Černá skvrnitost růží a jak předcházet vzniku černých skvrn
Černá skvrnitost je houbové onemocnění (Diplocarpon rosae), které postihuje růže. Houba se projevuje černými skvrnami na listech, které nakonec způsobí jejich zežloutnutí a opadání. Kromě toho, že vypadá nevzhledně, může vážně oslabit rostlinu růže. Černé skvrnitosti se daří za chladného a vlhkého počasí, zatímco extrémní letní vedra chorobu omezují.
Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada
Co černá skvrnitost způsobuje?
Černá skvrnitost vypadá jako poněkud kruhové černé skvrny na listech. Obvykle se vyskytuje na horních stranách listů, ale může se objevit i na spodní straně. Vnější okraje černých kruhů jsou roztřepené nebo pýřité a obvykle je obklopuje žlutý prstenec.
Skvrny obvykle začínají na spodních listech a postupují směrem vzhůru. Mohou se objevit již při prvním rozvinutí listů. Tyto skvrny se mohou zvětšovat a nakonec splynout. Postižené listy často opadávají, a pokud se to neřeší, může dojít k odlistění celé rostliny.
Houba může napadnout i mladé lodyhy, na kterých se objevují tmavě fialové nebo černé puchýře, a dokonce i na květech se mohou objevit červené skvrny. Napadené rostliny nasazují méně květních poupat a bez listů jsou rostliny stresované a náchylné k dalším problémům.
Environmentální řešení problému
Přestože na napadené listy neexistuje žádný lék, černé skvrnitosti lze předcházet. Existující spory přezimují na napadených opadaných listech a stoncích a čekají na příznivé podmínky. Na jaře spory vyklíčí a jsou šířeny vodou stříkající na rostlinu. Aby došlo k infekci, musí být spory nepřetržitě vlhké po dobu 7 hodin. Z výtrusů se v černých lézích vyvinou plodnice, zvané acervuli. Ty produkují spory, které se rozprašují na další rostliny a šíří chorobu.
Poskytněte rostlině ideální podmínky pro růst
Pro předcházení jakýmkoli chorobám rostlin platí, že zdravá a vitální rostlina je méně náchylná k problémům. Růže preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou a pravidelnou zálivkou. Růže sázejte na místo, kam dopadá ranní slunce, které pomáhá vysušovat vlhkost z listů. Nejlepší je plné celodenní slunce.
Dobré proudění vzduchu
Zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu kolem rostlin růží a mezi nimi. Nevysazujte růže příliš blízko jiných rostlin. Pokud je rostlina příliš hustá a vzduch se k ní nedostane, prořezávejte ji, abyste uvolnili prostory mezi stonky. Pokud zajistíte dobrou cirkulaci vzduchu a zajistíte, aby se trsy nekřížily, bude se černá skvrnitost šířit obtížněji.
Správná zálivka
Při zalévání se vyvarujte namáčení listů. S deštěm toho moc nenaděláte, ale vyhněte se postřikovačům nad zemí a soustřeďte vodu přímo ke kořenům rostliny.
Prořezávání
Odstraňte všechny napadené listy a vždy na podzim proveďte důkladnou očistu. Zbylé listy odstraňte a zlikvidujte při prořezávání v době vegetačního klidu na přelomu zimy a jara. Spory mohou zůstat na listech a stoncích a mohou znovu infikovat, kdykoli nastanou příznivé podmínky. Do 10 dnů od prvních příznaků se již choroba začíná šířit.? Spory se šíří vodou.
Ořežte všechny výhony, které vykazují příznaky infekce. Prořezávejte je 15 až 20 cm pod místem infekce a prořezávejte pouze za suchého počasí. Mezi jednotlivými řezy dezinfikujte nůžky 10 % roztokem bělidla nebo lihem. Infikované listy a stonky zlikvidujte – nekompostujte je, protože spory mohou znovu infikovat rostliny. Nezapomeňte také uklidit spadané listí a řádně je zlikvidovat.
Mulčování
Kolem rostlin naneste silnou vrstvu mulče. Mulč zabraňuje rozstřikování půdy na rostlinu, a pokud jsou v půdě přítomny spory, pomůže zabránit šíření této houby.
Lokální postřiky pro léčbu a prevenci
Existují komerční i domácí, kutilská řešení, kterými se můžete pokusit zabránit šíření černé skvrnitosti. Ošetření se může zdát časově náročné – jedná se o nepříjemný problém. A pokud se po ošetření rostliny černé skvrny znovu objeví, možná bude nutné rostliny od začátku jara každý týden postříkat.
Postřik jedlou sodou: Rozpusťte 1 lžičku jedlé sody v 1 litru teplé vody. Přidejte až 1 lžičku tekutého mýdla. Listy důkladně postříkejte. Tato směs působí preventivně. Nabízí také určitou ochranu před moučnou plísní.
Směs Bordeaux: Jedná se o fungicid, který obsahuje síran měďnatý a hydratované vápno. Lze jej použít jako prášek nebo smíchat s vodou a postříkat. Bordeauxská směs také odpuzuje některé hmyzí škůdce, ale může spálit listy rostlin. Obvykle se používá jako prevence na jaře před olistěním rostlin.
Insekticidní mýdla s přídavkem fungicidu: Můžete použít organický fungicid, což je často síra přidaná do běžného insekticidního mýdla. Mýdlo pokryje listy a pomůže fungicidu přilnout k rostlině.
Neemový olej: Neem je organický fungicid a pesticid získávaný ze semen stromu neem. Dostane se dovnitř rostlinného systému, takže se nemusíte starat o natírání všeho nebo o opětovnou aplikaci po dešti. Na horkém slunci však může popálit listy rostlin.? Neemový olej byste neměli aplikovat během dvou týdnů po použití přípravku obsahujícího síru.
Síra: Síra zabraňuje houbovým chorobám. Používá se také k regulaci některých hmyzích škůdců. Síra se dodává ve formě jemně mletého prášku. Pokud dáváte přednost postřiku, hledejte takový, který je označen jako smáčedlo, aby se smísil s vodou.
Odrůdy odolné vůči chorobám
Růže jsou často označovány podle odolnosti, od vysoce odolných až po ty nejodolnější. Pokud se zajímáte o odolnost vůči černé skvrnitosti, můžete se poohlédnout po růži, která je odolná i vůči rzi a plísni. Dobrou odolnost vykazují růže Rugosas, novější keřové a půdopokryvné růže, a mnoho růží z řady Canadian Explorer.