Angulární cheilitida: Příznaky a příčiny tohoto zánětlivého onemocnění rtů
Angulární cheilitida, nazývaná také angulární stomatitida či angulární cheilóza, je zánětlivé onemocnění, které se vyskytuje v jednom nebo obou koutcích rtů. Postižená oblast zčervená, vysuší se a může způsobovat velké podráždění a bolest. Příčiny angulární cheilitidy mohou být vnější, vnitřní nebo kombinace obou.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czV jakém věku angulární cheilitida udeří?
Angulární cheilitida může postihnout kohokoli s oslabeným imunitním systémem, protože častými příčinami jsou bakteriální, virové a plísňové infekce. Záleží také na životním stylu a případných opakovaných nezdravých návycích. Některé studie však ukazují, že lidé jsou k ní náchylnější ve věku 30, 50 a 60 let.
Častěji mohou být snadno postiženy děti, které mají tendenci slintat při jídle nebo spánku. Těhotné ženy jsou náchylnější, protože těhotenství vyvolává v těle mnoho změn. A snížená imunita a možný nedostatek živin mohou ze starších lidí udělat snadný cíl.
Jaké jsou příznaky angulární cheilitidy?
V závislosti na závažnosti onemocnění můžete pozorovat několik nebo všechny tyto příznaky.
- Všimnete si ztuhlosti v koutku rtů a nepříjemného pocitu při otevírání úst.
- Místo zčervená a zanítí se.
- Kůže v postiženém místě a jeho okolí popraská, vytvoří se na ní krusty a šupiny.
Tyto příznaky obvykle vymizí se zdravými návyky a tím, že si místo nebudete neustále olizovat. Pokud se neléčí, může se stav zhoršit.
- Postižené místo otéká a může se změnit ve vředy.
- To povede k tvorbě hnisu a výtoku.
- Začne krvácet.
- Objeví se svědění, bolestivost a pálení.
Pokud se neléčí, může se rozšířit na přilehlou kůži a přejít v závažnější infekce, jako je impetigo, nakažlivá kožní infekce, která může způsobit červené vřídky na obličeji.
Vnější příčiny angulární cheilitidy
Kvůli dráždivým látkám
Kůže v koutku rtů je citlivější než zbytek rtů. Stálá vlhkost způsobená slinami nebo vnějšími produkty či snížená produkce slinných enzymů tak může vést k zánětu a další alergii. Pokud se ponechá delší dobu, způsobí hlubší než normální záhyb v této oblasti, což vede ke vzniku angulární cheilitidy.
Anatomické příčiny: Změny v obličeji, abnormální růst zubů nebo kostry, zubní pomůcky, jako jsou zubní protézy, a úbytek hmotnosti mohou způsobit ztrátu správné podpory obličeje a vést k tomuto stavu. Tyto faktory jsou běžné u oslabených, starších a podvyživených osob.
Mechanické příčiny: Kouření, používání zubní nitě, dýchání ústy, nadměrné slinění, olizování rtů a další podobné nadbytečné chování mohou způsobit silné podráždění v tomto místě a vést ke vzniku angulární cheilitidy.
Chemické příčiny: Popáleniny, přebytečné sliny a prostředky na čištění zubů mohou být dráždivé pro pokožku a způsobit její podráždění.
V důsledku alergií
Látky, na které jste alergičtí a které přicházejí do styku s oblastí rtů nebo ústní sliznicí, mohou vyvolat angulární cheilitidu. A pokud je již přítomna dráždivá látka, pomáhá alergenu proniknout hlouběji do oblasti a stav zhoršuje. Zde jsou uvedeny některé běžné látky, které způsobují alergie:
Přídatné látky: Příchutě, vonné látky a další aditiva ve výrobcích, jako jsou balzámy na rty, vody po holení, kosmetika, cigarety, potraviny nebo jiné podobné výrobky.
Kovy: Nikl, zlato, rtuť, palladium, kobalt atd., které se používají v zubních protézách, výplních, rovnátkách, brýlových obroučkách, hudebních nástrojích a dalších zařízeních, s nimiž přicházíte do styku.
Opalovací krémy: Jakékoli výrobky s opalovacím krémem, které by mohly vést k chronickému podráždění rtů.
Konzervační látky: Konzervační látky, antiseptika a antioxidanty, jako je formaldehyd, propolis atd., které se většinou používají v kosmetických výrobcích, jako jsou barvy na nehty, pleťové vody a rtěnky, a také ve výrobcích, jako jsou žvýkačky a leštidla na hudební nástroje.
Léčiva: Kortikosteroidy, neomycin, triclosan nebo jiné chemické látky ve výrobcích, jako jsou krémy, masti, zubní pasty a ústní vody.
Kvůli infekcím
Bakteriální, plísňové a virové infekce mohou zhoršit a nejčastěji vést k dalším infekcím, jako je angulární cheilitida. Zde jsou uvedeny organismy, které se nejčastěji vyskytují v souvislosti s tímto onemocněním:
Houby Candida albicans: Infekce vyvolaná houbami rodu Candida často vede k přidružené angulární cheilitidě. Studie zaznamenaly přibližně 10% pravděpodobnost, že se obě infekce vyskytnou společně, což může vést k recidivě a zvýšení závažnosti. Angulární cheilitida způsobená kandidou byla také pozorována u osob užívajících léky, jako je isotretinoin na akné, který způsobuje suchost rtů.
