Bolest střev: Je to zánět slepého střeva nebo plynatost
Bolest střev může být opravdu frustrující. A pokud se objeví z ničeho nic, můžete se obávat zánětu slepého střeva. Tento závažný stav vzniká při zanícení slepého střeva. Může se však jednat i o něco méně závažného, například o plynatost. Oba stavy způsobují bolest střev – jak tedy poznáte, o co se jedná?
Pro začátek se podívejte na tento podrobný rozbor zánětu slepého střeva a plynatosti.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíZánět slepého střeva
Bolest břicha
Nejčastějším příznakem zánětu slepého střeva je bolest v okolí pupku. Často začíná lehce a postupně se zhoršuje. Bolest je obvykle velmi ostrá.
Bolest v pravé dolní části
Pokud se bolest přesune do pravé dolní části, zpozorněte. Není to nic, co by způsobovala plynatost.
Je zde místo zvané McBurneyho bod, které se nachází těsně nad slepým střevem. Lékaři ho používají k diagnostice zánětu slepého střeva. Pokud je tedy toto místo bolestivé, je velká šance, že nejde jen o plyny. Obvykle se začne projevovat 12 až 24 hodin po počáteční bolesti.
Bolest, která přichází a odchází
Neignorujte bolest, která se stále vrací. Jedná se o varovné znamení problému se slepým střevem. Může se také znovu objevit, když chodíte, kašlete nebo se náhle pohnete. V podstatě jakýkoli silnější pohyb bolest spustí.
Nevolnost
Zánět slepého střeva může být tak bolestivý, že se vám z něj udělá nevolno. Ale i když bolest dočasně zmizí, může způsobit spoustu nepříjemností. Pravděpodobně se budete cítit špatně a budete mít nutkání zvracet.
Ztráta chuti k jídlu
Nevolnost a bolest při zánětu slepého střeva mohou narušit vaši chuť k jídlu. Jídlo vám nebude připadat příliš lákavé! Možná budete mít problém udržet jídlo v sobě, i když budete mít ve skutečnosti hlad.
Zvýšená teplota
Pokud se u vás objeví zvýšená teplota, může být ve hře zánět slepého střeva. Teplota bude nízkého stupně, ale znatelná. Možná je také zimnice a třesavka.
Střevní potíže
S postupující apendicitidou se objeví tvrdá stolice a nebo naopak průjem. To má hodně společného se špatnou chutí k jídlu a nevolností. Pokud máte tyto příznaky, může vám pití vody přinést úlevu, dokud se nedostanete k lékaři.
Plynatost
Bolest žaludku
Stejně jako zánět slepého střeva může i plynatost způsobovat bolest žaludku. K té dochází, když se plyny správně nepohybují ve střevech. Někteří lidé mohou mít spíše nepříjemné pocity než přímo bolest.
Je možné, že plyny způsobují bolest na jedné straně. Pokud se však obáváte zánětu slepého střeva, může to být matoucí. Věnujte pozornost typu bolesti. Pokud se jedná o plyny, nebude ostrá a silná. Nebude také náhodně přicházet a odcházet.
Nadýmání
Cítíte se nafouknutí? Viníkem jsou plyny. Nadýmání je pocit plnosti a tlaku na žaludek. Břicho se vám může dokonce nafouknout, takže se vám budou špatně zapínat kalhoty.
Nadýmání však nebolí. Je spíše nepříjemné než bolestivé.
Plynatost
Vypouštění plynů je známkou, no, plynatosti. Může se objevit po jídle nebo náhodně. Je však naprosto normální a zdravé, že se plyny objevují 13 až 21 krát denně.
Říhání
Když při jídle spolknete příliš mnoho vzduchu, dojde k říhání i k nadýmání. Většina vzduchu odejde říháním, ale část odejde prostřednictvím plynů.
Pokud se říhání vymkne kontrole, může být známkou gastroezofageálního refluxu, vředové choroby nebo gastritidy.
Mezi zánětem slepého střeva a plynatostí existují některé podobné příznaky. Hlavní rozdíl je však v tom, jak se bolest projevuje. Pokud vaše příznaky neustupují, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Zánět slepého střeva lze léčit akutním chirurgickým zákrokem, při kterém vám bude slepé střevo odstraněno. Jen je třeba ho zachytit včas!