Chcete vědět co říká vaše krevní skupina o vašem zdraví?

Všimli jste si, že někdy dieta, která skvěle funguje na vašeho přítele, na vás nemá žádný vliv? Naše krevní skupina je často to poslední, čemu věnujeme pozornost, když se snažíme být zdraví, ale může hrát velmi důležitou roli. Na povrchu vašich krevních buněk žijí mikroskopické částice, které neustále komunikují s vaším imunitním systémem. Různé krevní skupiny reagují s imunitním systémem odlišně, což vás může potenciálně ohrozit určitými nemocemi. To však neznamená, že pokud máte určitou krevní skupinu, budete touto nemocí určitě trpět. Mohlo by vám to však pomoci zůstat ostražití a vědět, na co si dát pozor. Zde je několik nemocí, které vám mohou hrozit v závislosti na vaší krevní skupině.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Problémy s pamětí – rizikový typ: AB

Výzkum publikovaný v časopise Journal Of Neurology uvádí, že u lidí s krevní skupinou AB+ je vyšší pravděpodobnost, že budou v pozdějším věku trpět ztrátou paměti a demencí. Tato souvislost je způsobena vysokou koncentrací faktoru VIII v krvi AB+, který napomáhá srážení krve. Hypertenze trápí všechny lidi, kteří vedou vysoce stresující život, avšak zdá se, že lidé s krevním typem AB+ jsou k ní nejnáchylnější. Pokud máte tuto krevní skupinu, možná budete muset změnit životní styl, který sníží váš stres, udrží pod kontrolou hladinu cukru v krvi a nadobro přestanete kouřit.

Rakovina žaludku – rizikový typ: A a AB

Lidé s krevní skupinou A nebo AB jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku rakoviny žaludku. Důvodem může být to, že v žaludku lidí s těmito krevními skupinami se daří bakterii H. Pylori. U lidí s krevní skupinou typu O je z nějakého důvodu nejmenší pravděpodobnost vzniku rakoviny žaludku. Pokud však nemáte to štěstí, že máte tuto krevní skupinu, můžete udělat několik věcí, které vaše riziko sníží. Vyhýbejte se konzumaci uzenin, které obsahují dusičnanové sloučeniny, jež napomáhají rozvoji špatných bakterií, a snažte se co nejvíce jíst plnohodnotné potraviny.

Problémy s plodností – rizikový typ: O

Lidé s krevní skupinou typu O mohou mít problémy s plodností, zejména s přibývajícím věkem. Reprodukční endokrinologové z Yaleovy univerzity zjistili, že počet a kvalita vajíček jsou u žen s krevní skupinou O nižší, než u ostatních krevních skupin. Jedna studie provedená u žen ve věku 35 let a mladších prokázala vyšší množství folikulostimulačního hormonu (FSH) u žen s krevním typem O. Odborníci na plodnost považují vysokou hladinu FSH za klíčový ukazatel nízkého počtu vajíček, který je známý jako „snížená ovariální rezerva“.

Poruchy související se stresem – rizikový typ: A

U lidí s krevní skupinou A vyplavuje nadledvina do krevního oběhu více kortizolu než u ostatních skupin. To může způsobit, že jejich hladina stresu dosáhne stropu, což vede k souvisejícím zdravotním komplikacím. Při trvale vysoké hladině kortizolu je pro jejich tělo obtížnější bojovat s infekcí. Chronicky vysoký stres může také vést k srdečním onemocněním a zvýšenému krevnímu tlaku. Pro lidi s touto krevní skupinou mohou být vhodnější cvičení snižující stres, jako je tai-či a jóga, než vysoce intenzivní kardio a silový trénink.

Cukrovka – typ s vyšším rizikem: B

Cukrovka 2. typu je nejčastější formou cukrovky. Když slinivka břišní není schopna produkovat dostatek inzulínu, může se hladina cukru v krvi nekontrolovaně zvyšovat. Ženy s krevní skupinou B mají 21% riziko vzniku diabetu 2. typu, zatímco u typu O je toto riziko nejnižší. Riziko cukrovky můžete snížit snížením tělesné hmotnosti o 5 až 7 % a celkově zdravějším životním stylem.

Srdeční onemocnění – rizikové typy: Všechny kromě typu O

Mary Cushmanová, hematoložka z Vermontské univerzity, zjistila, že u typů A, B a AB je 60-80% riziko vzniku nebezpečných krevních sraženin, které se mohou dostat až do plic a mít devastující následky. Tyto krevní skupiny jsou také více ohroženy ischemickou chorobou srdeční. Skupina O zůstává před těmito stavy nevysvětlitelně chráněna. Pokud je vaše krevní skupina vystavena vyššímu riziku srdečních onemocnění, můžete toto riziko zmírnit zásadní změnou životního stylu. Zdravé stravování, vyhýbání se červenému masu, zanechání kouření a pravidelné cvičení by mohlo minimalizovat vaše šance na vznik srdečního onemocnění.