Bakterie Staphylococcus aureus a β-hemolytické streptokoky: Staphylococcus aureus se vyskytuje v nose a je obvykle neškodný. Související infekce způsobují pouze v případě, že se dostanou do kontaktu s ústy, což může způsobit angulární cheilitidu.
Virus Herpes Simplex: Infekce v koutku úst vyvolaná virem herpes simplex může připomínat angulární cheilitidu. K tomu dochází obvykle po 2-3 dnech, kdy se kůže změní na krustu. Takovou infekcí je nejčastěji angulární herpes simplex. Před léčbou je důležité stanovit správnou diagnózu.
Vnitřní příčiny angulární cheilitidy
V důsledku podvýživy
Angulární cheilitida je jedním ze způsobů, jak se projevuje nedostatek více živin. Správná diagnóza se zde stává velmi důležitou, protože nedostatek může oslabit celý organismus. Nedostatek příjmu následujících vitaminů může vést ke vzniku angulární cheilitidy:
- Železo.
- Riboflavin neboli vitamin B2.
- Pyridoxin neboli vitamin B3.
- Vitamín B12.
- Kyselina listová.
- Zinek.
- Niacin.
Z důvodu systémových/jiných zdravotních potíží
Downův syndrom: V jedné studii se angulární cheilitida vyskytla přibližně u čtvrtiny ze 77 zkoumaných účastníků s Downovým syndromem. Mezi možné příčiny patří stavba kostry, která vede k nadměrnému slinění, vyplazený jazyk, který vede k nadměrnému slinění, nutnost dýchat ústy a infekce Candida albicans.
Poruchy příjmu potravy: U osob trpících poruchami příjmu potravy se obvykle vyskytuje nadměrný nedostatek živin a nízký metabolismus, nízká imunita, která vede k infekcím, návyky jako nucení ke zvracení a nezdravá osobní hygiena. To vše může způsobit angulární cheilitidu.
Crohnova choroba: Crohnova choroba může postihnout celý gastrointestinální trakt nebo jakoukoli jeho část. A to včetně rtů. V kombinaci s nedostatkem živin to může vést k angulární cheilitidě.
Diabetes: U pacientů s cukrovkou 2. typu se běžně vyskytuje suchost ústní sliznice a pocit pálení v ústech. Pokud cukrovka není regulována, může spolu s infekcemi způsobenými bakterií Candida vést ke vzniku angulární cheilitidy.
Afty v puse: V ústech se vyskytuje infekce způsobená bakterií Candida, která se projevuje mimo jiné angulární cheilitidou.
Anémie: Nedostatek železa/anémie nejenže zvyšuje náchylnost k srdečním problémům a infekcím, ale způsobuje také angulární cheilitidu. U anemických lidí se vyskytuje častěji než jiné problémy v ústní dutině.
Rakovina: Angulární cheilitida byla pozorována u pokročilých stadií rakoviny, jejíž pravděpodobnou příčinou je snížená obranyschopnost nebo suchost úst. Jedna studie také identifikovala jako pravděpodobnou příčinu Candida albicans a několik dalších organismů.
HIV: Jedním z prvních příznaků HIV je infekce candidou, která se může projevit v podobě angulární cheilitidy. Podle jedné studie se infekce v ústní dutině vyskytuje přibližně u třetiny až poloviny HIV pozitivních osob.
Běžné způsoby léčby
Většinou zabírá nanesení lékařské vazelíny na postižené místo. U závažných případů však léčba angulární cheilitidy závisí na příčině. Většině dráždivých látek se lze buď vyhnout, nebo je upravit. Patří mezi ně nezdravé návyky, volně přiléhající obličejové vybavení, například zubní protézy.
To platí i pro alergie: Alergeny v kosmetických přípravcích nebo jiných produktech, které přicházejí do styku s vaší pokožkou, můžete rozpoznat pečlivým pozorováním nebo správnou diagnostikou a používání takových výrobků se vyhnout. V případě angulární cheilitidy způsobené infekcí předepisují lékaři specifické léky zaměřené na bakterie, viry nebo plísně způsobující infekci. U systémových příčin by se léčba měla zaměřit na skutečný zdravotní stav, který je hlavní příčinou.
Několik dobrých návyků, které je třeba dodržovat
Zdravé návyky mohou zabránit tomu, aby vás většina těchto faktorů ovlivnila. Zde je několik kroků, které můžete podniknout:
- Vyhněte se špatně padnoucím zubním náhradám nebo jiným ústním pomůckám. Také udržujte zubní náhradu každý den čistou, abyste předešli infekcím.
- Jezte potraviny bohaté na živiny a vyhýbejte se jakýmkoli jejich nedostatkům.
- Vyvarujte se poranění nebo řezných ran v oblasti rtů a jejich okolí.
- Vyhýbejte se potravinám, lékům nebo kosmetickým přípravkům, které by mohly způsobovat alergie.
- Přestaňte kouřit.
- Vyhněte se nedobrovolným návykům, jako je například neustálé olizování rtů.
Pokud pociťujete přetrvávající podráždění, bolest nebo praskání rtů, které nezmizí při použití běžného balzámu na rty, určitě se poraďte s lékařem.