Bolest v podpaží: Co je příčinou bolesti a co mám dělat?

Bolest jednoho nebo obou podpaží může být způsobena mnoha příčinami, včetně svalového napětí, kontaktní dermatitidy, pásového oparu nebo v některých případech rakoviny. Zjištění příčiny může mít zásadní význam pro předcházení komplikacím.

Čtěte dále a dozvíte se více o možných příčinách a léčbě vaší bolesti.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Proč mě bolí podpaží?

Bolest v podpaží se může objevit z mnoha různých důvodů. Příčiny bolesti v podpaží mohou být různého druhu, od drobných problémů, jako je podráždění kůže při holení a natažení svalů, až po závažné stavy, jako je rakovina prsu.

Příčiny bolesti v podpaží

Bolest v podpaží může být důsledkem něčeho dočasného, nebo může být varovným signálem vážnějšího onemocnění.

Toto jsou některé z běžných příčin bolesti v podpaží:

Svalové napětí

Existuje několik svalů v oblasti hrudníku a paží, které by mohly způsobit bolest v podpaží v důsledku přetížení nebo zranění.

Velký prsní sval je velký sval v hrudníku, který vybíhá do ramene. Může dojít k jeho poranění při sportu nebo zvedání těžkých předmětů.

Korakobrachiální sval je sval v horní části paže, který si také můžete přetížit při sportu, například při baseballu nebo tenisu.

Pokud si natáhnete některý z těchto nebo jiných svalů v oblasti hrudníku nebo horní části paže, můžete pociťovat bolest v podpaží.

Zduření lymfatických uzlin

Váš lymfatický systém je síť uzlin nebo žláz, které se nacházejí po celém těle. Tyto uzliny produkují tekutinu, která pomáhá v boji proti infekcím.

V blízkosti podpaží na obou stranách těla je koncentrace lymfatických uzlin, a pokud dojde k jejich otoku, mohou způsobovat bolest v podpaží.

Mezi příčiny zduření lymfatických uzlin patří např:

Nachlazení nebo chřipka: Lymfatické uzliny mohou být zduřelé a citlivé, pokud jste nachlazení nebo máte chřipku.

Lymfedém: Lymfedém vzniká, když je lymfatická uzlina ucpaná a tekutina se v ní hromadí. Tento otok může být velmi bolestivý.

Lymfadenopatie: Při ní dochází také ke zvětšení lymfatických uzlin. Je to důsledek infekce lymfatického systému zvané lymfadenitida.

Rakovina prsu

Rakovina prsu je v počátečních stadiích často nebolestivá, ale může způsobit otok v podpaží, prsu nebo klíční kosti. Pokud si v těchto místech všimnete bolesti nebo nahmatáte bulku, objednejte se ke svému lékaři.

Příčinou nepříjemných pocitů může být nezhoubný výrůstek a není třeba si s ním dělat starosti, ale vždy je nejbezpečnější poradit se s lékařem.

Kontaktní dermatitida

Některé deodoranty nebo prací prostředky mohou v podpaží vyvolat alergickou reakci. Ta může způsobit kontaktní dermatitidu, což je druh vyrážky.

Kontaktní dermatitida obvykle ustoupí, pokud přestanete používat výrobky, které alergickou reakci vyvolávají. Léčba proti svědění, jako je hydrokortizonový krém, a také antihistaminika mohou pomoci zmírnit počáteční zánět.

Hidradenitis suppurativa

Hidradenitis suppurativa vypadá jako akné v podpaží. Jedná se však o závažnější problém, který může způsobit jizvy. Toto onemocnění obvykle postihuje místa, kde se kůže tře o sebe, například právě podpaží.

Hidradenitis suppurativa může způsobit na kůži bulky podobné vřídkům, ze kterých se může vylučovat krev nebo hnis. Lékaři obvykle doporučí k léčbě tohoto stavu antibiotika a protizánětlivé léky.

Pásový opar

Pásový opar je další onemocnění související s kůží, které může způsobovat bolest v podpaží.

Jedná se o infekci šířenou virem varicella-zoster. Pásový opar způsobuje šupinatou, nepříjemnou vyrážku, která se obvykle objevuje na zádech, hrudi nebo v podpaží. Virus může také způsobit pocit pálení nebo brnění.

Onemocnění periferních tepen (PAD)

Onemocnění periferních tepen je zúžení menších tepen na rukou a nohou. To způsobuje, že se do svalů a tkání vašich končetin dostává méně okysličené krve.

Svaly s nedostatkem kyslíku bolí. Pokud máte onemocnění periferních tepen v jedné nebo obou pažích, můžete tuto bolest pociťovat v podpaží.

Příznaky bolesti v podpaží

V závislosti na příčině bolesti v podpaží mohou být vaše příznaky zcela odlišné.

