Antivirové byliny k posílení imunitního systému a proti virům

Věděli jste, že existuje více než 400 různých virů, které mohou způsobit infekce, včetně běžného nachlazení, chřipky, hepatitidy, mononukleózy a HIV?

V současné době se mnoho lidí rozhoduje pro každoroční očkování proti chřipce neboli vakcínu proti chřipce, ale výzkumy ukazují, že nejsou vždy účinné kvůli mutujícím kmenům chřipkového viru.

Naštěstí existuje řada účinných antivirových bylin, které posilují imunitní systém, snižují zánět a bojují proti infekcím.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to virus?

Virus je malé infekční agens, které se může množit pouze uvnitř živých buněk jiných organismů. Viry mohou infikovat všechny typy forem života – člověka, zvířata, rostliny i mikroorganismy včetně bakterií a archeí. Vyskytují se téměř ve všech ekosystémech na Zemi a jsou nejrozšířenějším typem biologické entity.

Viry byly skutečně popsány jako „organismy na hranici života“, protože nesou genetický materiál, rozmnožují se a vyvíjejí se prostřednictvím přírodního výběru, ale postrádají buněčnou strukturu, která je obecně nutná k tomu, aby byly považovány za živé.

Virus se může šířit mnoha způsoby. U zvířat je virus přenášen hmyzem sajícím krev. Některé viry, například chřipka, se šíří kašláním a kýcháním.

Viry, jako je virová gastroenteritida (infekční průjem), se přenášejí fekálně-orální cestou (což je důsledek špatné hygieny) a přenášejí se z člověka na člověka kontaktem nebo se do těla dostávají prostřednictvím potravin a vody. HIV je jedním z několika virů, které se přenášejí pohlavním stykem a kontaktem s infikovanou krví.

Co jsou antivirové byliny?

Antivirové byliny brání rozvoji virů. Mnohé z nejlepších antivirových bylin posilují imunitní systém, což umožňuje tělu napadat virové patogeny. To může být dokonce lepší než útok na konkrétní patogeny, k čemuž jsou určeny protivirové léky, protože patogeny časem mutují a stávají se méně citlivými na léčbu.

Antivirové byliny nejenže bojují proti virovým infekcím, posilují imunitní systém a fungují jako přírodní léky proti chřipce, ale mají řadu dalších zdravotních přínosů, jako je podpora kardiovaskulárního systému, trávení a protizánětlivé účinky.

Které jsou nejlepší antivirové byliny

Echinacea

Echinacea se stala jednou z nejprodávanějších bylin všech dob. To proto, že pravidelné užívání echinacey je prospěšné pro podporu imunity a celkového zdraví. Existují značné důkazy naznačující, že fytochemikálie v echinacei mají schopnost snižovat virové infekce a nádory.

Echinacea je jedním z nejsilnějších přírodních antivirotik proti lidským virům. Obsahuje sloučeninu zvanou echinacein, která brání bakteriím a virům proniknout do zdravých buněk. To výrazně snižuje pravděpodobnost nákazy jakoukoli infekcí při konzumaci echinacey.

Mezi další přínosy echinacey patří její schopnost zmírňovat bolest, tlumit záněty, zlepšovat kožní problémy, léčit problémy horních cest dýchacích a zlepšovat duševní zdraví.

Černý bez

Černý bez má silné imunitu posilující antivirové vlastnosti. Několik studií dospělo k závěru, že černý bez může pomoci zkrátit trvání příznaků nachlazení. Existují také výzkumy, které naznačují, že každodenní výtažek z černého bezu působí na zlepšení příznaků chřipky.

Černý bez je bohatý na antioxidační a protizánětlivé sloučeniny. Obsahuje také imunostimulační sloučeninu zvanou antokyanidiny.

V místním obchodě s potravinami nebo zdravou výživou najdete spoustu možností, jak si bezinky vybrat. Mezi nejoblíbenější formy patří bezinkový sirup, žvýkačky a šťáva.

Andrographis

Andrographis je jednou z nejoblíbenějších léčivých rostlin, která se po staletí používá v Americe, Asii a Africe. Má silné sloučeniny, které mají antivirové, antimikrobiální, antioxidační a protizánětlivé účinky.

