Co byste měli a neměli jíst, pokud se potýkáte s úzkostí

Vypořádat se s úzkostí může být nelehký úkol. Časté zamyšlení, stres, pocit strachu, obavy a závratě jsou často varovnými příznaky úzkosti. Statistiky uvádějí, že celosvětově zažívá nějakou formu úzkosti každý čtvrtý člověk. Zvládání úzkosti vyžaduje změnu životního stylu, správné stravování a pozitivní přístup k jejímu překonání.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co způsobuje úzkost

Pokud vás čeká důležitá zkouška nebo schůzka, je normální, že cítíte úzkost ze svého výkonu. Většina z nás často zažívá úzkost kvůli stresu spojenému s prací nebo školou, finančnímu stresu nebo těžkému období ve vztahu. K úzkosti také významně přispívá náhlé fyzické nebo emocionální trauma, například úmrtí blízké osoby. V některých případech může mít za následek úzkostné stavy zneužívání nebo předávkování drogami.

Pokud však pociťujete úzkost po dobu několika měsíců na každodenní bázi a nejste schopni vykonávat každodenní činnosti, můžete být postiženi úzkostnou poruchou. Tyto poruchy jsou psychické a mohly by vyžadovat terapii.

Co jíst při úzkosti

Špenát

Hořčík obsažený v zelené zelenině, jako je špenát, má vlastnosti, které snižují příznaky úzkosti. Špenát pomáhá regulovat nervový systém a snižuje podrážděnost.

Losos

Losos je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, o kterých je známo, že bezpečně snižují úzkost. Podle studií snižuje požití omega-3 mastných kyselin výrazně hladinu úzkosti a stresu.

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda, probiotická potravina, má ochranné účinky proti úzkosti. Jedincům, kteří jsou geneticky náchylní k sociální úzkosti, může konzumace probiotik velmi prospět. Mezi další druhy potravin bohatých na probiotika patří okurky, jogurt, tempeh a kysané zelí.

Kešu ořechy

Kešu oříšky obsahují zdravé množství zinku, o kterém je známo, že snižuje úzkost. Zinek je prvek, který se běžně používá v terapeutických lécích k účinné léčbě několika psychických poruch. Dalšími zdroji zinku jsou ústřice, vaječný žloutek a hovězí maso.

Chřest

Chřest je díky svým anxiolytickým vlastnostem známý tím, že potlačuje úzkost. Zejména kořen chřestu má prokázané účinky při snižování příznaků úzkosti. Tato léčivá rostlina se v tradiční medicíně používá také při léčbě úzkostných poruch.

Co nejíst při úzkosti

Zpracované potraviny

Zpracované potraviny jsou přísně zakázané, pokud se potýkáte s úzkostí. Rafinovaná mouka a umělá sladidla používaná ve zpracovaných potravinách, jako jsou hot dogy a instantní nudle, mají tendenci ovlivňovat nervový systém a způsobovat poruchy nálady. Pokud máte možnost volby, vždy volte biopotraviny.

Kofein

Kofein je stimulant a psychoaktivní droga, která může způsobit, že se budete cítit nervózní, bude vám nevolno, budete mít závratě, budete roztřesení a úzkostní. I když nebojujete s úzkostnými poruchami a jste jen mírně úzkostní, je prospěšné nahradit ranní kávu bylinkovým čajem nebo domácími ovocnými šťávami.

Alkohol

Alkohol působí depresivně a je známo, že způsobuje přecitlivělost. Alkohol je toxin, který může bránit fungování mozku, může zesílit příznaky úzkosti a způsobit, že se budete cítit depresivně. Sklenka vína sice nemusí vyvolat úzkost, ale noc strávená bezmyšlenkovitým pitím už ano, a proto je lepší se tomuto pití vyhnout.

Smažené jídlo

Smažená jídla se často připravují na hydrogenovaném oleji, který je pro tělo škodlivý. Při pravidelné konzumaci může postupně zvyšovat hladinu cukru v krvi a může vyvolat reakce podobné úzkosti. Až budete příště jíst venku, vynechejte hranolky a dejte si raději pečené pochoutky.

Lepek

Pokud trpíte úzkostí, konzumace potravin, které obsahují lepek, může vaše příznaky zesílit. Chcete-li se vyhnout konzumaci lepku, nahraďte chléb a pšeničné výrobky celozrnnými alternativami.

Jak překonat úzkost

Cvičte hluboká dechová cvičení, když se ocitnete v situaci, která by mohla vyvolat strach a úzkost.

Pravidelně meditujte a cvičte jógu.

Udržujte své tělo aktivní, protože úzkost se může zhoršovat letargií.

Promluvte si s přáteli a rodinou a vyhledejte emocionální podporu.

Přistupujte ke každé situaci pozitivně a vězte, že vše zvládnete.

Udržujte svůj jídelníček a životní styl pod kontrolou.

Pokud trpíte úzkostí nebo záchvaty paniky, zvažte terapii.

Udržování vašeho jídelníčku a životního stylu pod kontrolou může výrazně snížit úzkost. Pokud jsou vaše příznaky příliš intenzivní, požádejte o pomoc – přátele, rodinu nebo terapeuta.