Benigní hyperplazie prostaty: Příznaky, diagnostika a léčba
Benigní hyperplazie prostaty obvykle začíná krizí. Myslíte si, že to bude jako každý jiný den. Místo toho najednou zjistíte, že se svíjíte v bolestech a vůbec se nemůžete vymočit, i když se vám zoufale chce. Samozřejmě vás okamžitě odvezou na pohotovost, kde vám pravděpodobně násilím zavedou katetr, aby odvedli velké množství nahromaděné moči. A pak budete vyzváni, abyste přednostně navštívili urologa.
Co se právě stalo?
Benigní hyperplazie prostaty, onemocnění, jehož histologická prevalence je přibližně 10 % u mužů ve věku 30 let, 20 % u mužů ve věku 40 let, dosahuje 50-60 % u mužů ve věku 60 let a 80-90 % u mužů ve věku 70 a 80 let.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czZde je to, co byste měli vědět.
Co je benigní hyperplazie prostaty?
Benigní hyperplazie prostaty (BPH), laicky známá jako zvětšená prostata, je stav, kdy prostata roste do velikosti, která je větší než normální.
Benigní hyperplazie prostaty obvykle není život ohrožující. Je také nenádorová a nemůže vést k rakovině. Může však způsobovat mnoho bolestivých močových příznaků, a proto je nejlepší nechat se na ni okamžitě vyšetřit.
Co způsobuje BPH?
Prostata je žláza velikosti vlašského ořechu, která se nachází pod močovým měchýřem a před konečníkem. Její umístění je takové, že obklopuje močovou trubici – trubici, která vede z močového měchýře přes penis (u mužů) a odvádí moč. Prostata je zodpovědná za vylučování tekutiny, která obsahuje látky důležité pro udržení zdraví a funkce spermií. Jakmile se tato tekutina smísí se spermiemi, stane se z ní sperma.
Když se prostata zvětšuje, může začít stlačovat močovou trubici a způsobit zesílení stěn močového měchýře. To může vyvolat řadu znepokojivých příznaků, jako je bolestivé močení. To může vést k zablokování průchodu moči, a tím ke vzniku různých příznaků spojených s BPH.
Není příliš jasné, proč k tomuto pokračujícímu růstu dochází. Vědci a lékaři se však domnívají, že je to důsledek přirozených hormonálních změn, které v mužském těle probíhají s přibývajícím věkem.
U koho je vyšší pravděpodobnost výskytu BPH?
Existuje řada faktorů, které mohou způsobit, že je muž náchylnější k BPH. Mezi ně patří např:
Věk nad 40 let
Výskyt benigní hyperplazie prostaty v rodině
Životní styl s nedostatkem fyzické aktivity nebo cvičení
Trpíte obezitou
Máte cukrovku 2. typu
Trpíte erektilní dysfunkcí
Srdeční nebo kardiovaskulární onemocnění
I když nevykazujete žádnou z výše uvedených příčin, přesto je nejlepší navštívit svého lékaře a nechat se adekvátně otestovat proti nebezpečí zvětšené prostaty, zejména pokud jste starší.
Jaké jsou příznaky benigní hyperplazie prostaty?
Jak již bylo uvedeno dříve, zvětšená prostata vyvíjí tlak na močovou trubici, a tím brání přirozenému průtoku moči. To může vyvolat různé příznaky, jako např:
Časté, naléhavé močení
Obtížné nebo bolestivé močení
Únik moči nebo kapání po močení
Neúplné vyprázdnění močového měchýře
Noční buzení za účelem močení
Slabý nebo pomalý proud moči
Nestejnoměrný proud moči (proud moči, který začíná a přestává v přestávkách)
Bolest v oblasti podbřišku
Vypouštění krve spolu s močí
Poznámka: Tyto příznaky obvykle zaznamená pouze 30 % mužů s BPH. Není tedy nutné, aby každý muž, který trpí BPH, věděl, že má toto onemocnění. Chcete-li tedy mít jistotu, poraďte se se svým lékařem bez ohledu na to, zda typické příznaky BPH pociťujete, nebo ne, zejména pokud jste překročili 40 let věku.
