Boule za uchem: Jaké jsou příčiny a co s boulí dělat

Boule za uchem se mohou vyskytovat z různých důvodů. Většina bulek, hrudek či boulí je relativně nezhoubná, někdy však mohou být známkou závažnějšího onemocnění. Boule za uchem mohou být tvrdé nebo měkké. Některé mohou být na dotek citlivé, jiné jsou nebolestivé.

Boule za uchem může mít mnoho možných příčin, například zduření lymfatických uzlin, infekce a kožní onemocnění. Tyto boule jsou obvykle neškodné a snadno léčitelné, ale měli byste sledovat náhle vzniklou hrudku nebo bouli, která se zvětšuje. Podívejme se na některé příčiny vzniku boule za uchem, stejně jako na možné způsoby léčby a na to, kdy navštívit lékaře.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příčiny vzniku boule za uchem

Boule za uchem se může vytvořit z několika důvodů. Nejčastějšími příčinami vzniku boule v tomto místě jsou infekce a kožní onemocnění. V některých případech zde mohou vzniknout nádory.

Boule za uchem se může vytvořit kdekoli mezi horní částí ucha až po lalůček. V závislosti na příčině mohou být tyto malé až středně velké boule měkké nebo tvrdé.

Boule může být citlivá nebo bolestivá. Některé boule nezpůsobují žádné nepříjemné pocity.

Běžné infekce mohou způsobovat boule za uchem

Boule za uchem mohou být často způsobeny nachlazením, chřipkou, angínou nebo infekcí dýchacích cest. To proto, že infekce může způsobit zduření a zánět lymfatických uzlin za ušima. Většinou nejsou zduřelé uzliny důvodem k obavám. Pravděpodobně samy zmizí, nebo pokud jsou způsobeny bakteriální infekcí, lze je snadno léčit antibiotiky. Lékař vám také může doporučit volně prodejné léky proti bolesti, které vám pomohou při nepříjemných pocitech.

Pokud je infekce vážnější, může způsobit, že lymfatické uzliny budou opravdu zvětšené, oteklé, červené a citlivé.

Jednou ze závažných infekcí, která může způsobit bouli za uchem, je mastoiditida. Mastoiditida je bakteriální infekce, která postihuje mastoidní kost za uchem. Často k ní dochází, když se infekce ve středním uchu neléčí a rozšíří se. Ačkoli se nejčastěji vyskytuje u malých dětí, mastoiditida se může objevit v jakémkoli věku. Mezi příznaky mastoiditidy patří:

Silná bolest za uchem
Výtok z ucha
Horečka
Bolest hlavy

Neléčená mastoiditida může vést ke ztrátě sluchu, meningitidě, krevním sraženinám a ochrnutí lícního nervu. Pokud máte jakékoli příznaky mastoiditidy, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Kožní onemocnění a nenádorové boule

Kromě infekcí může několik kožních onemocnění způsobit i boule za uchem. Akné se sice nejčastěji vyskytuje na obličeji, ale může se objevit kdekoli na těle. Pupínky za uchem lze často nechat být nebo je léčit volně prodejnými krémy.

Mezi další příčiny patří tukové boule (lipomy) a cysty. Oba výrůstky jsou měkké a obvykle nebolestivé. V některých případech se cysta může zanítit a vyžadovat antibiotika. Většina z nich však zmizí sama. Pokud vám lipom způsobuje nepříjemné pocity, můžete si ho nechat chirurgicky odstranit.

Akné

Akné je běžné kožní onemocnění, při kterém se tvoří pupínky, často v důsledku hormonálních změn. Akné se může objevit na mnoha částech těla, ale nejčastějším místem je obličej. Pupínky se mohou objevit také za ušima.

Při léčbě mírného akné mohou pomoci volně prodejné krémy na akné a pleťové vody. Závažnější akné může vyžadovat léky na předpis. Pupínek se také může zanítit. Snažte se pupínky neškrábat ani se jich nedotýkat, abyste snížili pravděpodobnost infekce.

Lipomy

Lipomy jsou typem kožního výrůstku. Jedná se o tukové hrudky tkáně, které nejsou tvrdé a mohou se pod kůží pohybovat. Mohou se tvořit v různých částech těla, včetně oblasti za ušima.

Lipomy jsou neškodné, ale mohou způsobovat nepříjemné pocity. Lipom obvykle nemusíte léčit, pokud vás neobtěžuje. V takovém případě si jej můžete nechat odstranit.

Cysty

Cysty jsou tvořeny odumřelými kožními buňkami a mastnotou. Na dotek jsou měkké a často samy zmizí.

Cysty obvykle nejsou bolestivé, pokud se nezanítí. Pokud k tomu dojde, může být nutné podání antibiotik. Pokud cysta způsobuje nepříjemné pocity nebo je pravděpodobné, že bude způsobovat problémy kvůli místu, kde se nachází, může být nutné ji odstranit.

Obroučky brýlí, které dobře nesedí, mohou dráždit kůži a vést ke vzniku cyst nebo jiných boulí. Jeden typ uzlíku, nazývaný acanthoma fissuratum, může kvůli přetrvávajícímu podráždění postihnout nos a uši. Navštivte svého lékaře ohledně těchto boulí, aby vyloučil rakovinu kůže.

Může se jednat o rakovinu?

Občas se stává, že boule nebo hrudka nahmataná za uchem je nádor. Většina nádorů nalezených za uchem je nezhoubná, protože rakovinné nádory jsou v této oblasti těla neobvyklé. Pokud je bulka tvrdá, nehybná na místě a/nebo má nerovnoměrný tvar, může to být známkou toho, že se jedná o rakovinu.

Pokud je boule bolestivá, objeví se náhle nebo je doprovázena jinými příznaky, důrazně doporučujeme navštívit lékaře.

Pokud vás znepokojuje boule za uchem nebo pokud zduření žlázy trvá několik týdnů, je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc, aby se vyloučily závažné stavy.

Léčba

Většina infekcí, které způsobují bouli za uchem, odezní sama. Například mírná ušní infekce, která způsobuje zduření lymfatických uzlin, může odeznít sama. Bakteriální infekce však budou vyžadovat léčbu antibiotiky.

Některá kožní onemocnění, která mohou způsobit boule za ušima, se snadno léčí volně prodejnými léky nebo léky na předpis. Jiné kožní boule, jako jsou cysty nebo lipomy, bude možná nutné odstranit.

V případě nádorů závisí léčba na tom, zda je nádor nezhoubný nebo zhoubný. Ve většině případů bude k odstranění nádoru nutný chirurgický zákrok. Čím je nádor větší, tím složitější bude operace.