z ekologického chovu, volně chované ryby a vejce z volného chovu mají vysoký obsah bílkovin a živin a pomáhají vyrovnávat hladinu cukru v krvi, což je klíčová složka v boji proti hormonálním výkyvům.

Potraviny podporující játra
Protože hormony se zpracovávají v játrech, může konzumace potravin podporujících játra pomoci odstranit akné. Jezte více brukvovité zeleniny, jako je brokolice a květák, dále listovou zeleninu a ovoce s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou bobule, hrušky a jablka.

Někteří lidé špatně reagují na konzumaci vysoce zpracovaných potravin nebo některých potravinových alergenů, proto věnujte pozornost své jedinečné reakci na různé potraviny a tomu, jak vaše strava ovlivňuje vaši pleť.

Zvládejte stres a dostatečně spěte

Když jste ve stresu a máte nedostatek spánku, tak vaše nadledvinky uvolňují více kortizolu, což ovlivňuje produkci mazu v pokožce. Zvýšená produkce mazu může způsobit vznik zanícených cyst pod kůží, což vede k bolestivým pupínkům, které se obtížně léčí.

Pravidelné cvičení, které zlepšuje detoxikaci a funkci imunitního systému, a dostatek spánku – u většiny dospělých asi sedm až devět hodin denně – mohou také přispět ke zlepšení celkového zdravotního stavu, mimo jiné vyrovnáním hladiny hormonů a snížením zánětů spojených s akné dospělých.

Užívejte probiotika a další užitečné doplňky stravy

Níže uvedené doplňky stravy mohou být užitečné pro vyrovnání hormonů a udržení šíření nezdravých bakterií na uzdě.

Probiotika (10 000 mezinárodních jednotek (IU) až 50 000 IU denně, obvykle dvě až tři kapsle dvakrát denně). Užívání probiotik může posílit imunitu vnitřně, zatímco probiotické přípravky pro péči o pokožku poskytují ochranný vnější štít.

Zinek (25-30 miligramů dvakrát denně). Výzkumy naznačují, že lidé s akné mají nižší hladinu zinku v krvi a na kůži. Užívání zinku ústy může často pomoci léčit a zmírnit akné dospělých.

Omega-3 mastné kyseliny (1 000 miligramů rybího oleje/oleje z jater kodů denně nebo 3 000 miligramů oleje ze lněných semínek nebo chia semínek). Omega-3 pomáhají snižovat záněty a podporují hormonální rovnováhu. Můžete také zvážit kyselinu gama-linolenovou (GLA), která se nachází v pupalkovém a brutnákovém oleji a pomáhá s hormonální rovnováhou.

Vitex (160 miligramů vitexu/chasteberry). Tento bylinný přípravek se doporučuje zejména ženám s hormonálně podmíněným akné.

Rizika a vedlejší účinky při léčbě akné

Zatímco hormonální akné můžete začít řešit sami doma, pokud se váš stav opakuje nebo zhoršuje, možná budete chtít navštívit dermatologa. Lékař/dermatolog vám může pomoci určit všechny základní stavy, které mohou přispívat k našim výpadkům, jako je PCOS, vysoká hladina testosteronu nebo kortizolu, stav štítné žlázy nebo jiný hormonální problém.

Pokud se zdá, že výše uvedená léčba nestačí ke zmírnění, poraďte se s dermatologem o dalších možnostech – například o antiandrogenních lécích, které blokují androgenní receptory a snižují působení a účinky testosteronu, nebo o silnějších lokálních lécích na předpis proti bakteriím způsobujícím akné.

Při vlastní léčbě hormonálního akné se mohou vyskytnout některé vedlejší účinky v závislosti na konkrétních produktech a léčbě, které používáte. Některé lokální přípravky mohou zpočátku způsobit suchou, zarudlou, šupinatou a bolestivou pokožku. Proto dbejte na dodržování pokynů a pamatujte, že méně může být více, pokud jde o zlepšení vzhledu vaší pleti.

Pokud máte citlivou pleť, například ekzém, dermatitidu nebo růžovku, mohou být některé přípravky, například retinoidy a některé čisticí prostředky nevhodné. Některé výrobky také nejsou bezpečné v těhotenství, takže pokud se vás to týká, nechte si poradit od lékaře.