Jaká jsou rizika spojená s ignorováním těchto příznaků?
Muži i ženy nakonec ignorují mnoho příznaků souvisejících se zdravím v domnění, že jde o přirozenou součást procesu stárnutí. Také pokud jde o BPH, muži nakonec neberou tyto příznaky příliš vážně a opět si myslí, že vzhledem k tomu, že BPH s věkem přibývá, je to naprosto normální a není třeba si s tím dělat starosti.
V tom mají sice pravdu, ale rozhodně by se mýlili, kdyby příznaky ignorovali, protože by to mohlo vést k zadržování moči nebo ztrátě schopnosti správně vyprazdňovat močový měchýř. To může být s přibývajícími léty buď akutní, nebo chronické. A když dojde k chronické retenci moči, může člověk nejen pociťovat nesnesitelnou bolest, ale také bude muset být okamžitě převezen na pohotovost k vypuštění moči.
Příliš dlouhé ignorování příznaků může navíc vést k následujícím komplikacím:
Poškození ledvin a/nebo močového měchýře
Kameny v močovém měchýři
Infekce močových cest
Jak se benigní hyperplazie prostaty diagnostikuje?
Aby lékař mohl posoudit, zda trpíte BPH, bude se nejprve zajímat o vaši celkovou zdravotní a rodinnou anamnézu. Poté bude následovat fyzikální vyšetření, při kterém lékař mimo jiné zkontroluje, zda není přítomný výtok z penisu, zduřelý šourek nebo zduřelé lymfatické uzliny v oblasti třísel.
Lékař bude muset také provést rektální vyšetření, při kterém bude muset do konečníku zasunout prst v rukavici a s lubrikantem, aby nahmatal, zda je prostata citlivá, zvětšená nebo celkově abnormální.
Příznaky benigní hyperplazie prostaty mohou často napodobovat příznaky jiných běžných onemocnění, jako jsou infekce močových cest nebo zúžení močové trubice. Proto, aby se předešlo nesprávné diagnóze, vás lékař může odeslat k urologovi. Urolog provede řadu testů, aby mohl stav dále přesně diagnostikovat a vyloučit další možná onemocnění. Tato vyšetření mohou zahrnovat:
Rozbor moči: ke zjištění známek krvácení nebo infekce.
Krevní test na prostatický specifický antigen (PSA): ke kontrole vysoké hladiny prostatické bílkoviny, která svědčí o rakovině prostaty.
Urodynamické testy: k posouzení, jak dobře funguje močový trakt z hlediska ukládání a uvolňování moči.
Cystoskopie: k vyšetření vnitřku močové trubice a močového měchýře.
Transrektální ultrazvuk: při něm se do konečníku zavede sonda, která vytvoří obraz prostaty.
Biopsie: při níž se odebere malý kousek tkáně prostaty k vyšetření pod mikroskopem.
Jak lze benigní hyperplazie prostaty léčit?
Jakmile vám bude formálně diagnostikována benigní hyperplazie prostaty, lékař vám vysvětlí možnosti léčby, které jsou k dispozici, a pomůže vám dospět k rozhodnutí, které je pro vaši situaci nejlepší. Některé z těchto možností léčby zahrnují:
Léky: Některé léky, jako jsou alfa-blokátory nebo inhibitory 5-alfa-reduktázy, mohou pomoci zmírnit příznaky spojené s benigní hyperplazií prostaty.
Minimálně invazivní zákroky: Mezi ně patří jehlová ablace a laserová terapie
Chirurgická léčba: Pokud všechny ostatní postupy selžou, může být k úplnému odstranění příznaků nutná kompletní prostatektomie nebo resekce prostaty chirurgickým zákrokem.
Existují nějaké přírodní prostředky pro léčbu BPH?
Zdá se, že existuje několik přírodních prostředků, které mohou fungovat při léčbě příznaků zvětšené prostaty. Některé z nich zahrnují:
Saw palmetto: Několik malých studií naznačilo, že saw palmetto, plod určitého druhu palmy, může pomoci zmírnit příznaky BPH. Bylo však také zjištěno, že při provádění rozsáhlejších studií nebyla serenoa plazivá shledána účinnější než placebo.
