Bolesti a nespavost ve třetím trimestru
Třetí trimestr těhotenství je obdobím vzrušení, úzkosti a bolesti. Vzrušení z toho, že budete už brzy držet své miminko v náručí, je výjimečné. Třetí trimestr se také potýká s několika těhotenskými příznaky, jako je nespavost a bolest. I když mnoho z těchto příznaků lze vyloučit jako běžné nebo normální, musíte vědět, co je normální a co je nenormální. Zde je tedy seznam všech příznaků, které se u vás mohou během třetího trimestru vyskytnout.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíProč se bolesti objevují ve třetím trimestru?
Ve třetím trimestru můžete pociťovat bolest ve všech částech těla. Bolí vás záda, kyčle, břicho a máte nepříjemný pocit.
Bolest břicha
Bolesti břicha v tomto trimestru mohou být způsobeny plynatostí, zácpou, Braxton-Hicksovými kontrakcemi nebo falešnými porodními bolestmi. Bolesti jimi způsobené způsobí nepříjemné pocity, ale nikdy by neměly vyvolat nadměrné záchvaty bolesti.
Pokud jsou bolesti silné a nadměrně bolestivé, mohou být způsobeny infekcí močových cest nebo preeklampsií. Preeklampsie je stav, kdy vysoký krevní tlak vede k odloučení placenty – stavu, kdy se placenta předčasně oddělí od dělohy.
Pokud se u vás vyskytne některý z následujících případů, měla byste se poradit se svým lékařem:
Vaginální krvácení.
Horečka.
Zimnice.
Závratě.
Nevolnost.
Zvracení.
Bolest dolní části zad a kyčlí
Ve třetím trimestru prochází vaše tělo změnami a připravuje se na porod. V tomto období se hladina hormonů zvyšuje, a tak se vaše pojivové tkáně uvolňují. Když se vaše tkáně uvolní, vaše pánev se stane pružnější, aby vaše dítě mohlo během porodu projít. Když se tkáně uvolní a roztáhnou, ženy pociťují bolest kyčlí.
Bolesti dolní části zad se mohou objevit také tehdy, když si vaše držení těla vybere daň. Pokud se nakláníte více na jednu stranu, může to způsobovat bolesti dolní části zad. Zkuste spát s polštářem mezi nohama, protože to pomáhá mírně rozevřít boky. Dalšími domácími prostředky jsou např:
Teplá koupel.
Teplé obklady nebo ledový obklad.
Předporodní masáž.
Sedět na židlích s dobrou oporou zad.
Volně prodejné pilulky na úlevu od bolesti.
Ischias
Z dolní části zad až k nohám vede nerv, který se nazývá sedací nerv. Když vás bolí tento nerv, říká se tomu ischias. U žen se ischias vyskytuje během těhotenství, kdy zvětšená děloha tlačí na tento nerv. Zvýšený tlak způsobuje bolest, necitlivost a brnění v dolní části zad a stehen.
Bolest nejlépe zmírníte teplou koupelí, protažením, použitím polštářů a nalezením pohodlné polohy.
Bolest pochvy
Vaginální bolest ve vás může vyvolávat pocit úzkosti a stresu a často vás nutí přemýšlet, zda není něco v nepořádku s vaším miminkem. Abyste věděla, zda to má vliv na vaše dítě, musíte znát závažnost bolesti. Můžete pociťovat ostrou, pronikavou bolest v pochvě. Ve většině případů to znamená, že se váš děložní čípek rozšiřuje a připravuje se na porod.
Pokud však pocítíte některou z následujících příhod, okamžitě se poraďte se svým lékařem:
Silná vaginální bolest.
Intenzivní bolest v podbřišku.
Krvácení z pochvy.
Proč se během třetího trimestru objevuje nespavost?
Nespavost je porucha, při které nejste schopna usnout nebo zůstat dlouho spát. U těhotných žen je běžné, že nemohou zůstat spát dlouhé hodiny. Podle Národní nadace pro spánek (National Sleep Foundation) 97 % žen uvedlo, že se během posledního období těhotenství budí v průměru třikrát za noc. A 66 % žen uvedlo, že se budí 5 krát nebo vícekrát týdně. Nespavost může být ve třetím trimestru způsobena různými faktory.
Rostoucí velikost dítěte
Vaše miminko během posledního trimestru roste do velikosti. Vaše miminko je nyní plně vyvinuté a připravuje se na to, že vykoukne ven. Tento neustálý růst ztěžuje dýchání během spánku, a tím vám znemožňuje najít pohodlnou polohu pro spánek. Bolesti v dolní části zad, které v tomto období pociťujete, mohou navíc přispět k nepohodlí, které můžete pociťovat při snaze dobře se vyspat.
Chrápání
Je známo, že 30 % žen během těhotenství chrápe. Je to způsobeno zduřením jejich nosních průduchů. Chrápání však může narušit váš spánek. Také rostoucí velikost dítěte zvyšuje tlak na vaši bránici nebo dýchací svaly, což vám ztěžuje dýchání. Některé maminky mohou chrápání překonat, zatímco některé mohou přijít o spánek.
Křeče v nohou
Ve třetím trimestru se u vás mohou objevit křeče v nohou a syndrom neklidných nohou. Křeče v nohou vznikají v důsledku nadbytku fosforu a nedostatku vápníku v těle. Syndrom neklidných nohou se projevuje tím, že cítíte nepřekonatelnou potřebu neustále hýbat nohou. To může být způsobeno nedostatkem železa nebo kyseliny listové v těle. Pokud se u vás vyskytne některý z níže uvedených příznaků, okamžitě se poraďte s lékařem:
Nepříjemný pocit v nohou.
Noční záškuby nohou.
Silné nutkání pohnout jednou nebo oběma nohama.
Narušený spánek.
Prevence nespavosti a boj proti ní
I když je nespavost náročná porucha, se kterou se nelze snadno vypořádat, existují určité kroky, které můžete podniknout, abyste se s touto poruchou vyrovnali a bojovali proti ní. Zde je seznam věcí, kterými byste mohli proti této poruše bojovat:
Spánek na levém boku pomáhá prokrvení dítěte. Umístěte si pod bříško polštář, abyste ho podepřela. Pokud se u vás při ležení na rovině objevuje kyselý reflux, umístěte si pod horní část těla další polštáře.
Vyhýbejte se spánku na zádech, jak jen je to možné. To nejen omezuje průtok krve, ale také zbytečně zvyšuje tlak na spodní část zad.
Zdržte se konzumace sycených nápojů a nápojů obsahujících kofein, které mohou způsobovat křeče v nohou.
Pijte hodně vody a zůstaňte hydratovaní. Hydratace zabraňuje vzniku křečí.
Nenuťte se usnout. Před spaním si čtěte knihu, meditujte nebo si dejte šálek teplého čaje.
Před spaním si protáhněte nohy. Narovnejte obě nohy a ohněte je, abyste se vyhnuli křečím.
Pokud se setkáte s některým z příznaků, svěřte se svému lékaři a zkontrolujte, zda se neobjevily nějaké komplikace.