Co byste měli vědět o nedostatečně aktivní štítné žláze
Štítná žláza je žláza ve tvaru motýla, která se nachází v přední části krku pod hlasivkami. Je nesmírně důležitou součástí vašeho těla, protože řídí několik klíčových funkcí, jako je růst, metabolismus a dospívání. Dělá to tak, že často uvolňuje do krevního oběhu určité množství hormonů štítné žlázy, které tyto funkce spouštějí. Pokud tedy štítná žláza neprodukuje správné množství svých hormonů, je pravděpodobné, že se celé vaše tělo vyvede z míry. Hypotyreóza neboli nedostatečná činnost štítné žlázy je stav, kdy je množství produkovaných hormonů štítné žlázy nižší, než je potřeba. Postihuje více ženy než muže a je běžná u lidí starších 60 let, ale může se vyskytnout v jakémkoli věku. Zde je vše, co o tomto onemocnění potřebujete vědět.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíPříznaky nedostatečně aktivní štítné žlázy
Nedostatečně aktivní štítná žláza je často doprovázena příznaky, které by mohly být mylně považovány za příznaky jiných problémů nebo by mohly být smeteny ze stolu jako nic vážného. I když se příznaky mohou u jednotlivých osob lišit, nejčastěji se vyskytují následující příznaky:
Extrémní vyčerpání
Opuchlost v obličeji
Vypadávání vlasů
Suchá kůže
Zácpa
Nízká tolerance chladu
Svalová a kloubní slabost a bolest
Přibývání na váze
Mozková mlha
Silná nebo nepravidelná menstruace
Deprese
Příčiny nedostatečné činnosti štítné žlázy
Níže jsou uvedeny nejpravděpodobnější příčiny nedostatečné činnosti štítné žlázy neboli hypotyreózy:
Vrozená hypotyreóza: Pokud se děti narodí s nedostatečně vyvinutou štítnou žlázou, je pravděpodobné, že budou mít hypotyreózu. To může v budoucnu způsobit problémy s růstem a intelektuálními schopnostmi, kterým lze předejít včasnou léčbou. Proto je dobré nechat novorozence vyšetřit na hypotyreózu.
Tyroiditida: Toto onemocnění způsobuje zánět štítné žlázy, což vede k úniku ze stávajících zásob hormonů štítné žlázy. Takový únik vede zpočátku ke zvýšení hladiny hormonů štítné žlázy, které trvá až 3 měsíce, a poté vyústí v nedostatečnou činnost štítné žlázy, která může trvat rok nebo se může stát trvalou.
Chirurgické odstranění štítné žlázy: V případě nadměrné činnosti štítné žlázy (hypertyreózy), strumy (stav, kdy je štítná žláza zvětšená v důsledku nedostatku jódu) nebo rakoviny štítné žlázy může být chirurgicky odstraněna celá štítná žláza nebo její část. Částečné odstranění štítné žlázy může způsobit nedostatek hormonů štítné žlázy, pokud zbývající části nefungují normálně, což vede k hypotyreóze. Odstranění celé štítné žlázy naopak hypotyreózu zcela jistě způsobí.
Hashimotova choroba: Toto autoimunitní onemocnění způsobuje, že imunitní systém začne napadat štítnou žlázu, což vede k zánětu a ovlivňuje produkci hormonů štítné žlázy.
Medikace: Některé léky předepisované na rakovinu, srdeční onemocnění a psychické stavy mohou narušit produkci hormonů štítné žlázy a vést k hypotyreóze. Informujte se u svého lékaře o všech takových lécích, které užíváte, abyste předešli problémům se štítnou žlázou.
Radiační terapie: Příliš aktivní štítná žláza se často léčí radioaktivním jódem, který časem ničí buňky štítné žlázy a pravděpodobně způsobuje hypotyreózu. Radiační léčba rakoviny v oblasti krku nebo hlavy také pravděpodobně ovlivní činnost štítné žlázy a způsobí hypotyreózu.
Diagnostika a léčba nedostatečně aktivní štítné žlázy
Kromě dotazu na vaše příznaky může lékař provést fyzikální vyšetření na snadno pozorovatelné příznaky nedostatečné činnosti štítné žlázy. Doporučí vám také několik testů na zjištění hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) a hormonu tyroxinu ve vašem těle, aby se tento stav potvrdil.
Po přesné diagnóze jsou obvykle předepsány léky na tento stav na celý život, protože hypotyreóza je trvalý stav. Můžete však provést změny ve svém jídelníčku, které vám pomohou i při přirozené léčbě tohoto stavu.
Zařaďte do svého jídelníčku fazole, ovoce, zeleninu, bílkoviny a celozrnné výrobky, které přirozeně dodají štítné žláze dostatek jódu pro dostatečnou produkci jejích hormonů. Nadměrná konzumace jódu by však mohla být pro štítnou žlázu škodlivá. Proto se před takovými změnami v jídelníčku poraďte se svým lékařem.
Zařaďte do svého jídelníčku potraviny obsahující selen, jako je tuňák, krůtí maso a para ořechy. Selen napomáhá metabolismu hormonů štítné žlázy, a proto je užitečný pro osoby s hypotyreózou. Stejně jako u jódu by nadbytek selenu mohl být pro štítnou žlázu škodlivý.
Vyhněte se nadměrné konzumaci sójových potravin, jako je tofu, sójové mléko a sójové boby, abyste umožnili vstřebávání hormonů štítné žlázy.
Účinnost těchto přírodních kroků při léčbě nedostatečně aktivní štítné žlázy se u jednotlivých osob liší. Jakékoli změny v jídelníčku, které hodláte provést, je dobré konzultovat s lékařem, abyste se ujistili, že konzumujete správné množství určitých potravin a zároveň se vyvarujete jejich poškození.