Ananas a vědecky podložené zdravotní přínosy jeho konzumace

Před mnoha staletími, když Evropané začali kolonizovat Ameriku, byl ananas luxusem, protože se musel dopravovat z tropů do Evropy na plachetnicích, což bylo nákladné. Dnes se však ananas pěstuje na všech kontinentech kromě Antarktidy a je k dispozici v různých odrůdách.

Ananas je plný mnoha živin a minerálů, které jsou pro naše tělo nezbytné, a toto ovoce je známé svými terapeutickými a léčebnými účinky. Všechny části tohoto ovoce obsahují enzymový extrakt zvaný bromelain, což je směs proteolytických enzymů. Zde je 10 důvodů, proč byste měli jíst ananasy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Snižuje záněty

O bromelainu, enzymu obsaženém v ananasu, je známo, že snižuje zánět a bolest spojenou se zraněním a chirurgickým zákrokem. Bromelain snižuje většinu zánětlivých mediátorů a hraje významnou roli jako protizánětlivý prostředek při různých stavech. Tento enzym se také podává pro četné klinické aplikace, protože má terapeutické účinky při léčbě zánětů a poranění měkkých tkání.

2. Zabraňuje vzniku krevních sraženin

Výzkum prokázal, že bromelain chrání před tvorbou krevních sraženin. Jedna studie zjistila, že bromelain ovlivňuje srážení krve tím, že zvyšuje fibrinolytickou schopnost séra a inhibuje syntézu fibrinu, bílkoviny, která se podílí na srážení krve. Ananas je vhodný zejména pro osoby, které často létají, a pro ty, u nichž je vyšší riziko vzniku krevních sraženin.

3. Snižuje riziko rakoviny

Název ananas je téměř synonymem pro antioxidanty, které jsou nezbytné pro neutralizaci volných radikálů a pro zabránění jejich poškození. Studie ukazují, že různé antioxidanty v potravinách, jako jsou fenolové sloučeniny a karotenoidy, mají antikarcinogenní vlastnosti. Ukazuje se, že kombinované použití (směs karotenoidů a flavonoidů) různých druhů antioxidantů distribuovaných v potravinách je účinné v prevenci rakoviny.

4. Zmírňuje bolesti při artritidě

Je známo, že protizánětlivé vlastnosti ananasu zmírňují bolesti při artritidě, kromě podobných bolestivých stavů, jako je dna a syndrom karpálního tunelu. V mnoha studiích byl ananas použit u pacientů s osteoartrózou kolene. Je známo, že enzym zvaný bromelain obsažený v ananasu nabízí alternativní léčbu k nesteroidním protizánětlivým lékům. Tento enzym obsahuje analgetické vlastnosti, o nichž se předpokládá, že jsou výsledkem jeho přímého vlivu na mediátory bolesti.

5. Předchází makulární degeneraci

Ananas obsahuje také beta-karoten, který je zásadní pro výrazné snížení rizika makulární degenerace, poruchy, která postihuje zrak. Předpokládá se, že šedý zákal vzniká v důsledku fotooxidace bílkovin čočky, což vede k poškození, hromadění, agregaci a vysrážení bílkovin v čočce. Při studijních experimentech bylo zjištěno, že pacienti v nejvyšším kvintilu příjmu karotenoidů měli o 43 % nižší riziko makulární degenerace.

6. Snižuje hypertenzi

Hypertenze je stav, kdy krevní tlak vystřelí do nebezpečných hodnot. Ananasy jsou bohaté na draslík, který je nezbytný pro udržení zdravé hladiny krevního tlaku. Mnoho pozorovacích studií prokázalo, že příjem draslíku ve stravě může významně snížit krevní tlak (TK) v závislosti na dávce u pacientů s hypertenzí i bez ní.

7. Zmírňuje žaludeční nevolnost

Stravovací návyky a životní styl se často podepisují na těle a rozrušují žaludek. Vysoká sklenice ananasové šťávy může tento problém snadno vyřešit. Dokáže také snížit pocity na zvracení a ranní nevolnosti.

8. Zajišťuje zdraví dásní

Obsah vitamínu C obsažený v ananasu opět hraje zásadní roli pro zdraví ústní dutiny. Jediný šálek ananasu vám dodá 105 procent denní potřeby vitamínu C. Konzumace tohoto ovoce nebo pití jeho šťávy vám tedy pomůže snížit riziko zánětu dásní a paradentózy. Klinické důkazy ukazují, že vitamín C funguje při zlepšování obranných mechanismů hostitele a podílí se na zachování zdraví parodontu.

9. Zvyšuje plodnost

Mnoho studií prokázalo, že konzumace stravy bohaté na antioxidanty může zvýšit vaši plodnost. Antioxidanty a živiny obsažené v ananasu, jako je vitamín C, beta-karoten, zinek a foláty, mají pozitivní vliv na mužskou i ženskou plodnost. Volné radikály jsou zodpovědné za mnoho onemocnění, která ovlivňují ženské reprodukční procesy, a je známo, že způsobují oxidační stres, poškození DNA spermií a apoptózu, což vede k mužské neplodnosti. Za příčinu 30-80 % případů mužské neplodnosti se považuje poškozující vliv oxidačního stresu na spermie.

10. Zlepšuje zdraví pokožky

Vitamín C je nezbytný pro zdraví pokožky a ananas je bohatým zdrojem vitamínu C. Může také pomoci při stimulaci tvorby kolagenu a odstraňování volných radikálů, což je nezbytné pro zdravou a pružnou pokožku. Dokonce i vnější aplikace ananasové pleťové masky může vaši pleť omladit. Vitamín C je silný antioxidant, který lze v dermatologii používat lokálně k léčbě a prevenci změn spojených s fotostárnutím a při léčbě hyperpigmentace.