Alergie na česnek: Jaké jsou příznaky a možnosti léčby

Česnek je oblíbený v kuchyních po celém světě pro své výrazné aroma a silnou chuť. Díky svým různým zdravotním přínosům a léčivým vlastnostem je oblíbenou ingrediencí v mnoha receptech. Někteří lidé jsou však na česnek alergičtí a při konzumaci česneku a výrobků na jeho bázi, nebo při kontaktu s nimi, se u nich mohou objevit silné alergické reakce. V extrémních případech se u nich může vyvinout anafylaxe, která může být při absenci okamžité lékařské pomoci smrtelná. Obecně se alergie může vyvinout u lidí, kteří pravidelně krájejí čerstvý česnek. Může však postihnout i další osoby, které konzumují nedostatečně tepelně upravený česnek v restauracích a stravovacích zařízeních. Alergie na česnek může být poměrně silná a ani nošení rukavic při sekání nebo manipulaci s česnekem nemusí být účinnou metodou, jak alergii zabránit. V krajním případě může alergická reakce na česnek způsobit anafylaxi, což se stává velmi zřídka.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co způsobuje alergii?

Alergie způsobená česnekem je způsobena bioaktivní sloučeninou zvanou alicin, která je v česneku přítomna. Allicin se hojně vyskytuje v syrovém česneku a uvolňuje se při jeho krájení, řezání nebo drcení. Alergické reakce vznikají většinou v důsledku vdechnutí nebo kontaktu s kořeněným prachem syrového česneku. Požití česneku způsobuje okamžité reakce jen zřídka.

Imunitní systém některých lidí uvolňuje do krevního oběhu protilátky imunoglobulinu E (IgE), které mají působit proti účinku allicinu, a při tomto procesu začnou buňky mastocytů také vytvářet histaminy. Zvýšení hladiny histaminu způsobuje otok křehkých tkání. Většina alergenů obsažených v česneku je tepelně labilní, což znamená, že pokud je česnek vařený nebo dobře tepelně upravený, pak ho většina lidí alergických na česnek může konzumovat bez jakýchkoli nežádoucích účinků.

Příznaky alergie na česnek

Trávicí příznaky

Požití česneku nebo potravin obsahujících česnek může u některých lidí vyvolat určité potíže v trávicím ústrojí. Příznaky se často objeví během několika minut po konzumaci česneku, nebo někdy mohou přicházet až po několika hodinách. Mezi běžné příznaky související s trávicím traktem patří zvracení, plynatost, průjem a nepravidelná stolice. Někdy může způsobit i bolesti břicha a křeče v břiše.

Kožní příznaky

Kůže, která je citlivá na většinu alergických reakcí, je jednou z prvních, na které se projeví příznaky alergie. Rozsah alergie závisí na citlivosti kůže a množství alergenu, který byl požit nebo kterému byl člověk vystaven. Když se lidé alergičtí na česnek ho jen dotknou nebo ho zkonzumují, mohou se u nich objevit kožní potíže, jako je vyrážka, kopřivka, svědění nebo podráždění a zánět kůže. U některých lidí alergických na česnek se objevují otoky v obličeji. Rty, jazyk, ústa, hrdlo a někdy i celý obličej mohou otékat. Pokud se stav zhorší, může mít osoba dokonce potíže s dýcháním, což vede k závratím.

Dýchací příznaky

Alergie na česnek může u některých lidí způsobit onemocnění dýchacích cest, jako je astma a rýma. Vdechování česnekového prachu může u některých lidí vyvolat dýchací potíže, zejména u těch, kteří česnek sklízejí, pracují ve skladech nebo v továrnách, kde se česnek zpracovává.

Prevence

Vzhledem k tomu, že se česnek používá ve většině pokrmů, může být obtížné se mu zcela vyhnout. Většina rychlých občerstvení a restaurací používá česnek, a téměř všechny kuchyně na světě používají česnek v té či oné formě. Nejlepším způsobem, jak zabránit příjmu česneku, je jíst pouze doma připravená jídla. Pokud však musíte jíst venku, informujte se a ujistěte se, že česnek není součástí pokrmu. Při nákupu balených a zpracovaných potravin si přečtěte informace o obsahu výrobku a ujistěte se, že v něm není použit česnek.

Metody léčby alergie na česnek

Léčba alergie na česnek se liší od léčby potřebné při nesnášenlivosti česneku. Většina alergických reakcí je mírná, ale občas může dojít k závažné reakci zvané anafylaxe nebo anafylaktický šok. Jedná se o naléhavý lékařský stav, který vyžaduje neodkladnou léčbu. V případech, kdy jsou příznaky mírné nebo středně závažné, se léčí antihistaminiky, která jsou snadno dostupná v lékárně. Antihistaminika se podávají při zpozorování příznaků reakce nebo před vystavením alergenu, aby se zabránilo alergické reakci.

Injekce adrenalinu se podávají osobám s rizikem anafylaxe, která se vyskytuje ve velmi vzácných případech. Lék je nutné mít neustále u sebe, aby mohl být použit v případě závažné reakce.

Příležitostně se může alergie na česnek zhoršit a způsobit zhoršení zdravotního stavu. Pokud se příznaky alergie nezmírňují, je nejlepší poradit se s lékařem. Bez porady s lékařem neužívejte žádné léky. Opožděná konzultace může zhoršit stav s život ohrožujícími následky.