Beta-sitosterol: Studie naznačují, že beta-sitosterol může pomoci zmírnit močové příznaky související s BPH. A přestože se při užívání beta-sitosterolu neprokázaly žádné závažné vedlejší účinky, lékaři si stále nejsou vědomi dlouhodobých účinků této konkrétní přírodní léčby.
Výtažek z pylu žitné trávy: Studie zjistila, že u mužů, kteří užívali výtažek z pylu žitné trávy, došlo ke zlepšení nočních příznaků probouzení se k močení ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo. Tato studie však trvala pouze šest měsíců a nesrovnávala výsledky tohoto doplňku stravy s výsledky léků na předpis.
Pygeum: Několik malých studií naznačilo, že tento doplněk stravy, který pochází z kůry africké slivoně, může pomoci při vyprazdňování močového měchýře a průtoku moči. Tyto studie však nebyly příliš dobře navrženy. Z tohoto důvodu je těžké s jistotou říci, zda je tento přírodní prostředek skutečně účinný při léčbě příznaků BPH. Kromě toho, i když se zdá, že použití pygea je bezpečné, může u některých lidí vyvolat vedlejší účinky, jako jsou žaludeční potíže a bolesti hlavy. Také neexistují žádné studie, které by prokázaly jeho dlouhodobou bezpečnost.
Kopřiva dvoudomá: Předpokládá se, že kořen kopřivy zlepšuje některé příznaky BPH, a často se používá v kombinaci s jinými přírodními přípravky na léčbu BPH, jako je pygeum nebo saw palmetto, i když vyvolává několik mírných vedlejších účinků, jako jsou kožní vyrážky nebo žaludeční nevolnost. Bohužel v přehledu z roku 2017 byla oznámena potřeba dalších studií. V současné době tedy neexistují žádné silné vědecké důkazy, které by naznačovaly, že kopřiva je účinnější než žádná léčba.
Poznámka: I když mohou existovat přírodní prostředky, které by mohly pomoci v boji proti příznakům zvětšené prostaty, dostupné důkazy jsou velmi sporné. Protože vědci skutečně nevědí, zda tyto prostředky skutečně fungují, bylinné terapie pro zvládání BPH se v současné době nedoporučují.
Může BPH zvyšovat riziko rakoviny prostaty?
Vzhledem k tomu, že obě onemocnění jsou běžná u mužů ve věku 70, 80 a více let, čelí muž s přibývajícím věkem automaticky zvýšenému riziku vzniku BPH i rakoviny prostaty. Neexistují však žádné konkrétní důkazy, které by existenci souvislosti mezi těmito dvěma stavy potvrzovaly.
Důležité je také vědět, že benigní hyperplazie prostaty a rakovina prostaty nejsou totéž, jak si mnozí lidé často myslí a začínají panikařit.
Může léčba BPH způsobit nějaké sexuální vedlejší účinky?
Ve většině případů není pravděpodobné, že by muž s BPH v důsledku tohoto onemocnění pociťoval sexuální dysfunkci. Podstoupení některých lékařských nebo chirurgických zákroků jako prostředků léčby však může potenciálně ovlivnit sexuální funkce muže tím, že způsobí problémy s ejakulací nebo erektilní dysfunkci.
Nejlepší je probrat obavy z tohoto problému s odborným urologem. Ten může muži pomoci získat nejlepší radu a pomoc nejen při léčbě BPH, ale i při minimalizaci jakéhokoli negativního dopadu, který by léčba BPH mohla mít na jeho sexuální život.
Lze BPH předcházet?
Bohužel neexistuje žádné definitivní preventivní opatření, které by zabránilo zvětšování mužské prostaty s přibývajícím věkem. Mnozí vědci se však domnívají, že nadbytek tělesného tuku hraje důležitou roli při regulaci růstu buněk a hladiny hormonů. Výběr stravy, která je více založená na rostlinné stravě, a pravidelné cvičení k udržení hmotnosti proto mohou pomoci snížit riziko.