Kožní onemocnění, jako jsou zanícené vlasové folikuly nebo pásový opar, způsobí zjevné vyrážky nebo jiné viditelné příznaky.

Poruchy lymfatických uzlin mohou způsobit otok paže nebo podpaží. Pokud jsou postiženy i jiné lymfatické uzliny, můžete pociťovat bolest nebo otok břicha nebo nohou.

Mezi příznaky rakoviny prsu mohou patřit změny tvaru a velikosti prsu. Může se také objevit promáčknutí kůže prsu, tzv. peau d’orange, a změny vzhledu bradavky.

Diagnostika bolesti v podpaží

Váš lékař vyšetří vaše podpaží a zeptá se na další příznaky, které máte.

Bude také chtít vědět, kdy bolest v podpaží začala. Může vám také vyšetřit krk, uši a kůži, aby si usnadnil stanovení diagnózy.

Pokud bude mít podezření na poruchu lymfatických uzlin nebo rakovinu prsu, bude možná nutné provést krevní test a případně biopsii tkáně z lymfatické uzliny, případně z bulky, pokud je přítomna. Krevní test může zahrnovat kompletní krevní obraz (CBC) a test na markery specifické pro podezření na dané onemocnění.

Léčba bolesti v podpaží

Léčba nataženého svalu obvykle zahrnuje ledování a odpočinek po dobu několika prvních dnů. Jakmile bolest ustoupí, můžete použít tepelnou terapii, která pomůže zlepšit krevní oběh v dané oblasti. Prokrvení může podpořit také lehké protahování.

Léčba pásového oparu může zahrnovat antivirové léky, jako je acyklovir, valaciklovir a famciklovir, které vyřazují virus a udržují příznaky pod kontrolou.

Pokud je bolest způsobená pásovým oparem příliš velká, může být nutné použít kapsaicinový krém nebo znecitlivující léky, jako je lidokain.

Léčba hidradenitis suppurativa zahrnuje užívání antibiotik a léků proti akné. Pokud onemocnění nereaguje na léky, může být nutný chirurgický zákrok.

Léčba zduření lymfatických uzlin závisí na příčině. Bakteriální infekce bude vyžadovat antibiotika, zatímco virová infekce bude obvykle potřebovat čas, aby se vyřešila. Někdy může bolest zmírnit teplý vlhký hadřík přiložený na postiženou část podpaží.

Pokud je bolest příznakem rakoviny prsu, může léčba zahrnovat chirurgické odstranění nádoru nebo postižených lymfatických uzlin, chemoterapii nebo ozařování.

Prevence bolesti v podpaží

Neexistuje žádný prokázaný způsob, jak předcházet rakovině prsu nebo lymfatickým poruchám. Absolvování pravidelných kontrolních vyšetření vám však může pomoci k včasné diagnóze.

Jiným příčinám bolesti v podpaží se lze vyhnout několika preventivními opatřeními. Například nataženému svalu můžete předejít protahováním a tím, že se nebudete v posilovně přemáhat nad rámec svých možností.

Jiným méně závažným kožním problémům, jako je kontaktní dermatitida, lze předejít změnou deodorantů, antiperspirantů nebo mycích prostředků, které by mohly vaši pokožku dráždit.

Obecně platí, že byste měli dodržovat správnou hygienu pokožky na místech, kde se může zachytávat mastnota, pot a další nečistoty. Udržujte podpaží v čistotě a nečekejte s návštěvou lékaře, pokud si všimnete vyrážky nebo jiného problému.

Pohled na bolest v podpaží

Bolest v podpaží, která souvisí s přetížením svalů, může po několikadenním odpočinku svalů sama od sebe odeznít. Pokud máte jiné příznaky, jako je otok nebo přítomnost bulky, měli byste navštívit lékaře.

Při podezření na rakovinu vás může lékař odeslat k hematologovi, který se specializuje na onemocnění lymfatických uzlin, nebo ke specialistovi na rakovinu prsu.

Pokud se vám v podpaží objeví vyrážka nebo jiné známky kožních problémů, poraďte se s lékařem o léčbě nebo o případném doporučení k dermatologovi.

Pokud máte podezření na poruchu mízních uzlin a máte příznaky, jako je horečka nebo překrvení, můžete mít infekci dýchacích cest související s mízními uzlinami.

Ve většině případů vede včasná léčba jakéhokoli onemocnění k lepším výsledkům. Pokud je bolest dočasným problémem souvisejícím se svaly, může získání diagnózy zmírnit i některé obavy.

Pokud bolest v podpaží trvá déle než několik dní nebo se objeví další příznaky, jako je otok nebo vyrážka, ihned navštivte lékaře.