Bylinky, které mohou pomoci při léčbě anémie

Anémie je způsobena nedostatkem červených krvinek nebo hemoglobinu v krvi. Projevuje se bledostí kůže a celkovou slabostí těla. Anémie je jednou z nejčastějších krevních poruch, která postihuje mnoho lidí na celém světě. Nejčastěji se vyskytuje u žen v plodném věku, ale vlivem různých faktorů může postihnout i malé děti. Anémie je způsobena především spojením dlouhodobých chorobných stavů a nesprávné stravy.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co je srpkovitá anémie?

Termín srpkovitá anémie označuje skupinu dědičných poruch červených krvinek. Lidé se srpkovitou anémií mají v červených krvinkách abnormální hemoglobin, nazývaný hemoglobin S neboli srpkovitý hemoglobin. Pokud má člověk dva geny pro hemoglobin S, hemoglobin SS, nazývá se toto onemocnění srpkovitá anémie. Jedná se o nejčastější a často nejzávažnější druh srpkovité anémie. Byliny proti srpkovité anémii se běžně používají v západní Africe a jsou využívány při léčbě různých zdravotních potíží. Anémičtí pacienti v západní Africe, kde je srpkovitá anémie endemická, byli léčeni přírodními produkty, zejména bylinami. Tato forma tradiční léčby je ve venkovských komunitách stále rozšířená.

Zde jsou uvedeny některé byliny, které mají potenciál léčit anémii a zlepšovat kvalitu krve.

Kopřiva

Kopřiva je bylina, která obsahuje velmi vysoké množství železa. Po staletí se tato rostlina hojně využívá jako zdroj léků, potravin a vlákniny. Používala se při přípravě kopřivového tonika, čaje nebo doplňku stravy, které pomáhají zotavit se z chudokrevnosti. Je také bohatým zdrojem vitaminů A (retinol), skupiny B, C (kyselina askorbová) a K, které zlepšují vstřebávání železa v těle. Extrakt z listů se používá jako prostředek proti krvácení, který snižuje nadměrné menstruační proudění a krvácení z nosu. V lidovém léčitelství se používá k léčbě chudokrevnosti a považuje se za prostředek pro stavění krve.

Petržel

Petržel je oblíbená bylina pocházející ze Středomoří a hojně se používá v západní kuchyni, běžně se používá jako příloha. Je vynikajícím prostředkem k překonání chudokrevnosti, protože obsahuje značnou koncentraci železa a kyseliny listové. Vitamin C obsažený v petrželi pomáhá tělu účinně vstřebávat železo. Petržel je plná antioxidantů, které mohou zabránit toxicitě kadmia a mají zásadní vliv na zotavení z anémie. Lékaři často doporučují pití petrželové šťávy osobám, které obtížně užívají doplňky stravy se železem. Petržel je účinná léčivá rostlina, která zvyšuje obsah železa v těle a pomáhá zotavit se z anémie.

Pampeliška

Pampeliška je vytrvalá bylina, která má léčivé i kulinářské využití. Pampeliška se používá jako lék na chudokrevnost, čistí krev a zajišťuje modulaci imunitního systému. Je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů a má obzvláště vysoký obsah vitamínů A a C a železa. Obsahuje více železa a vápníku než špenát. Pampeliška se tradičně používá k posílení a pročištění krve. Může pomoci uvést hladinu hemoglobinu do normálu v mírných případech chudokrevnosti. Anémie z nedostatku železa je způsobena především buď nedostatkem potravin bohatých na železo ve stravě, nebo tím, že tělo není schopno účinně vstřebávat železo obsažené v potravinách. Listy pampelišky nejenže obsahují vysoké množství železa, ale také zvyšují schopnost těla vstřebávat tento důležitý minerál.

Vojtěška

Vojtěška je bohatá na vitaminy a fytochemikálie. Obsahuje také vysoké množství beta-karotenu a vitaminů C, E a K. Přítomnost vitaminu C ve vojtěšce pomáhá tělu vstřebávat železo obsažené v potravinách. Lékaři praktikující tradiční čínskou a ájurvédskou medicínu používají mladé listy vojtěšky k léčbě různých onemocnění. Lze ji konzumovat různými způsoby, například jako klíčky na sendviče, vojtěšková semínka do salátů nebo ji lze dokonce vařit jako zeleninu. Vojtěška má mnoho léčivých vlastností včetně schopnosti detoxikovat organismus díky vysokému obsahu chlorofylu. Vojtěška byla používána k léčbě mnoha onemocnění lékaři v 19. století, kteří ji používali také jako bylinnou terapii při chudokrevnosti. Výsledky získané ve studii ukazují, že koncentrát z vojtěšky je účinnou a chutnější alternativou k doplňkům železa a kyseliny listové při léčbě anémie u dospívajících dívek.

Řeřicha

Řeřicha je jednou z nejstarších známých listových zelenin konzumovaných lidmi. Je bohatá na vitamin K a obsahuje značné množství vitaminu A, C, riboflavinu, vitaminu B6, vápníku, manganu a kyseliny listové. Obsahuje více železa než špenát, více vápníku než mléko a více vitaminu C než pomeranče. Má také velmi nízké koncentrace toxických kovů, což z řeřichy činí účinnou bylinu pro zvýšení obsahu železa v krvi a zcela bezpečnou pro lidskou spotřebu.

Doplněk řeřichy zařazený do stravy prokázal příznivé změny, které byly větší a významnější u kuřáků než u nekuřáků. Plazmatický lutein a beta-karoten se po doplnění řeřichy významně zvýšily o 100 %, resp. o 33 %.

Čirok

Čirok je druh trávy pěstovaný pro své zrno. V některých částech západní Afriky se používá jako rostlinná léčba anémie. Nedávný výzkum zjistil, že doplňování extraktu z čiroku dvoubarevného spolu se železem a kyselinou listovou před operací může snížit anémii. Extrakt z čiroku dvoubarevného pochází z listů čiroku dvoubarevného pěstovaného v jihozápadní Nigérii. Bylo prokázáno, že extrakt má vlastnosti, které mohou zvýšit počet červených krvinek. Lidé s předoperační anémií mohou zařadit extrakt z čiroku dvoubarevného jako jednoduchou a levnou intervenci.