Co je dobré vědět než si koupíte nebo postavíte nový skleník

Mít na zahradě skleník zní velmi lákavě. Představa skleníku znamená celoroční zahradničení – teplé, slunné místo pro zahradu v únoru a tropické rostliny, které přežijí zimu. Skleníky jsou pro zahrádkáře největší fantazií, ale také velkou zodpovědností. Stačí jedna noc bez tepla a všechny vaše rostliny a sazenice mohou být mrtvé. Váš skleník bude potřebovat teplo, vodu, větrání a elektřinu. A to je jen pro začátek. Zde je několik klíčových bodů, nad kterými byste se měli zamyslet, než si skleník pořídíte.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Jak vybrat skleník a jak velký budete potřebovat?

Při volbě velikosti skleníku záleží nejen na tom, co v něm budete pěstovat, ale také na tom, pro kolik lidí bude úroda určena. Abyste měli dostatečné zásoby zeleniny pro čtyřčlennou rodinu, měl by mít skleník velikost alespoň cca 8 m2. Pokud je vás méně nebo pokud využíváte skleník pouze pro pěstování květin, postačí vám menší rozměr. Na výšku by měl mít skleník alespoň 2 metry, abyste se v něm nemuseli hrbit.

Pořiďte si co největší skleník, který si můžete dovolit a který se vejde na vaši zahradu. Ať už si koupíte skleník jakékoli velikosti, rychle ho zaplníte. Je jednodušší a levnější koupit velký skleník než se snažit později rozšířit malý skleník.

Vytápění zahradního skleníku

Teplo je u skleníků základem. Bez dostatečného tepla budete v zimě jen zahálet. K dispozici jsou elektrické, benzínové, propanbutanové a plynové topné jednotky. Všechny fungují dobře. Výběr skutečně závisí na tom, zda chcete mít položené vedení a co je ve vaší oblasti k dispozici. Elektřina je pohodlná a nepotřebuje odvětrávání, ale pokud vám bouřka vyřadí elektřinu, vyřadí i vaše rostliny. Náklady na vytápění ovlivní také výběr materiálu obložení, jak je popsáno níže.

Plastové nebo prosklené materiály pro váš skleník

Vnější obložení skleníku by mělo být vaším hlavním hlediskem při výběru, protože ovlivní náklady a efektivitu na dlouhá léta dopředu. V konstrukci lépe izolovaných a tepelně účinnějších skleníkových bočnic bylo dosaženo velkého pokroku a koneckonců o regulaci tepla ve sklenících jde především.

Dalším hlediskem je rozptyl světla. Chcete, aby do skleníku pronikalo co nejvíce slunečního světla, ale nechcete, aby směřovalo přímo na vaše sazenice jako lupa. Na výběr z materiálů pro opláštění skleníku bude sklo nebo některý z plastů (sklolaminát, polykarbonát nebo polyethylenová fólie).

Rámové materiály pro stavbu skleníku

Váš skleník musí něco vydržet a dobrý rám může znamenat rozdíl mezi odolností proti větru nebo neustálou údržbou. Výběr rámu je mnohdy podmíněn výběrem obložení. Těžší obložení vyžaduje těžší rám. Dřevo je krásné, ale hliník, pozinkovaná ocel nebo PVC jsou mnohem odolnější.

Hliníkové profily vynikají především svoji lehkostí, snadnou péčí a snadnější manipulací při stavbě skleníku. Hliník se na vzduchu rychle pokryje tenkou vrstvičkou oxidu hlinitého, který pak chrání kov před další oxidací, korozí. Materiál si svou daň ovšem vybírá na malé stabilitě a odolnosti skleníku. Lehkou hliníkovou konstrukci je nutné velmi pečlivě připevnit na pevný základ.

Další zmiňovanou variantou jsou ocelové profily. Tyto profily jsou v převážné většině pozinkované, což přispívá k jejich odolnosti vůči korozi a přispívá k jejich dlouhověkosti. Ocelové pozinkované profily se vyrábějí nejčastěji v tloušťce 1 mm. Stejně jako u prosklení, i zde dochází ke zvyšování odolnosti a kvality skleníků.

Potřebujete základy pro skleník?

Váš skleník nevyžaduje plnohodnotné betonové základy. Je však dobré mít ve skleníku nějaký povrch mezi zahradními záhonky. Můžete použít beton nebo položit nějaký typ dlažby. Pokud položíte betonovou desku, budete muset do podlahy zahrnout odtok. A beton může být za mokra kluzký, proto se ujistěte, že má deska nějakou strukturu pro lepší trakci.

Dlažební kostky jsou příjemné kvůli odvodnění, ale mezi prasklinami vám bude růst plevel.

Další možností je oblázkový štěrk, který se hodí pod květináče, aby se věci nezablátily a nezvlhly.

Výběr skleníkové sady ke koupi a stavbě

Možná si teď říkáte, že hotová skleníková stavebnice je ta správná volba. Na trhu je několik dobrých a odpadá s nimi starost s měřením a velkou montáží. Veškeré skleníky jsou však v předem daných rozměrech, takže ztrácíte možnost výběru přesně podle představ a možností. Využijte své znalosti nákladů a rozměrů a určete, která stavebnice je za vaše peníze nejvýhodnější.

Další úvahy předtím, než se rozhodnete

Většina skleníkových souprav se dodává pouze se základním rámováním a obložením. Vše ostatní je za příplatek. Možná si myslíte, že si vystačíte sami, ale vyplatí se zvážit tyto možnosti, než se rozhodnete pro velký závazek.

Zjistěte si, zda budete ve své oblasti potřebovat stavební povolení.
Regály a lavičky se obvykle prodávají samostatně.
Pokud se váš skleník nachází na plném slunci, budete možná potřebovat stínicí tkaniny.
Automatický systém zavlažování a/nebo mlžení vám umožní opustit skleník na několik dní během zimy.

Jak a kde koupit kvalitní zahradní skleník? Koupě zahradního skleníku je většinou dlouhodobou záležitostí, rozhodně se tak vyplatí vsadit na kvalitní produkty osvědčených značek, které jsou označeny certifikáty od českých zkušeben.