Budoucnost robotiky: Jak roboti změní náš život
Co se vám vybaví, když slyšíte slovo „robot“? Představíte si kovového humanoida v kosmické lodi ve vzdálené budoucnosti? Možná si představíte dystopickou budoucnost, kde je lidstvo zotročeno svými robotickými vládci. Nebo se vám možná vybaví montážní linka s robotickými stroji, které skládají auta dohromady.
Ať už si myslíte cokoli, jedno je jisté – roboti tu zůstanou. Naštěstí se zdá pravděpodobné, že roboti budou spíše vykonávat opakující se nebo nebezpečné úkoly, než aby se chopili nejvyšší výkonné moci. Pojďme se podívat na robotiku, definovat a klasifikovat tento pojem, zjistit, jakou roli v této oblasti hraje umělá inteligence, jaká je budoucnost robotiky a jak robotika změní naše životy.
Co je to robotika?
Robotika je inženýrský obor, který se zabývá koncepcí, návrhem, konstrukcí, provozem, aplikací a využitím robotů. Když se podíváme trochu hlouběji, zjistíme, že roboti jsou definováni jako automaticky ovládaný stroj, který samostatně provádí řadu činností a vykonává práci, kterou obvykle vykonává člověk.
Mimochodem, roboti se nemusí podobat lidem, i když někteří se jim podobají. Důkazem jsou obrázky montážních linek automobilů. Roboti, kteří vypadají jako lidé, se obvykle označují jako „androidi“. Přestože konstruktéři robotů své výtvory upravují tak, aby vypadaly jako lidské, aby se lidé v jejich blízkosti cítili lépe, není tomu tak vždy. Někteří lidé považují roboty, zejména ty, kteří se podobají lidem, za strašidelné.
Typy robotů
Roboti jsou všestranné stroje, o čemž svědčí jejich široká škála podob a funkcí. Zde je seznam několika druhů robotů, se kterými se dnes setkáváme:
- Zdravotnictví: Roboti ve zdravotnictví dělají vše od asistence při operacích přes fyzikální terapii, pomoc při chůzi až po pohyb po nemocnicích a doručování nezbytných zásob, jako jsou léky nebo prádlo.
- Domácnost: Nemusíte hledat dlouho, abyste našli robota v něčí domácnosti. Dnes však dělají víc než jen vysávání podlah – domácí roboti mohou sekat trávník nebo doplňovat nástroje, jako je Alexa.
- Výroba: V oblasti výroby se roboti objevili jako první, například stroje na montážní linky automobilů, o kterých jsme se již zmínili. Průmysloví roboti zvládají různé úkoly, jako je obloukové svařování, manipulace s materiálem, řezání oceli a balení potravin.
- Logistika: Všichni chtějí, aby jejich online objednávky byly doručeny včas, ne-li dříve. Společnosti proto zaměstnávají roboty, kteří ukládají zboží do skladových regálů, odebírají zboží a dokonce provádějí dodávky na krátkou vzdálenost.
- Průzkum vesmíru: Průzkumníci Marsu, jako jsou Sojourner a Perseverance, jsou roboti. Hubbleův teleskop je klasifikován jako robot, stejně jako sondy pro průzkum hlubokého vesmíru jako Voyager a Cassini.
- Vojenství: Roboti zvládají nebezpečné úkoly a není nic složitějšího než moderní válka. Armáda má proto k dispozici rozmanitý výběr robotů, kteří jsou vybaveni k řešení mnoha rizikovějších úkolů spojených s válkou. Je tu například Centaur, robot na detekci a likvidaci výbušnin, který vyhledává miny a improvizovaná výbušná zařízení, MUTT, který následuje vojáky a převáží jejich výstroj, a SAFFiR, který hasí požáry, jež vypuknou na námořních plavidlech.
- Zábava: Už máme roboty na hraní, robotické sochy a robotické restaurace. S tím, jak se roboti stávají sofistikovanějšími, očekávejte, že jejich zábavní hodnota bude patřičně stoupat.
- Cestování: Samořídící vozidla.
Výhody a nevýhody robotů
Stejně jako každá dnešní inovace mají i roboti své klady a zápory. Zde je přehled dobrých a špatných stránek robotů a budoucnosti robotiky.
Výhody
- Pracují v nebezpečných prostředích: Proč riskovat lidské životy, když můžete na práci poslat robota? Uvažte, jak výhodné je, když robot bojuje s požárem nebo pracuje na jádru jaderného reaktoru.
- Jsou nákladově efektivní: Roboti si neberou sick days ani přestávky na kávu a nepotřebují výhody, jako je životní pojištění, placené volno nebo nabídka zdravotní péče.
- Zvyšují produktivitu: Roboti jsou uzpůsobeni k nekonečnému vykonávání opakujících se úkolů, lidský mozek nikoli. Průmyslová odvětví využívají roboty k vykonávání nudné, nadbytečné práce, čímž uvolňují zaměstnancům ruce k řešení náročnějších úkolů a dokonce k učení se novým dovednostem.
- Nabízejí lepší zajištění kvality: Snížení bdělosti je pokles koncentrace, který postihuje pracovníky, kteří opakovaně vykonávají stejné funkce. S poklesem úrovně koncentrace člověka se zvyšuje pravděpodobnost chyb, špatných výsledků nebo dokonce nehod. Roboti vykonávají opakující se úkoly bezchybně, aniž by jejich výkonnost klesala v důsledku nudy.
