Bolest paty? Onemocnění které jsou na vině, příznaky a léčba

Život je náročný a rušný, což znamená, že většinu času pravděpodobně trávíte na nohou. Ale bušení do chodníku se může náhle zastavit, když ucítíte ostré bodnutí bolesti v patě. Bolest paty trápí především pacienty ve středním věku. Velmi často se bolest paty projevuje ve formě izolované bolesti přímo pod patou nebo zboku.

Pata je jediná část chodidla, která drží celou váhu vašeho těla, a právě o to je bolest na patě nesnesitelnější. Z tohoto důvodu se i ty nejjednodušší každodenní úkony, jako je chůze do obchodu nebo domácí práce, stávají nesmírně obtížnými, ne-li přímo zakázanými. To vysvětluje, proč jsou lidé ochotni utratit stovky a tisíce korun ve snaze najít účinný lék, což je možné pouze tehdy, když víte, co je příčinou bolesti paty.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zde je 5 nejčastějších onemocnění, které by mohly být pachateli.

Plantární fasciitida

O onemocnění: Jednou z nejčastějších příčin bolesti pat je plantární fasciitida, která se vyznačuje bolestí a degenerací plantární fascie. Jedná se o tenkou, plochou tkáň, která spojuje patu se zbytkem chodidla a zároveň udržuje klenbu chodidla na svém místě. Degenerace plantární fascie může způsobit její oslabení, což následně způsobuje bolest paty chodidla.

Příznaky: Plantární fasciitida způsobuje bodavé bolesti, které jsou obvykle nejhorší po delší době klidu (když noha zůstala dlouho nehybná). Z tohoto důvodu může toto onemocnění velmi ztížit první kroky ráno po probuzení. Je také velmi pravděpodobné, že způsobí bolest po delších úsecích fyzické aktivity. Plantární fasciitida také způsobuje po většinu času neustálou bolest, protože pata je neustále vystavena stresu a zátěži.

Léčba: Při náhlých, dlouhodobých nebo intenzivních potížích s patou je třeba v první řadě okamžitě vyhledat lékaře. Většina problémů s chodidly se den ode dne zhoršuje, pokud se neřeší, a proto by mělo být přesné stanovení diagnózy a přijetí nezbytných opatření ke zmírnění bolesti nejvyšší prioritou.

Lékař vám předepíše některé protizánětlivé léky pro okamžitou úlevu. Doporučí vám také pravidelnou chůzi a cvičení některých protahovacích cviků a může vám dokonce doporučit nošení ortéz, které vám dodají oporu. Může vás také požádat, abyste přehodnotili svou obuv, protože i ta by mohla stav zhoršovat. Pacientům se také často doporučuje, aby se pravidelně protahovali, nosili ortézy, a aby zhodnotili, zda jejich obuv nemůže problém zhoršovat.

Patní ostruhy

O onemocnění: Ostruhy patní kosti jsou laicky řečeno vápenaté usazeniny, které způsobují kostní výčnělky nebo ostruhy na spodní straně patní kosti. Říká se jim také „kostní ostruhy“ nebo „osteofyty“ a obvykle mají hákovitý nebo špičatý vzhled.

Ortopedi se domnívají, že patní ostruhy vznikají v souvislosti s plantární fasciitidou, a že se jedná o způsob, jakým se tělo snaží napravit vyrovnání uvolněného nebo nesprávně nastaveného vazu plantární fascie, který se táhne přes klenbu chodidla. Předpokládá se, že když se biomechanika vazu plantární fascie dostane do nerovnováhy, začnou se tvořit vápenaté výčnělky, které mají podpořit poškozenou tkáň.

Stejně jako plantární fasciitida mohou patní ostruhy vzniknout při chůzi s nepravidelnou charakteristikou chůze nebo při dlouhodobé účasti na namáhavém fyzickém cvičení bez dostatečného odpočinku.

Příznaky: Patní ostruhy necítíte jako bolest. Mohou však vyvolávat bolestivé pocity tím, že se při každém kroku zabodávají do tukové tkáně vyplňující spodní část paty. Ostré a bodavé pocity bolesti ve spodní části paty jsou prvním příznakem patní ostruhy. Bolest může být od mírné až po silnou a podle nejnovějších studií je intenzita pocitu úměrná velikosti ostruhy.

