Běžné příznaky infarktu, které se nesmí ignorovat

Stresující život, nezdravá strava a nedostatek fyzické aktivity společně přispívají k alarmujícímu nárůstu výskytu srdečních infarktů. Zdravá, vyvážená strava a pohyb samy o sobě ke snížení hladiny stresu a snížení rizika srdečního infarktu nestačí.

Srdeční infarkt se ne vždy dostaví se zjevnými varovnými signály, jako je silná bolest na hrudi, ale může se dostavit zcela náhle a nečekaně. Odborníci naznačují, že vaše srdce vás obvykle na potenciální srdeční infarkt upozorní mnohem dříve, než k němu dojde. Vzhledem k tomu, že infarkty se stávají stále častějším problémem, je důležité, aby si lidé uvědomovali jejich příznaky a mohli tak přijmout preventivní opatření, která jim mohou zachránit život.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Vysoká hladina úzkosti

Mnoho lidí, kteří přežili srdeční infarkt uvádí, že předtím, než k infarktu došlo, pociťovali vysokou úroveň úzkosti. Vysoká úroveň úzkosti tedy může být známkou srdečního infarktu. Ne všechny případy vysoké úzkosti však znamenají, že se blíží srdeční infarkt. Vždy je však lepší být předem varován a přijmout potřebná opatření.

Prokázala se souvislost mezi úzkostí a rizikovými faktory ischemické choroby srdeční a zjistilo se, že úzkost je nezávislým rizikovým faktorem ischemické choroby srdeční a srdečních úmrtí.

Otok

Lidé často mylně považují otoky nohou nebo kotníků za příčinu dlouhodobého stání, nebo sezení a nepřipisují nahromadění tekutiny v různých částech těla srdečnímu selhání. Srdeční selhání však obecně způsobuje hromadění tekutin v těle, což vede k otokům nohou, kotníků, břicha a chodidel.

Ačkoli není prokázáno, že zánět způsobuje kardiovaskulární onemocnění, u pacientů se srdečním onemocněním a mrtvicí je zánět běžný. Podnětem k mnoha infarktům a některým formám mrtvice je hromadění tukového plaku bohatého na cholesterol v cévách.

Kašel

Kašel může být někdy známkou blížícího se srdečního infarktu. Nejčastěji však může být kašel a rýma důsledkem infekce. Nicméně silný kašel se nesmí ignorovat, zejména pokud člověk vykašlává krvavé hleny, nebo se jedná o nepříjemný kašel či sípání, což může být varovným příznakem srdečního selhání.

K neustálému kašli dochází, když se v plicích začne hromadit tekutina. Čistě levostranné srdeční selhání může mít za následek buď plicní kongesci, nebo hypoperfuzi (snížený průtok krve srdcem), případně obojí, a může vyústit v levostranné příznaky, jako je dušnost, kašel, sípání a únava.

Bolesti v různých částech těla

Mnoho osob, které přežily srdeční infarkt, často tvrdí, že již před infarktem pociťovaly bolest na hrudi, která se postupně rozšířila do zad, čelisti, paží, ramen a břicha. Ne každý však pocítí bolest na hrudi a místo toho může pociťovat bolest v jiných částech těla.

Obecně může člověk pociťovat bolest mezi lopatkami nebo v jedné či obou pažích, což je poměrně časté. I když bolest nemusí být nepřetržitá, neměla by být ignorována.

Další běžné příznaky srdečního infarktu

Studený pot
Nepříjemné pocity na hrudi
Nevolnost
Dušnost
Závratě

Nikdy tyto příznaky neignorujte a nepředpokládejte, že prostě zmizí. Pokud tyto příznaky přetrvávají déle než 10 minut, okamžitě volejte záchrannou službu. Pokud je to možné, požádejte osobu ve vaší blízkosti, aby vás odvezla do nejbližší nemocnice. Kromě toho rozžvýkejte nebo spolkněte aspirin. Pokud jste však na aspirin alergičtí, tento přípravek neužívejte.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Penn Medicine , WebMD