Bulka za uchem: Co to vlastně znamená a co byste měli vědět

Je naprosto přirozené, že vás vyděsí něco neobvyklého, co se děje s vaším tělem, jako je například velmi nápadná bulka přímo za uchem. Kromě toho, že vás znepokojuje její celková nevzhlednost, tak vás to také nutí horečně přemýšlet o tom, co ji způsobuje a zda se dá vůbec léčit. A pokud je navíc tato bulka doprovázena pocitem bolesti nebo nepohodlí, situaci to jen zhorší.

Dobrou zprávou je, že se obvykle není čeho obávat. Přesto byste si měli uvědomit několik věcí – například to, co tyto bulky vůbec způsobuje a jaký druh léčby budete muset případně vyhledat.

Začněme tím, co vlastně myslíme bulkou za uchem.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co je to bulka za uchem?

Bulkou za uchem se obvykle označuje lokalizovaná oblast zduření určitých žláz zvaných ušní lymfatické uzliny. To může mít za následek vznik jedné nebo více bulek, které se mohou vyskytovat nejen za uchem, ale na kterékoli části ucha. Mezi tyto části může patřit ušní lalůček nebo zvukovod. Pro označení bulky za uchem se často používají i jiné termíny, například nádor, cysta, boule a uzlina.

Povaha, vzhled a velikost: Bulky za uchem mají tendenci se pohybovat oběma směry. Mohou být buď zcela nebolestivé, nebo velmi bolestivé, mohou být buď měkké, nebo pevné na dotek a mohou být buď velké, nebo malé.

Někdy si tyto bulky mohou po celou dobu udržovat stejnou velikost, zatímco v některých případech se bulky mohou zvětšovat buď velmi rychle, nebo velmi pomalu. Naštěstí se bulka za uchem málokdy zvětší nad velikost hrášku.

Někteří lidé mohou také zaznamenat buď jednu bulku, nebo více bulek, které rostou ve shluku.

Co způsobuje bulku za uchem?

Bulky za uchem jsou obvykle běžným jevem a jak již bylo zmíněno, obvykle nejsou známkou něčeho závažného.

Nebolestivá bulka za uchem může být spojena s různými příčinami, jako např:

Mazové cysty: Nenádorové bulky, které vznikají v okolí mazových žláz produkujících maz.

Lipom: Neškodná tuková bulka, která se může vyvinout mezi vrstvami naší kůže a může se časem zvětšit.

Nezhoubné nádory: Měkké, nebolestivé, pohyblivé bulky, které se postupně vyvíjejí od tkání slinných žláz až po části za ušima. Ačkoli jsou většinou neškodné, jedna konkrétní forma zvaná cholesteatom může zničit okolní tkáně, což může mít za následek závratě, odtok vody z ucha a ztrátu sluchu.

Zhoubný nádor: Tyto (většinou) nebolestivé bulky vznikající za ušima jsou velmi podobné rakovině kůže a mohou vyžadovat lékařskou pomoc, pokud se zvětší.

Bolestivé bulky mohou být naopak způsobeny:

Absces: Teplé, bolestivé bulky, které vznikají při infekci tkáně nebo buněk. Naše tělo na infekci reaguje vysláním bílých krvinek do postižené oblasti. V důsledku toho se začne vyvíjet hnis v hrudkovité formě.

Dermatitida: Dermatitida, která je často způsobena únavou, stresem, kvasinkovými infekcemi a neurologickými stavy, vede k hromadění voskovitých odumřelých kožních buněk nebo suché kůže. Výsledkem mohou být bulky za uchem a často je doprovází zánět a zarudnutí.

Mastoiditida: V případě, že se jedná o infekci mastoidní kosti, která se nachází za uchem, může dojít k otoku a tvorbě bulky za uchem. Mezi běžné příznaky spojené s tímto onemocněním patří bolesti hlavy, horečky a ztráta sluchu.

Zduření lymfatických uzlin: Zduření lymfatických uzlin často souvisí se zdravotními problémy, jako je nachlazení, které může způsobit malé měkké bulky za ušima, které jsou bolestivé.

Akné: Stav, který je způsoben hormonálními změnami, stresem nebo vysokým výskytem stafylokokových infekcí na povrchu kůže, včetně oblasti za ušima.

Zánět středního ucha: Oficiální termín pro ušní infekci, která může mít za následek otok za uchem, který vám vytvoří bulku.

