Běžné vaginální potíže, které by ženy měly znát
Vaginální potíže jsou pro každou ženu poplašným signálem. Téměř všechny ženy někdy v životě trpí bakteriálními nebo kvasinkovými infekcemi. Pro zdravý život musí mít ženy povědomí o infekcích a nemocech, které se vyskytují v ženském reprodukčním systému, a musí být schopny rozpoznat různé problémy vagíny. Pokud jsou ignorovány nebo neléčeny, mohou vést ke komplikacím a dokonce ovlivnit porod.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíBěžné vaginální potíže
Přestože čistota a zdravé návyky mohou pomoci vyhnout se mnoha vaginálním potížím, přesto existuje malá pravděpodobnost, že se nakazíte. Povědomí o běžných vaginálních potížích vám může pomoci se jim vyhnout.
Bakteriální vaginóza
Bakteriální vaginóza vzniká v důsledku nerovnováhy bakterií ve vagíně a od ostatních infekcí se liší tím, že není způsobena cizím tělesem. Jedná se o zvýšení a změnu složení bakterií, které jsou normálně přítomny ve vagíně. Onemocnění je spojeno se snížením počtu laktobacilů ve vagíně.
Ačkoli přesná příčina nerovnováhy není známa, může v ní hrát roli sprchování nebo nový sexuální partner či více partnerů. Mezi příznaky bakteriální vaginózy patří bílý nebo šedý výtok, zápach a svědění. Někdy se mohou objevit i nepříjemné příznaky, jako je šedý, rybinou páchnoucí výtok. Bakteriální vaginóza je časté onemocnění a mohou ji dostat i sexuálně neaktivní ženy.
Kvasinkové infekce
Kvasinkové infekce, známé také jako vaginální kandidóza, jsou běžným ženským onemocněním, které vzniká v důsledku přemnožení kvasinkových buněk ve vagíně. Ve zdravé vagíně se vyskytují bakterie a některé kvasinkové buňky. Nerovnováha bakterií a kvasinek však způsobuje, že se kvasinkové buňky množí, což vede k intenzivnímu svědění, otokům a podráždění.
Léčba vaginální kvasinkové infekce může zmírnit příznaky během několika dní. V závažnějších případech to může trvat až dva týdny. Vaginální kvasinkové infekce nejsou považovány za sexuálně přenosnou infekci.
Ačkoli se infekce může šířit pohlavním stykem, mohou je dostat i ženy, které nejsou sexuálně aktivní. Infekce způsobuje svědění, hustý bílý hrudkovitý výtok a bolest při močení nebo sexu, které lze snadno léčit protiplísňovými léky.
Cervicitida
Cervicitida je zánět děložního čípku (dolního konce dělohy ústícího do pochvy), který obvykle vzniká z neinfekčních příčin, jako je chemické nebo fyzikální podráždění či alergie, nebo dokonce v důsledku pohlavně přenosných chorob, jako je kapavka a chlamydie. Mezi příznaky patří krvácení, hnědý, zelený, žlutý nebo hnisavý výtok a bolest při močení a sexu.
Ačkoli se tento stav obvykle léčí antibiotiky, závažná cervicitida se léčí odstraněním abnormálních buněk. Zjištění příčiny cervicitidy je zásadní. Pokud je příčinou infekce, může se rozšířit mimo děložní čípek do dělohy, dále do vejcovodů a do pánevní a břišní dutiny, což může vést k život ohrožujícím infekcím.
To může způsobit problémy s plodností a může dokonce ovlivnit schopnost otěhotnět. Může také způsobit problémy s nenarozeným dítětem, pokud jste již těhotná.
Vaginismus
Vaginismus je stav, který souvisí s bolestí při sexu a představuje stahování svalů ve vagíně. Vaginismus je definován jako opakující se či přetrvávající mimovolní křeč svalstva vnější třetiny vagíny. Tento stav je specifický bolestí při penetraci při pohlavním styku.
Ženy, které tímto stavem trpí, pociťují při pohlavním styku nedobrovolné stažení vagíny, což vede k nepříjemným pocitům, pálení, bolesti a někdy i k nemožnosti prožívat období penetrace. Mezi příznaky patří také obtíže při zavádění tamponů. Ke zmírnění tohoto stavu se běžně používají dilatátory a Kegelovy cviky.
Vulvodynie
Chronická, dlouhotrvající bolest v oblasti kolem vagíny (vulvy), která není způsobena infekcí nebo jiným zdravotním stavem, se nazývá vulvodynie. Vědci ani zdravotníci si nejsou jisti, co ji způsobuje, ale může souviset s hormony, zánětem nebo nervovými problémy, jako je zranění nebo zvýšení hustoty nervů ve vulvě.
Můžete pociťovat ostrou přerušovanou bolest nebo můžete mít pocity pálení, svědění či celkového nepohodlí. Bolest při vulvodynii se může objevit náhodně, ale může ji vyvolat i cvičení, sex nebo nošení těsného spodního prádla či oblečení.
Některé ženy trpí generalizovanou vulvodynií, což je bolest, která se vyskytuje téměř kdekoli v oblasti vulvy. V některých případech mohou mít ženy syndrom vulvární vestibulitidy, kdy je bolest omezena na oblast kolem vchodu do vagíny.
Vulvovaginální atrofie
Vulvovaginální atrofie je běžný stav spojený se sníženou estrogenizací (hypoestrogenismem) vaginální tkáně. Vulvovaginální atrofie se může objevit kdykoli v životním cyklu ženy, ačkoli je častější v postmenopauzální fázi. Tento stav nastává, když tkáně v pochvě nefungují tak, jak by normálně měly, a je způsoben menopauzou nebo zvýšenou hladinou estrogenu.
Mezi běžné příznaky patří suchost pochvy, pálení, svědění, bolest při sexu, výtok, špinění nebo krvácení. Tento stav mohou vyřešit dilatátory, které rozšiřují pochvu, lubrikanty a hormonální léčba.
Vulvární varikozita
Vulvární varikozita je poměrně častá žilní porucha u žen s křečovými žilami pánve a dolních končetin a u těhotných žen. V období po porodu mohou u některých žen perineální žíly přetrvávat a časem se zvětšovat.
Můžete pociťovat tlak nebo pocit plnosti a nepohodlí, případně si všimnout namodralých žilních výdutí. Vulvární varixy se nejčastěji objevují v těhotenství, kdy se vlivem hmotnosti dělohy a zvýšeného objemu krve může krev v žilách hromadit. Dlouhé stání problém ještě zhoršuje.
Vulvární varixy často zůstávají nediagnostikovány kvůli lokalizaci křečových žil, neochotě žen se poradit a někdy i kvůli absenci jakýchkoli potíží.