Co dělat poté, kdy vám byla diagnostikována rakovina prsu

Rakovina prsu je jednou z nejčastějších forem rakoviny u žen. Ve skutečnosti je velmi pravděpodobné, že znáte někoho, komu byla dříve diagnostikována nebo kdo v současné době s touto nemocí bojuje. Skutečnost, že vám byla diagnostikována rakovina prsu, může být zlomovým bodem ve vašem životě. Budete muset učinit důležitá rozhodnutí, zařadit změny životního stylu a budete potřebovat velkou podporu. To vše může být poněkud zdrcující, zejména brzy poté, co vám byla diagnóza sdělena. Zde se dozvíte, jak můžete nad situací převzít kontrolu.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co dělat po diagnóze rakoviny prsu

Smiřte se s tím

Není neobvyklé, že při první diagnóze upadnete do šoku. Některé ženy prožívají strach, hněv, zklamání a smutek. Vždy je dobré ustoupit a zhluboka se nadechnout, než se pustíte do dalšího postupu. Uvědomte si své emoce a najděte si lidi, kterým je pro vás snadné se vypovídat. Pokud se s počátečními emocemi nevypořádáte efektivně a zdravě, může být pro vás obtížnější se s nimi vyrovnat v průběhu další cesty.

Rozhodněte se, kolik toho chcete vědět

Někteří chtějí o své diagnóze vědět všechno. Prognózu, léčbu, pravděpodobnost přežití. Jiní si přejí vědět jen to nejnutnější. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli cestu, rozhodněte se, kolik toho chcete vědět, a informujte o svém rozhodnutí svého lékaře. Lékaři to pomůže, aby pro vás byla léčba co nejpohodlnější.

Udělejte si průzkum

Nebojte se ptát na cokoli, co se týká vaší léčby. Na internetu je k dispozici mnoho informací, které vám mohou pomoci, ale může to být i děsivé. Nezapomeňte si odfiltrovat část toho, co se dočtete. Pokud se na webových stránkách píše, že určitý typ rakoviny má předpokládanou délku života 5 let, může to být proto, že většina lidí, kteří touto rakovinou onemocní, je ve věku 60 nebo 70 let. Pokud je vám 30 let, nemusí se vás to vůbec týkat. Každou informaci berte s rezervou.

Přiveďte si někoho, kdo vás vyslechne

Většina lidí si všimne, že to, co slyší při návštěvě lékaře nebo na schůzce, nevnímají, proto je vždy dobré vzít s sebou přítele. Rodinní příslušníci jsou často stejně rozrušení jako pacient, takže někdo z přátel je lepší volbou. Nechte je také psát poznámky, abyste mohli informace vstřebávat vlastním tempem.

Setkání s ostatními

Je povzbudivé setkat se s ostatními, kterým byla také diagnostikována rakovina prsu. Můžete získat nové poznatky o možnostech léčby a mechanismech zvládání. Možná také zjistíte, že potřebujete podporu těch, kteří se do vás dokážou skutečně vcítit a chápou, s jakými problémy se potýkáte. Pokud nemůžete najít podpůrnou skupinu pro rakovinu prsu ve svém městě, existuje spousta internetových fór, která poskytují stejnou podporu.

Vytvořte podpůrný tým

Vyberte si v okruhu své rodiny a přátel lidi, na které se můžete spolehnout, že vám poskytnou sociální a emocionální podporu. Je možné, že některé činnosti nebo každodenní povinnosti se pro vás časem stanou obtížnými. Je dobré požádat o pomoc lidi, na které je spolehnutí. Místo toho, abyste v případě potřeby sháněli podporu, mějte neustále v paměti jména lidí, na které se můžete kdykoli obrátit.

Jezte zdravě

Studie prokázaly, že stravování má vliv na prevenci postupu a recidivy rakoviny prsu. Doplňte svůj jídelníček čerstvou zeleninou, ovocem, celozrnnými obilovinami, fazolemi a čočkou. Dbejte na to, aby pouze 1/3 vašeho talíře tvořily potraviny pocházející ze zvířat. Pokud zařadíte mléčné výrobky, dbejte na to, aby byly nízkotučné. Nasycené tuky musíte omezit na minimum, ale denní dávka 2-3 polévkových lžic zdravých tuků, jako je olivový a řepkový olej, je v pořádku zařadit. Snažte se vyřadit zpracované potraviny s vysokým obsahem cukru, ať už rafinovaného nebo jiného. Je také dobré omezit příjem alkoholu, ne-li ho úplně vyřadit.

Věnujte se cvičení

Výzkumy ukazují, že ženy, které cvičí a shodí určité množství váhy, vykazují menší pravděpodobnost progrese rakoviny. Ty, které jsou v remisi a udržují si zdravou tělesnou hmotnost, vykazují také nižší výskyt recidivy. Můžete se věnovat lehké aerobní aktivitě, například chůzi. Mezi další cvičení, která můžete provádět, patří práce na pozemku, zahradničení, procházky se psem, jízda na kole atd.

Meditujte

Diagnóza rakoviny může vést k velkému stresu a rozrušení. V každém okamžiku se vám může hlavou honit spousta myšlenek. Meditace je dobrým mechanismem, který vám pomůže tento problém překonat. Vyzkoušejte hluboká dechová cvičení, která vám pomohou zklidnit mysl a přinést jasnost myšlenek.

Rakovina prsu může být velmi stresující zkušeností se spoustou překážek a bojů. Nezapomeňte si zajistit podporu blízké rodiny a přátel, kteří vám dodají sílu, když ji v sobě nenajdete.