Tradičně se andrographis používal při chřipce a malárii. Dnes vědci zkoumají andrographis jako účinný antivirový prostředek. Byl považován za zázračnou sloučeninu omezující replikaci virů a jejich vývoj.

Studie publikovaná v roce 2017 v časopise Microbes and Infection zjistila, že když byl andrografolid (účinná látka v andrographisu) podáván myším s virem chřipky spolu s inhibitorem vstupu viru, zvýšila tato kombinace míru přežití, zmenšila patologii plic, snížila virovou zátěž a snížila množství zánětlivých cytokinů.

Andrographis je k dispozici ve formě kapslí a tinktury a lze jej nalézt online nebo ve většině obchodů se zdravou výživou.

Česnek

Experimenty prokázaly, že česnek – respektive specifické chemické sloučeniny, které se v česneku nacházejí – je vysoce účinný při zabíjení nespočtu mikroorganismů zodpovědných za některé z nejběžnějších i nejvzácnějších infekcí, včetně tuberkulózy, zápalu plic, afty a herpesu.

Nejenže je jednou z nejlepších antivirových bylin na herpes, ale svými vlastnostmi pomáhá také při léčbě očních infekcí a funguje jako přírodní lék na ušní infekce.

Mezi další výhody syrového česneku patří jeho schopnost snižovat riziko vzniku rakoviny, kontrolovat hypertenzi, posilovat kardiovaskulární zdraví a bojovat proti vypadávání vlasů.

Chcete-li si doma připravit česnekový olejový nálev, rozdrťte stroužky česneku a přidejte je do nosného oleje (například olivového). Směs nechte asi pět hodin odstát, poté kousky česneku sceďte a olej uchovávejte ve sklenici s víčkem. Tento nálev lze při lokálním použití použít také jako antivirový prostředek proti oparům.

Syrový stroužek česneku můžete také spolknout – pokud je příliš velký, budete ho možná muset rozříznout na polovinu. Jednou kousněte, aby se uvolnil allicin a poté ho spolkněte s vodou jako tabletu.

Kořen astragalu

Kořen astragalu, další silná antivirová bylina, se v tradiční čínské medicíně používá již po staletí a jeho hlavní využití spočívá v posílení imunitního systému organismu. Vědecké studie prokázaly, že astragalus má antivirové vlastnosti a stimuluje imunitní systém, což naznačuje, že může pomoci při léčbě běžného nachlazení nebo chřipky.

Je to jedna z nejúčinnějších antivirových bylin na HSV. Studie z roku 2004 hodnotila účinky astragalu na virus herpes simplex typu 1 a zjistila, že bylina má zjevnou inhibiční účinnost.

Další studie publikovaná v časopise Chinese Medical Sciences Journal dospěla k závěru, že astragalus je schopen inhibovat růst viru coxsackie B u myší.

Astragalus funguje nejen jako přírodní léčba virových infekcí, ale má také antibakteriální a protizánětlivé účinky a používá se na kůži při ošetřování ran. Je také jednou z adaptogenních bylin, které snižují hladinu kortizolu.

Krůtí ocas

Houba krůtí ocas je dobře známá pro svou schopnost stimulovat imunitní funkce. Obsahuje polysacharidy, které mají při konzumaci imunitu posilující sílu.

Když vědci hodnotili imunomodulační účinky krůtího ocasu, zjistili, že je schopen zvýšit antivirové cytokiny a má mírný vliv na růstové faktory.

Výzkum také naznačuje, že krůtí ocas je účinný proti orálnímu kmeni lidského papilomaviru (HPV). Když se používal v kombinaci s reishi během dvouměsíční léčby, zlepšily houby výsledky u 88 procent pacientů.

Studie zdůrazňují antivirové účinky sloučenin krůtího ocasu, které jsou schopny blokovat vstřebávání viru do buněk.

Nejběžnější způsoby užívání krůtího ocasu jsou ve formě kapslí, prášku nebo čaje. Popularita medicinálních hub stoupá a snadno je najdete v místním obchodě se zdravou výživou.

Reishi

Houba Reishi je adaptogen, který pomáhá posilovat obranyschopnost organismu proti infekcím. Pomáhá navrátit tělo do homeostázy a regulovat imunitní funkce.

