Co je dobré jíst abyste snížili závažnost alergie na korýše?
Pokud se u vás po konzumaci korýšů objevila vyrážka, podráždění kůže, dýchací potíže, zažívací problémy, bolesti břicha nebo závratě, pravděpodobně již víte, že jste na korýše alergičtí. Přestože alergie na korýše není tak častá jako alergie na jiné potraviny, její příznaky se mohou pohybovat od mírných až po život ohrožující.
Jediným způsobem, jak alergické reakci na korýše předejít, je zcela zjevně vyhýbat se korýšům. Existují však některé potraviny, které můžete zařadit do svého jídelníčku, abyste snížili závažnost budoucí reakce na korýše. Zde jsou uvedeny některé živiny (spolu s jejich zdroji), které musíte pravidelně přijímat, abyste zvládli alergii na korýše.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíProbiotika
Probiotika jsou živé bakterie a kvasinky, které podporují zdraví vašich střev. Zjistilo se, že skupina střevních bakterií, nazývaná Clostridia, chrání před potravinovými alergiemi. Tyto bakterie vyvolávají imunitní reakce, které zabraňují průniku alergenů obsažených v korýších do krevního oběhu, a tím vás chrání před těžkou alergickou reakcí. Pravidelný příjem probiotik je tedy důležitý, pokud trpíte alergií na korýše.
Zdroje: Jogurt, kysané zelí, kefír, tempeh, kimči, miso, kombucha, nakládaná zelenina, podmáslí a některé druhy sýrů.
Vitamín B5
Vitamín B5 – neboli kyselina pantotenová – reguluje produkci stresového hormonu kortizolu tím, že ovlivňuje nadledvinky (které se nacházejí v ledvinách). Předpokládá se, že nadměrné vylučování kortizolu by mohlo mít podíl na závažnosti potravinových alergií, i když pro toto tvrzení neexistuje žádný podstatný výzkum. Proto by regulací své funkce mohl vitamín B5 pomoci při snižování závažnosti budoucí alergie na korýše.
Zdroje: Pivovarské kvasnice, kukuřice, květák, kapusta, brokolice, rajčata, avokádo, luštěniny, čočka, vaječné žloutky, hovězí maso (zejména orgánové maso, jako jsou játra a ledviny), krůtí maso, kachna, kuřecí maso, mléko, dělený hrách, arašídy, sója, sladké brambory, slunečnicová semínka, celozrnné pečivo a obiloviny, humr, pšeničné klíčky a losos.
Trávicí enzymy
Trávicí enzymy jsou doplňky stravy, které můžete užívat spolu s potravou, abyste zajistili její správné rozklad. Výzkumy naznačují, že špatně rozložené bílkoviny v potravinách mohou působit jako alergeny, a vyvolat tak závažné reakce. Užíváním trávicích enzymů můžete zajistit, aby se bílkoviny plně rozložily, a případně zabránit reakci. Než se však rozhodnete pro trávicí enzymy nebo jiné doplňky stravy, poraďte se se svým lékařem.
Zdroje: Probiotika a strava s vysokým obsahem vlákniny jsou přirozenými prostředky podporujícími trávení. Předpokládá se, že jako přírodní trávicí enzymy fungují také šťávy z mrkve, pšeničné trávy, celeru, okurky, zázvoru a jablka.
Methylsulfonylmethan
Methylsulfonylmethan neboli MSM je sloučenina síry, která může pomoci snížit vaše alergické reakce. Podporuje zdraví střev, zlepšuje trávení, snižuje oxidační stres a bojuje proti zánětům. Předpokládá se, že také snižuje vaši citlivost na alergeny v korýších, a tím snižuje závažnost alergické reakce.
Zdroje: Kravské mléko, káva, rajčata, čaj, švýcarský mangold, klíčky vojtěšky, kukuřice, celozrnné obiloviny a luštěniny.
L-glutamin
Podobně jako MSM se předpokládá, že L-glutamin (aminokyselina) snižuje závažnost alergie na korýše tím, že snižuje citlivost na alergeny v korýších. Pomáhá také léčit syndrom děravého střeva, který může hrát roli při potravinových alergiích.
Zdroje: Kuřecí maso, ryby, mléčné výrobky, vejce, zelenina jako fazole, červená řepa, zelí, špenát, mrkev, petržel, papája, růžičková kapusta, celer, zeleninové šťávy, pšenice a probiotika. Všechny potraviny s vysokým obsahem bílkovin jsou bohaté na L-glutamin.
Dbejte na to, abyste pravidelně konzumovali přirozené zdroje těchto živin, a snížili tak závažnost budoucí alergie. Pokud se místo přírodních zdrojů rozhodnete pro doplňky stravy, ujistěte se, že tak činíte pouze po poradě s lékařem. Tyto potraviny však nemusí vždy fungovat a jediným spolehlivým způsobem, jak předejít alergii na korýše, je jejich úplné vyloučení ze stravy.