Nevýhody
- Vyžadují hluboké počáteční náklady: Zavedení robotů je investičním rizikem a stojí hodně peněz. Ačkoli se většině výrobců investice nakonec v dlouhodobém horizontu vrátí, z krátkodobého hlediska je to drahé. To je však běžná překážka při zavádění nových technologií, jako je nastavení bezdrátové sítě nebo provedení migrace do cloudu.
- Mohou totiž připravit o práci: Ano, někteří lidé byli v určitých situacích nahrazeni roboty, například na montážních linkách. Kdykoli podnikatelský sektor zavádí technologie, které mění pravidla hry, některá pracovní místa se stávají obětí. Tato nevýhoda však může být přeceňována, protože zavádění robotů obvykle vytváří větší poptávku po lidech, kteří tuto technologii podporují, což přináší poslední nevýhodu.
- Vyžadují, aby podniky najímaly kvalifikovaný podpůrný personál: Tato nevýhoda je dobrou zprávou pro potenciální zaměstnance, ale špatnou zprávou pro šetrně smýšlející firmy. Roboty vyžadují programátory, operátory a opraváře. Zatímco uchazeči o zaměstnání se mohou radovat, vyhlídka na nutnost najímat odborníky (a platit platy na úrovni profesionálů) může sloužit jako překážka při zavádění robotů.
Budoucnost robotiky: Jaké je využití umělé inteligence v robotice?
Umělá inteligence (AI) zvyšuje interakci mezi člověkem a robotem, možnosti spolupráce a kvalitu. V průmyslovém odvětví již existují co-boty, což jsou roboti, kteří pracují společně s lidmi a provádějí testování a montáž.
Pokroky v oblasti umělé inteligence pomáhají robotům lépe napodobovat lidské chování, což je také důvod, proč byly vytvořeny. Roboti, kteří se chovají a přemýšlejí více jako lidé, se mohou lépe začlenit do pracovního kolektivu a přinést úroveň efektivity nesrovnatelnou s lidskými zaměstnanci.
Konstruktéři robotů využívají umělou inteligenci, aby svým výtvorům poskytli rozšířené schopnosti, jako např:
- Počítačové vidění: Roboti mohou identifikovat a rozpoznávat předměty, které potkají, rozeznávat detaily a naučit se, jak se pohybovat nebo vyhýbat určitým předmětům.
- Manipulace: Umělá inteligence pomáhá robotům získat jemnou motoriku potřebnou k uchopení předmětů, aniž by je zničili.
- Řízení pohybu a navigace: Roboti již nepotřebují člověka, aby je vedl po cestách a procesech. Umělá inteligence umožňuje robotům analyzovat své prostředí a samostatně se navigovat. Tato schopnost se vztahuje i na virtuální svět softwaru. Umělá inteligence pomáhá robotickým softwarovým procesům vyhnout se úzkým místům v toku nebo výjimkám z procesu.
- Zpracování přirozeného jazyka a vnímání reálného světa: Umělá inteligence a strojové učení pomáhají robotům lépe porozumět svému okolí, rozpoznávat a identifikovat vzory a chápat data. Tato vylepšení zvyšují autonomii robotů a snižují závislost na lidských agentech.
Něco o softwaru pro roboty
Softwaroví roboti jsou počítačové programy, které vykonávají úkoly bez zásahu člověka, jako jsou například webové prohlížeče nebo chatboti. Tito roboti jsou zcela virtuální a nejsou považováni za skutečné roboty, protože nemají žádné fyzické vlastnosti.
Tato technologie by neměla být zaměňována s robotickým softwarem nahraným do robota a určujícím jeho naprogramování. Je však normální, že se tyto dvě entity překrývají, protože v obou případech software pomáhá entitě (robotovi nebo počítačovému programu) vykonávat její funkce nezávisle na lidské interakci.
Budoucnost robotiky a robotů
Díky zdokonalené technologii senzorů a pozoruhodnějším pokrokům v oblasti strojového učení a umělé inteligence se budou roboti stále posouvat od pouhých rotujících strojů ke spolupracovníkům s kognitivními funkcemi. Tyto pokroky a další související obory se těší vzestupné trajektorii a robotika bude z těchto pokroků významně těžit.
Můžeme očekávat, že se do stále většího počtu oblastí života zapojí stále sofistikovanější roboti, kteří budou spolupracovat s lidmi. Na rozdíl od dystopicky smýšlejících proroků zkázy tito zdokonalení roboti nenahradí pracovníky. Odvětví vznikají a zanikají a některá zastarávají tváří v tvář novým technologiím, které přinášejí nové možnosti zaměstnání a vzdělávání.
To je případ robotů. Možná bude méně lidských pracovníků svařujících rámy automobilů, ale bude větší potřeba kvalifikovaných techniků, kteří budou tyto stroje programovat, udržovat a opravovat. V mnoha případech to znamená, že zaměstnanci by mohli získat cenné interní školení a zvyšování kvalifikace, čímž by získali soubor dovedností, které by mohli uplatnit při programování a údržbě robotů i v jiných oborech a odvětvích.
Budoucnost robotiky: Jak roboti změní svět
Roboti zvýší hospodářský růst a produktivitu a vytvoří nové kariérní příležitosti pro mnoho lidí na celém světě. Stále však existují varování před masivním úbytkem pracovních míst.
Díky důsledné úrovni přesnosti, kterou roboti nabízejí, se však můžeme těšit na to, že roboti budou zvládat více zatěžujících a nadbytečných manuálních pracovních úkonů, zefektivní dopravu, zlepší zdravotní péči a uvolní lidem ruce, aby se mohli zdokonalovat. Jak to všechno dopadne, ukáže samozřejmě až čas.