Reishi obsahuje dvě silné sloučeniny, polysacharidy a triterpeny, které jsou známé svou schopností posilovat imunitní reakci a snižovat zánět.

Reishi a další medicinální houby můžete snadno najít ve formě kapslí a prášku v místním obchodě se zdravou výživou.

Kořen lékořice

Kořen lékořice se stává významným hráčem při hledání léčby a prevence nemocí, jako je hepatitida C, HIV a chřipka.

Časopis Chinese Journal of Virology publikoval přehled, který potvrzuje antivirovou aktivitu kořene lékořice díky obsahu triterpenoidů. Další publikace z roku 2010 upozorňuje na antioxidační, volné radikály zachraňující a imunostimulační účinky lékořice.

Mezi další přínosy kořene lékořice patří:

Lék na bolest v krku pro rychlou úlevu
Přírodní prostředek proti kašli
Ochrana před příznaky a symptomy netěsnosti střev
Snížení únavy nadledvinek
Úleva od bolesti

Olivový list

Olivový list má antivirové vlastnosti, díky nimž dokáže léčit nachlazení a nebezpečné viry včetně příznaků kandidy, meningitidy, zápalu plic, chronického únavového syndromu, hepatitidy B, malárie, kapavky a tuberkulózy. Léčí také infekce zubů, uší a močových cest a je přírodní léčbou pásového oparu.

Výzkumy ukazují, že výtažky z olivových listů účinně bojují proti řadě mikrobů způsobujících onemocnění, včetně některých virů, které způsobují chřipku a další infekce dýchacích cest. Účinné sloučeniny obsažené v olivových listech ničí napadající organismy a nedovolují virům, aby se množily a způsobily infekci.

Ve skutečnosti jsou olivové listy pro naše zdraví tak prospěšné, že léčba výtažky z olivových listů zvrátila ve studii provedené na Lékařské fakultě Newyorské univerzity mnoho změn spojených s infekcí HIV-1.

Oregano

Oregano je silný antivirový prostředek. Léčebné oregano se destiluje, aby se z něj získal esenciální olej a zachovaly se jeho léčivé látky. Ve skutečnosti je k výrobě pouhého jednoho kilogramu oreganového oleje zapotřebí více než 1 000 kilogramů divokého oregana!

Ukazuje se, že účinky oreganového oleje předčí některá antibiotika, a to bez škodlivých vedlejších účinků. To proto, že oregano obsahuje dvě silné sloučeniny, karvakrol a thymol, které mají silné antibakteriální a protiplísňové účinky.

Právě karvakrol zvládá virové infekce, stejně jako alergie, nádory, parazity a záněty způsobující nemoci.

Šalvěj

Šalvěj je základní složkou tradiční čínské medicíny a ájurvédské medicíny. Tradiční bylinkáři si šalvěje cení pro její schopnost pomáhat v boji proti infekcím a zlepšovat řadu onemocnění.

Výzkumy dokládají, že šalvěj má antivirové, antioxidační a protizánětlivé účinky. Studie ukazují, že diterpeny obsažené v šalvěji pomáhají v boji proti virovým infekcím.

Jedním z nejlepších způsobů využití šalvěje je pití šalvějového čaje. Má uklidňující a hojivé účinky a můžete si ho připravit doma z čerstvých šalvějových listů nebo koupit hotový v místním obchodě se zdravou výživou.

Jak používat antivirové byliny

Bylinný čaj

Čaje jsou skvělým způsobem, jak každý den využívat antivirové účinky bylin. Jednu polévkovou lžíci bylinek povařte 5-10 minut v horké vodě. Například echinacea je oblíbený bylinný čaj, který se prodává ve většině obchodů s potravinami, takže práci již odvedli za vás.

Bylinný nálev

Bylinné nálevy jsou silnější než čaje, protože vyžadují větší množství bylin. Chcete-li si připravit vlastní bylinný nálev, namočte šálek antivirových bylin do vody na dobu asi 7 hodin.

Nálev uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě a pijte ho studený nebo ohřátý. Protože jsou nálevy silné, nepijte více než jeden šálek denně.

