Bipolární porucha postihuje muže a ženy odlišně

Deprese a bipolární porucha patří mezi nejčastější duševní onemocnění u mužů i žen. Většina lidí má dobrou představu o tom, co je to deprese, ale ne každý zná příznaky bipolární poruchy. Zatímco deprese se diagnostikuje relativně snadněji, bipolární poruchu mnoho lékařů nedokáže přesně diagnostikovat. Je to proto, že deprese má velmi konkrétní příznaky a jen velmi málo se liší v tom, jak se projevuje u mužů i žen. Bipolární porucha je naproti tomu více závislá na závažnosti a na jednotlivci, a navíc mezi depresivní a manickou epizodou může uplynout delší doba. Proto může být obtížnější stanovit přesnou diagnózu. Bipolární porucha postihuje muže i ženy ve stejném počtu, ale různým způsobem.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Přehled bipolární poruchy

Ačkoli mnozí z nás možná tuší, co bipolární porucha je, většina lidí ne vždy dobře chápe, jak tato porucha funguje. V podstatě bipolární porucha způsobuje, že pacient trpí extrémními změnami nálady, obvykle přechází z dlouhého období klinické deprese do nepravidelného období mánie. V depresivním stavu mají nemocní jasně vyjádřené příznaky klinické deprese: trvale špatnou náladu, ztrátu chuti k jídlu, neschopnost spát, podrážděnost a nesoustředěnost, ztrátu zájmu o každodenní činnosti a mimo jiné i bezcennost, beznaděj a bezmoc. U bipolární poruchy může depresivní epizoda trvat několik měsíců, než se objeví manická epizoda. Manická epizoda spočívá v extrémně povznesené náladě, nepředvídatelném chování, vysoké energičnosti a nadměrné aktivitě, překotném myšlení, neschopnosti soustředit se na jeden úkol, netrpělivosti, nechuti spát a záchvatech nebezpečného a riskantního chování, jako je nakupování bez ohledu na finanční situaci, nebo každodenní vyhledávání více sexuálních partnerů. Existují dva různé druhy bipolární poruchy: Bipolární porucha I a bipolární porucha II. U bipolární poruchy I lidé trpí obdobími deprese, po nichž následuje jedno období mánie, které trvá několik dní, maximálně několik týdnů. U bipolární poruchy II po depresivních epizodách následuje hypománie, která je podobná mánii, ale má mírnější a tlumenější příznaky.

Rozdíly mezi pohlavími u bipolární poruchy

V minulosti se lékaři domnívali, že bipolární porucha postihuje muže a ženy podobně. I když v minulosti proběhly výzkumy, které ukázaly, že u mužů a žen existuje určitý rozdíl, výchozí diagnóza je založena na tom, co prožívají muži. Vědci například věděli, že těhotenství může u žen vyvolat záchvat, a že u žen se porucha projevuje v pozdějším věku ve srovnání s muži, a že muži mají při diagnóze bipolární poruchy větší pravděpodobnost problémů s alkoholem a drogami. Nový výzkum však ukazuje, že bipolární porucha se liší nejen v tom, jak se projevuje u mužů a žen, ale také v tom, že u mužů a žen s bipolární poruchou existují výrazné biologické rozdíly. Výzkum byl proveden na Pensylvánské státní univerzitě a zjistil, že abnormality ve fungování imunitního systému souvisí s tím, jak se bipolární porucha u lidí rozvíjí.

Závěry výzkumu

U lidí, kteří trpí bipolární poruchou, se projevují také autoimunitní problémy a je patrné, že jejich imunitní „markery“ v těle jsou odlišné ve srovnání se zdravými jedinci. Dva z těchto „markerů“ jsou hladiny zinku a neopterinu v krvi a oba jsou u bipolární poruchy zvýšené. Když měly ženy vyšší hladinu zinku v krvi, měly těžší epizody deprese. Naopak vysoké hladiny neopterinu u mužů způsobovaly, že měli těžší manickou epizodu. Vysoká hladina neopterinu u žen a vysoká hladina zinku u mužů však neměla stejný účinek jako u druhého pohlaví. To v podstatě znamená, že imunitní systém se u mužů a žen chová jinak. Ženy jsou u bipolární poruchy náchylnější k depresivním epizodám než muži a toto zjištění může pomoci k účinnější léčbě jednotlivých pohlaví. V současné době mají obě pohlaví stejnou medikamentózní léčbu této poruchy, ale tento výzkum ukazuje, že nemusí být vždy účinná. Důležitá je individuální a personalizovaná léčba, protože každý člověk reaguje na léky jinak a obvykle je k řešení příznaků nutná kombinace různých léků. Znalost toho, jak se liší chemie těla a mozku mužů a žen, může do budoucna pomoci vytvořit lepší léky.