Běžné příčiny bolesti v pravém podbřišku

Bolest břicha je běžnou, ale pro každého děsivou příhodou. Při setkání s bolestí břicha nás jako první napadne zánět slepého střeva a hospitalizace v nemocnici.

V závislosti na tom, z které strany břicha bolest vychází nebo na kterou se zaměřuje, se mohou příčiny lišit. Zde si povíme o 6 nejčastějších příčinách bolesti břicha v pravém podbřišku. Obvykle taková bolest v podbřišku ukazuje na problém v tlustém střevě.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co způsobuje bolest v pravém podbřišku?

Crohnova choroba začíná jako mírná křeč

Crohnova choroba je chronické onemocnění, které se vyvíjí v průběhu času. Pokud se neřeší rychle, vede k silným bolestem v pravém podbřišku. Onemocnění často vzniká jako mírné křeče po dobu několika měsíců před plnohodnotným záchvatem. Při preventivní prohlídce se lékař pravděpodobně zeptá na epizody průjmu, zvracení a bude pátrat po citlivosti nebo útvaru v podbřišku.

Divertikulitida způsobuje zánět ve střevě

Jednoduše řečeno, divertikulitida je zánět střevního divertiklu. Mírné případy vyvolávají občasnou bolest v podbřišku, ale těžké případy mohou způsobit, že se budete svíjet v bolestech. Pokud cítíte v podbřišku útvar doprovázený mírnou horečkou, považujte divertikulitidu za potenciální problém. V případě prasknutí hrozí septický šok, proto nikdy neignorujte bolest, která se časem zhoršuje.

Zánět slepého střeva vyvolává bolest v pravém podbřišku

Nejčastější a všeobecně známá příčina bolesti v pravém podbřišku je také jednou z nejnebezpečnějších. Naše znalosti o slepém střevě jsou prozatím omezené, ale víme, že když je zanícené a praskne, může vám být velmi špatně. Pokud bolest začíná difuzně a soustředí se do pravého podbřišku, okamžitě navštivte pohotovost. Zánět slepého střeva obvykle začíná jako tupá bolest, ale může se velmi rychle zhoršit.

Nesnášenlivost laktózy způsobuje nadýmání a plynatost

Pokud zaznamenáte citlivost v břiše a pocit plynatosti, který se zhoršuje po konzumaci mléka nebo mléčných výrobků, můžete trpět nesnášenlivostí laktózy. Ve většině případů je intolerance laktózy diagnostikována v raném dětství a lidé s tímto onemocněním by se měli vyhýbat mléčným výrobkům. V případě, že se náhodně napijete mléka, můžete pociťovat nadýmání, plynatost, zvracení a průjem. Pokud k tomu dojde, zkontrolujte etikety na výrobcích potravin, které jste jedli v posledních 24 hodinách.

Poruchy ledvin ovlivňují břicho

Zatímco bolest zad je nejčastějším projevem onemocnění ledvin, někdy může být infekce natolik závažná, že se projeví bolestí břicha. Pokud je doprovázena krví v moči a zimnicí, musíte okamžitě navštívit lékaře. Může se jednat o prostý zánět močového měchýře nebo o poněkud závažnější formu infekce ledvin.

Rakovina tlustého střeva může začít jako svědění v břiše

Rakovina tlustého střeva může často způsobovat bolest v dolním kvadrantu, kde je přítomna. Léze tlustého střeva na pravé straně často způsobují charakteristické svědění v této oblasti. Vyšetřující lékař pravděpodobně najde hmatný útvar na pravé straně podbřišku. K určení povahy útvaru často slouží biopsie.