Běžné příčiny a příznaky černé stolice u dospělých

Barva a zápach vaší stolice může prozradit mnoho o vašem zdraví a stravě. Jakýkoli odstín hnědé barvy je považován za normální a zdravý. Ale tady je pravda – stolice může mít různé barvy, od odstínů hnědé a žluté až po bílou, zelenou a dokonce černou.

Černá stolice může být způsobena dvěma hlavními důvody. Může to být nějaké tmavě zbarvené jídlo nebo nápoj, který jste měli. Nebo je ve vaší stolici krev. Pokud stolice vypadá černě a téměř jako dehet, může to být známka krvácení do horní části trávicího traktu. Tento stav se nazývá meléna a je považován za urgentní akutní stav. Podívejme se na 6 možných příčin černé stolice.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Tmavě zbarvené potraviny

Pokud je barva vašeho jídla příliš tmavá, je pravděpodobnost výskytu černé stolice vysoká. Zde je několik možností:

 • Černá lékořice.
 • Borůvky.
 • Tmavé čokoládové sušenky.
 • Ovocný punč.
 • Sušené švestky.
 • Některá zelenina, například řepa a brusinky.

Doplňky železa nebo jiné léky

Černá stolice se může objevit také v případě, že užíváte doplňky železa. Léky totiž obsahují velké množství železa a to vede k mnohem tmavšímu odstínu stolice. To je důvod, proč mohou mít černou stolici těhotné ženy (které užívají tablety železa a jiné prenatální vitamíny) a anemičtí lidé (kteří užívají doplňky železa).

Také novorozenci mohou mít zpočátku černou stolici, protože během porodu spolykali stopové množství krve své matky.

Dalším důvodem pro černou stolici je častá konzumace některých druhů léků, jako jsou antikoagulancia nebo nesteroidní protizánětlivé léky.

Žaludeční vředy

Žaludeční vředy neboli peptické vředy jsou velmi častým problémem. Jedná se o vředy, které obvykle vznikají ve vnitřní sliznici žaludku nebo tenkého střeva. Mohou být způsobeny bakteriemi, nadměrným požíváním alkoholu, kouřením nebo častým užíváním některých léků. Jedna studie zjistila, že meléna je způsobena především žaludečním vředem. Máte tyto symptomy vzniku žaludečního vředu?

Gastritida

Gastritida je stav, kdy dochází k zánětu žaludeční sliznice. Zánět může trvat roky, pokud není léčen, a způsobuje velké bolesti a nepohodlí. Černá stolice je běžným příznakem erozivní gastritidy – typu gastritidy s malým zánětem a tvorbou vředů ve sliznici žaludku.

Jícnové varixy

Dehtovitá černá stolice může být příznakem jícnových varixů. Při zablokování průtoku krve do jater dochází k poškození zduřelých žil v dolní části jícnu (v blízkosti žaludku) a k jejich krvácení.

Rakovina

Někdy mohou černou stolici způsobit zhoubné nádory. Tento typ nádorů se obvykle zaměřuje na jícen a žaludek, a to by mohlo vést k černé stolici. Některé typy rakoviny mohou vést k černé stolici. Rakovina tlustého střeva vzniká, když rakovinné buňky začnou růst z tlustého střeva nebo konečníku a rozšíří se do dalších okolních orgánů. Černá stolice může být také příznakem rakoviny žaludku. U tohoto typu se zdravé buňky ve vnitřní výstelce žaludku v průběhu let změní na rakovinné.

Příznaky, na které je třeba dávat pozor

Pokud jste nesnědli nic, co by ve vás vyvolalo podezření, zkontrolujte, zda se u vás spolu s černou stolicí nevyskytují následující příznaky.

 • Bolest břicha.
 • Nevolnost.
 • Průjem.
 • Horečka.
 • Bolest konečníku.
 • Úbytek hmotnosti.

Pokud se barva vaší stolice náhle změnila, aniž byste jedli tmavé potraviny nebo užívali doplňky železa a jiné léky, okamžitě navštivte lékaře. Černá stolice způsobená zdravotním důvodem může být vážná, pokud není včas léčena.