Udělejte si sami bylinný olej

Infuzní olej vznikne, když bylinu několik hodin zahříváte v nosném oleji. K zahřátí směsi můžete použít troubu nebo ji zkuste nechat 12 hodin na horkém a slunném místě. Použijte asi 1/2 šálku antivirové byliny (můžete použít jednu bylinu nebo směs) a přidejte ji do 1 šálku kokosového nebo jojobového oleje.

Pokud směs zahříváte v troubě, měla by být v nádobě vhodné do trouby 3 hodiny při teplotě 200 stupňů. Pokud se rozhodnete troubu nepoužít, dejte směs do vzduchotěsné nádoby a nechte ji stát na slunném místě asi 12 hodin.

Jakmile se bylinky v oleji vylouhují, listy slijte a olej uchovávejte ve sklenici. Olej můžete používat lokálně, abyste zmírnili bolest a zbavili se infekcí.

Esenciální oleje

Mnoho z těchto bylin se prodává jako esenciální oleje – ujistěte se, že kupujete organické a čisté esenciální oleje od renomované společnosti.

Chcete-li využít výhod esenciálních olejů, jako jsou jejich antivirové vlastnosti, rozptylujte 3-5 kapek v domácnosti, přidejte 2-3 kapky do teplé vody při koupeli nebo smíchejte 1-2 kapky s nosným olejem a směs naneste přímo na pokožku.

Masáž esenciálních olejů do nohou, břicha a hrudníku je užitečná při boji s horečkou nebo příznaky chřipky. Pokud s tímto přírodním prostředkem začínáte, použijte průvodce esenciálními oleji, který vám pomůže začít.

Recepty

Skvělým způsobem, jak dostat bylinky do každodenního jídelníčku, je přidat je do smoothie. Skvělou volbou je recept na alkalizující šťávu, která obsahuje stroužek česneku. Je to skvělý způsob, jak bojovat proti virovým infekcím a posílit zdraví vašeho kardiovaskulárního systému.

Zkuste si doma připravit bylinné čaje. Jsou snadné a plné zdraví prospěšných látek. Místo kurkumy můžete použít kořen lékořice – stačí postupovat podle receptu na kurkumový čaj a přidat lžičku vybrané bylinky. Studie však naznačují, že kurkumin umocňuje antivirové účinky kurkumy.

Nenechte si ujít příležitost přidat tyto silné protivirové byliny do svých jídel. Lze je přihodit k tolika jídlům během dne, a to se vyplatí! Vyzkoušejte zeleninovou omeletu, která vyžaduje česnek a oregano – dvě antivirové bylinky, které bojují proti infekcím.

Snadný způsob, jak tyto bylinky přidat do svého jídelníčku, je přihodit je do zdravých polévek! Do kterékoli z polévek můžete přidat 2-5 kapek esenciálního oleje, bylinného nálevu nebo olejového nálevu. Zvýší jejich chuť a prospěšnost pro zdraví.

Rizika a vedlejší účinky

Pokud používáte nálevy nebo éterické oleje, nezapomeňte, že tyto produkty jsou extrémně silné a neměly by se užívat dlouhodobě. Pokud tyto přírodní prostředky používáte pro jejich protivirové vlastnosti, nekonzumujte je déle než dva týdny. Důležité je dát si mezi dlouhými dávkami přestávku.

Pokud jste těhotná, buďte při používání éterických olejů opatrná a předtím se obraťte na svého lékaře.

Některé antivirové byliny se vzájemně ovlivňují s léky, proto si přečtěte informace o bylině dříve, než začnete konzumovat její extrakt nebo esenciální olej.

Závěrečné myšlenky
Jste znepokojeni tím, jak se zbavit viru? Vzhledem k tomu, že kolem nás kolují vysoce nakažlivé viry, jako je například chřipka, lidé hledají přírodní antivirové látky, které budou skutečně fungovat.
Přírodní antivirové látky, včetně potravin, které jsou antivirové, a antivirových esenciálních olejů, pomáhají posilovat imunitní systém a bojovat proti virovým infekcím, včetně chřipky, herpesu, HIV a možná i HPV, i když vědci tyto možnosti teprve zkoumají.
Chcete-li si udržet zdravý imunitní systém, aby vaše tělo mohlo bojovat s patogeny, se kterými se nevyhnutelně setká, zařaďte do svého zdravotního režimu antivirové čaje, tinktury, doplňky stravy a esenciální oleje.