Jak sami diagnostikovat bulku za uchem

Existují určité druhy boulí za uchem, které vyžadují lékařskou pomoc, zatímco některé jsou neškodné a lze je nechat být. Při zjištění těchto bulek se vždy doporučuje navštívit lékaře. Některé tipy vám však mohou pomoci určit možné příčiny bulky.

Prozkoumejte si bulku dotykem

Pokud je bulka nebolestivá, může se jednat o lipom.

Pokud se vaše bulka skládá z citlivých, lokalizovaných hrbolků, které jsou spíše dráždivé než bolestivé a vypadají spíše jako celkový otok, může být příčinou akné nebo cysta.

Pokud je bulka zanícená a při dotyku je teplá a bolestivá, může se jednat o absces.

Prohlédněte si bulku zblízka

Poznámka: Zpočátku to může být trochu obtížné, ale pokud dokážete stáhnout ušní lalůček dopředu a podívat se do zrcadla ze strany, můžete si alespoň prohlédnout, jak vaše bulka vypadá.

Pokud je vaše bulka malá a masitá, jedná se pravděpodobně o lipom.

Pokud vaše bulka vypadá lokalizovaně, červeně a zaníceně, jedná se s největší pravděpodobností o cystu, absces nebo akné.

Pokud z bulky vytéká hustá, žlutá a zapáchající tekutina, jedná se s největší pravděpodobností o epidermoidní cystu, zatímco pokud bulka vylučuje maz, jedná se pravděpodobně o mazovou cystu.

Pokud zjistíte, že z bulky vytéká zeleně nebo bíle zbarvený hnis, jedná se s největší pravděpodobností o absces.

Naslouchejte svému tělu

Někdy je možné odhalit příčinu bulky za uchem tak, že budete věnovat pozornost tomu, jak na ni vaše tělo reaguje. Pokud je například vaše bulka doprovázena horečkou nebo bolestí v krku, jedná se velmi pravděpodobně o infekci. Pokud je naopak vaše bulka nebolestivá a nemá žádné příznaky, jedná se s největší pravděpodobností o lipom.

Pokud zjistíte, že se příznaky nebo bulka za uchem zhoršují nebo přetrvávají příliš dlouho, neprodleně se poraďte s lékařem.

Léčba bulky za uchem

Bulky za uchem způsobené lipomy obvykle nejsou závažné a obvykle samy zmizí bez jakékoliv léčby. Všechny ostatní příčiny bulky za uchem však mohou být léčeny v závislosti na tom, co je příčinou bulky.

Domácí prostředky pro léčbu boulí za uchem

V některých případech lze bulky léčit i doma. Mezi tyto případy patří např:

Mastoiditida: V tomto případě je boule způsobena základní ušní infekcí, kterou lze snadno vyléčit směsí protizánětlivého olivového oleje a protiplísňového česnekového oleje. Každý den potírejte infikované místo jednou nebo dvěma kapkami této směsi a infekce by měla zmizet.

Lymfadenopatie: Obvykle se jedná o známku toho, že zduřelá uzlina, která způsobuje bulku, se nachází na krku. Kloktejte trochu kurkumové nebo slané vody, abyste se zbavili příznaků.

Cysta a absces: Ať už vás to láká jakkoli, otok nikdy nepraskejte ani „nepropichujte“. Místo toho použijte teplý obklad, který tekutinu z otoku odsaje. Tato metoda také pomůže zmírnit některé bolesti a nepříjemné pocity. Cystu můžete navíc ošetřit namočením vatového tamponu do antibakteriálního tea tree oleje a jeho přiložením k cystě po dobu asi pěti minut. Tím se nejen vysuší tekutina uvnitř cysty, ale také se zmenší otok.

Kdy navštívit lékaře

Domácí prostředky jsou obvykle nejlepší, pokud jde o léčbu onemocnění, ale to jen krátkodobě. Pokud si všimnete, že vaše příznaky odmítají zmizet a nedochází k žádné úlevě, je načase, abyste své ušní bulce věnovali odbornou lékařskou péči.

Lékařskou pomoc bezpodmínečně vyhledejte, pokud:

• Vaše bulka trvá déle než dva týdny, i když je nebolestivá (protože to může být příznakem vážné infekce).
• Bulka vám způsobuje příliš velkou bolest nebo nepohodlí.
• Je pro vás obtížné hýbat hlavou nebo krkem.
• Obtížně polykáte.
• Máte pocit, že se oblast citlivosti zvětšuje nebo rozšiřuje.
• Zduření se zanítí, začne z něj vytékat hnis nebo samo praskne.
• Doprovodné příznaky vaší bulky se časem nezmenšují nebo se zhoršují.