Léčba: Pro rychlé zotavení je nesmírně důležitý odpočinek a používání ortopedických vložek do bot, které jsou speciálně navrženy tak, aby vyrovnaly uvolněný vaz plantární fascie a umožnily zhojení patní ostruhy. V extrémních případech může být doporučena operace, ale to je spíše výjimkou než pravidlem.

Stresové zlomeniny

O onemocnění: Stresové zlomeniny vznikají, když jsou vaše nohy vystaveny opakovanému stresu z namáhavého fyzického cvičení nebo sportu. V důsledku toho jsou sportovci a běžci velmi náchylní ke stresovým zlomeninám. Pokud však máte abnormální stav kostí nebo selhání ledvin, je možné, že ke stresovým zlomeninám dojde i při zcela běžných činnostech.

Příznaky: Stresové zlomeniny se obvykle projevují příznaky, jako jsou obtíže při zatěžování pat a bolest, kdykoli je zlomená kost stlačena. V počátečních stadiích stresové zlomeniny bolí pouze při aktivitě. Jakmile zlomenina dozraje, bude způsobovat bolest před, během i po aktivitě.

Léčba: Mezi běžné metody léčby tohoto onemocnění patří dlouhý odpočinek a změna aktivity, dokud se kost nezhojí. V extrémních situacích může lékař dokonce zvolit částečné nebo úplné znehybnění oblasti, aby zajistil, že noha bude mít možnost se sama zotavit.

Zánět Achillovy šlachy

O onemocnění: Achillova šlacha je další onemocnění způsobené chronickým zatěžováním nohou, které postihuje Achillovu šlachu, pás tkáně, který spojuje patu s dolní částí nohy. Pokud je šlacha neustále namáhána, může se časem zanítit a stát se bolestivou. Protože se jedná o část těla, která ovládá zvedání paty při chůzi, činí tento stav z chůze bolestivě únavný úkol.

Příznaky: Tento stav se obvykle projevuje příznaky, jako je palčivá bolest podél zadní části dolní končetiny a přímo nad patou. Stejně jako v případě plantární fasciitidy se bolest zhoršuje po ranním probuzení a po cvičení.

Někdy může být bolest lýtkového svalu nesnesitelná, což je příznak často spojovaný s přetrženou Achillovou šlachou. V takovém případě musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Léčba: Léčebný režim zánětu Achillovy šlachy bude zahrnovat protizánětlivé léky, které pomáhají bojovat proti zánětu. Lékař vám také může doporučit fyzikální terapii, masáže, ledovou nebo tepelnou terapii a imobilizaci, aby se zabránilo dalšímu zranění a podpořilo rychlejší hojení.

Bursitida patní kosti

O onemocnění: Bursitida paty je zánět vaku naplněného tekutinou, který se nazývá „bursa“ a funguje jako polštářek a mazivo mezi šlachami nebo svaly, které kloužou po kosti. Existují dva běžné typy bursitidy paty:

Retrokalkaneální bursitida paty: jedná se o zánět retrokalkaneální bursy, která se nachází za kalkaneální kostí, známou také jako patní kost.

Retroachillova bursitida paty: jedná se o zánět retroachillovy bursy, která se nachází mezi Achillovou šlachou a kůží na zadní straně paty. Tento stav je téměř výhradně spojen s nošením bot, které se boří do zadní části paty.

Jak retrokalcinální, tak retroachillova bursa se mohou vyskytovat současně, což může ještě více ztížit léčbu bolesti paty. Zatímco problémy související s Achillovou šlachou mohou způsobit burzitidu, zejména pokud dochází k opakovanému dráždění a natahování šlachy, burzitida se může objevit i u zcela normální šlachy.

Příznaky: Jak již bylo zmíněno, opakované používání a zapojení kotníku do intenzivní činnosti může způsobit podráždění a zánět bursy. Dalším častým příznakem je bolest nebo nepříjemné pocity v oblasti paty při fyzické aktivitě, jako je chůze, jogging nebo běh.

Poznámka: Achillova šlacha je také spojena s obalem paty, kde se bolest soustředí, pokud je šlacha vystavena příliš velké zátěži. Vzhledem k podobnosti příznaků a oblasti zánětu je burzitida paty velmi často zaměňována s problémem v Achillově šlaše.

Léčba: Kromě dostatečného odpočinku vám lékař předepíše také nesteroidní léky proti bolesti a protizánětlivé léky, které vám pomohou vypořádat se s bolestí a snížit otok. Může být doporučen chirurgický zákrok, avšak pouze v extrémních případech.