Čištění ušního mazu z uší vašeho dítěte a co byste měli vědět
Přestože jste se na své miminko připravovali několik měsíců, nyní, když je tu, můžete čelit řadě zmatených otázek. Zde je otázka, která i těm nejpilnějším z nás při přípravě na miminko obvykle uniká – jak vyčistit ušní maz z uší vašeho dítěte? Pokud jste si lámali hlavu nad tmavou voskovitou látkou v uchu (ušního mazu) vašeho dítěte a nad tím, zda byste ji měli odstranit, čtěte dále.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíUšní maz chrání uši vašeho dítěte
Ušní maz neboli cerumen je bezbarvý měkký maz, který produkují žlázy v uších. Při kontaktu se vzduchem se mění na žlutohnědou barvu a tvrdne. A to, co byste považovali za hlen nebo špínu, má ve skutečnosti několik velmi důležitých funkcí. Ušní maz chrání sliznici zvukovodu před vodou a má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Funguje také jako filtr pro uši vašeho dítěte a chrání jeho zvukovod před infekcí, cizími předměty a úrazy. Navíc je přirozeným čisticím prostředkem, protože shromažďuje vlasy, odumřelé kožní buňky a nečistoty a při pohybu z uší všechny tyto nečistoty odnáší sebou. Bez dostatečného množství ušního mazu by se totiž lidské uši mohly cítit nepříjemně a svědit. Nepředpokládejte tedy, že uši vašeho dítěte jsou špinavé jen proto, že si všimnete ušního mazu.
A ve skutečnosti neexistuje „normální“ množství ušního mazu. Některá miminka mohou mít více ušního mazu než jiná. Je také běžné, že jedno ucho má více ušního mazu než druhé. Podstatné však je, že ušní maz tam je z nějakého důvodu!
Uši vašeho dítěte se čistí samy pomocí ušního mazu
A teď ještě lepší zpráva. Uši, ať už vaše, nebo vašeho dítěte, se čistí samy, takže do nich nemusíte zasahovat. Jak tato funkce automatického čištění funguje? Buňky ve vašem zvukovodu mají jedinečnou vlastnost – migrují. Kdybyste si do vnitřku zvukovodu kápli kapku inkoustu (nenabádáme vás, abyste to skutečně dělali!), zjistili byste, že během několika týdnů bude buňkami ve zvukovodu vynesen ven a nakonec i ven z ucha. Tento pohyb buněk také přirozeně přesouvá ušní maz z uší. Tomuto procesu napomáhají běžné pohyby čelistí, například při mluvení nebo jídle. Ušní maz vašeho dítěte se tedy obvykle přesune k ušnímu otvoru, zaschne a vypadne, aniž byste pro to cokoli udělali.
Nečistěte ušní maz vatovými tyčinkami, špičatými předměty nebo prstem
Většina z nás se provinila tím, že k čištění vnitřku uší používá vatové tyčinky nebo tampony. Tato praxe však může způsobit více škody než užitku – tím spíše u vašeho dítěte. Vložením vatové tyčinky do zvukovodu dítěte můžete ušní maz zatlačit hlouběji dovnitř, kde může uvíznout a způsobit infekci. Zvyšuje to dokonce nebezpečí protržení ušního bubínku. A je samozřejmé, že nikdy není dobré vkládat do ucha špičaté předměty, jako jsou tužky nebo sponky.
Uši můžete jemně otřít z vnější strany, abyste je vyčistili
Uši vašeho dítěte však potřebují vyčistit – z vnější strany. Pomocí vatové tyčinky nebo čisté žínky otřete teplou vodou vnější stranu každého ucha a nezapomeňte vyčistit i za ušima. Uši dítěte můžete čistit i při koupání. V žádném případě nešťourejte do vnitřku ucha prsty nebo žínkou.
Ušní kapky nebo výplach uší používejte pouze tehdy, pokud vám to doporučí lékař
Ačkoli ušní maz má obvykle tendenci se z ucha přirozeně uvolňovat, někdy může ucho vašeho dítěte ucpat. To se může stát, když do ucha něco vložíte, například vatovou tyčinku nebo naslouchátko, což může maz posunout dále dovnitř ucha, ucpat ho a dokonce způsobit infekci. Některé děti mohou mít také nadměrné množství ušního mazu a nahromadění ušního mazu může vést k bolesti ucha, zvonění v uchu nebo problémům se sluchem. Pokud však nevidíte známky toho, že ušní maz způsobuje problém, není důvod jej odstraňovat.
Děti, které mají nepříjemné pocity v uších, mají tendenci za ně tahat nebo si je třít. Při pohledu do ucha dítěte můžete dokonce vidět nahromaděný ztvrdlý ušní maz. Nezapomeňte však, že pouze lékařský odborník dokáže určit, zda je ušní maz skutečně problematický a zda by měl být odstraněn. Nepokoušejte se ho odstranit sami bez souhlasu lékaře.
Po kontrole ucha vašeho dítěte vám lékař může doporučit, abyste ke změkčení mazu použili ušní kapky, minerální olej nebo olivový/mandlový olej. Změklý maz pak může vypadnout sám nebo jej může být nutné odstranit výplachem. Při irigaci se stříkačka s baňkou naplní teplou vodou a jemně se vpraví do ucha. Po několika minutách voda a maz při zaklonění hlavy vytékají. Váš lékař může maz odstranit také ručně pomocí zařízení známého jako kyreta, které má na špičce lopatku, která pomáhá maz z ucha odstranit.
Mějte však na paměti, že uši vašeho dítěte jsou opravdu citlivé. Žádný z těchto prostředků nezkoušejte doma, pokud vám to lékař nedoporučí nebo neukáže, jak na to. Tento kousek je opravdu nejlepší přenechat odborníkům!